Väkivaltaa omassa maassa - valtiollista väkivaltaa vieraissa maissa*

Kansalaisväkivaltaa esiintyy kaikissa maissa, mutta valtiollista väkivaltaa harvemmissa

HS: "Kahdeksan ihmistä on kuollut kolmessa eri kauneus­hoitolassa tehdyissä ampumisissa Atlantassa" - kirjoitus löytyy täältä ~ https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000007864555.html -
..

Syystä tai toisesta Yhdysvalloissa tämä massatoiminen väkivalta joukkomurhineen on erityisen kipeä asia |1. Ehkä amerikkalaisten jatkuva sotiminen maailmalla vaikuttaa epäsuorasti siviiliväkivaltaan (?) - eikä rasismin pinnalle pyrky |2 kuin 'vierasperäisten' joutuminen uhreiksi ole tavatonta.

Asiaa ei ole helpottamassa 'vierasperäisten' osalta sekään, että US-liittovaltio, jopa uuden presidenttinsä myötä julistaa uhkaa idästä - Aasiasta ja erityisesti Kiinasta |3. Tämä on sitä vastakkainasettelun |4 meininkiä.



Entä sekaantuminen vieraiden itsenäisten omiin sisäisiin asioihin, kun omia ongelmia on muutoinkin riittämiin - niin USA:ssa kuin meilläkin! |5

Olisiko nyt viisasta Yhdysvalloissa keskittyä omiin ongelmiin - enemmän kuin sotkeutumiseen maailmallisesti, ja vielä sotilaallisin iskuin*, olipa kyseessä kuinka 'pahalta tuntuva demokratian ja sananvapauden rikkomus' vieraan valtion taholta. Joukkomurhat ovat USA:ssa sangen yleisiä |6.

Entä me Suomesta, josta jopa valtiovalta ylimmiltä portailta sekaantuu vieraiden valtioiden omiin sisäisiin asioihin?



Olisiko meilläkin viisasta keskittyä omien ongelmien ratkaisuun?

[”EU-tasoinen ilo oppia mentaliteetti - stoppi koulukiusaamiselle ja -väkivallalle” ~ https://ilkkaluoma.blogspot.com/2021/03/eu-tasoinen-ilo-oppia-mentaliteetti.html - ]

Esimerkiksi kansalaistoiminnallisesti vahvasti pinnalle nousseeseen lasten ja nuorten elämän turvaamiseen sekä koulukiusaamisen ja -väkivallan kitkemiseen |7

Aiempi US-presidentti Donald Trump sanoi yhden viisaan lauseen: "Miksi me yritämme opettaa tapojamme sellaisille, jotka eivät sitä edes halua?"

Niin, olisiko nyt USA:ssa viisasta koettaa opastaa omia, jottei siviilikohtainen väkivalta saa yliotetta - sinällään maailman aseistetuimmassa valtiossa |8, niin armeijana kuin siviileinä.



HS kertoi uhreiksi 'aasialaiset'

Olisikohan mahdollista saada tarkempi erittely tapettujen kansalaisuudesta. Se antaisi melkoisesti lisätietoa, miten amerikkalainen ulkopolitiikan hoito mahdollisesti vaikuttaa (alitajuntaisesti?) kansalaistoimintaa, kun nyt kiistatta presidentti Joe Biden osoittaa sormella Kiinan uhkaa! |9

..
Kuva: ~ https://yle.fi/uutiset/3-10075994 -

Yle-otsikko: "Floridan kouluampuminen: 17 kuollut, ampujalla puoliautomaattikivääri"



...
26220

7

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Melkoinen eeppos ja koplaus - kuitenkin osuvasti!

      • Anonyymi

        Juutalaisten kaappaama valtio,mitä muuta voisi odottaa!??


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Juutalaisten kaappaama valtio,mitä muuta voisi odottaa!??

        venäläiset ohjailee tuota rikostoimintaa. Ne kannattaisi tarkistaa. esim. vaalit


      • Anonyymi

        Aivan - harvinaisen typerä, mutta ei yllätys kun näkee kuka on avaaja.


    • Anonyymi

      "Olisikohan mahdollista saada tarkempi erittely tapettujen kansalaisuudesta. Se antaisi melkoisesti lisätietoa, miten amerikkalainen ulkopolitiikan hoito mahdollisesti vaikuttaa (alitajuntaisesti?) kansalaistoimintaa, kun nyt kiistatta presidentti Joe Biden osoittaa sormella Kiinan uhkaa!"

      Meinaatko että Trumpin "China-virus"-puheella ja suoranaisilla valheilla Kiinan vaalivaikuttamisesta (samalla kun Venäjän osuutta vähäteltiin) ei ole mitään osuutta siihen, että noin 5000 aasialaistaustaista on tapettu tai pahoinpidelty vuoden aikana USA:ssa? Se on täysin uusi ilmiö.

      Bidenin aikana Kiina-suhteita päinvastoin normalisoidaan. Mikä tarkoittaa, että korjattiin julkisesti valheet Kiinan vaalivaikuttamisesta. Tehdään yhteistyötä siinä missä voidaan, mutta samalla puututaan Kiinan väärinkäytöksiin. Bidenin ulkopolitiikka on paluuta USA:n normaaliin ulkopolitiikkaan. Trumpin ulkopolitiikka oli etenkin loppuaikoina puhdasta Kiinan demonisoimista.

      Atlantan tapahtumat eivät liity politiikkaan. Ne ovat sekopään tekoja. Nuori mies oli seksiaddikti, joka yritti päästä addiktiostaan tappamalla hieromalaitosten seksityöläisiä. Aika usein he ovat korealaisia tai muita aasialaisia. Harvemmin kiinalaisia.

    • Anonyymi

      Trolleilla on juhlapäivä: pääsevät herjaamaan USAa!

      • Anonyymi

        kuitenkaan Venäjä ei USAta haukkumalla muutu yhtään paremmaksi

        USAlla on massoittain sisäänpyrkijöitä rajalla, Venäjällä ei

        se on rehellisin kansanäänestys valtioista


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      74
      5394
    2. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      35
      2905
    3. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      123
      2303
    4. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      120
      1945
    5. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      15
      1869
    6. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1800
    7. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      288
      1381
    8. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      65
      1311
    9. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      53
      1274
    10. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      85
      1150
    Aihe