Nämä leikkaukset Kokkomuksen Orpo teki valtiovarainministerinä:
Täältä ne rahat yritystukiin otettiin:
1. Subjektiivista päivähoito-oikeutta rajattiin
2. Vuorotteluvapaan ehtoja kiristettiin ja vanhempainvapaan päivärahoja leikattiin
3. Sairausajan vuosilomaa leikattiin palauttamalla siihen omavastuupäivät
4. Vuosiloman kertymistä vähennettiin äitiys-, isyys- ja vanhempainvapaan ajalta
5. Ansiosidonnaisen kestoa leikattiin 100 päivällä
6. Palkatonta työaikaa pidennettiin
7. Kikyllä leikattiin julkisen sektorin lomarahoja 30 %
8. Vuosittaista työaikaa pidennettiin 24 tunnilla
9. Työnantajamaksuja siirrettiin työntekijöiden maksettavaksi
10. Työntekijän koeaikaa pidennettiin neljästä kuuteen kuukauteen
11. Työsuhdeturvaa heikennettiin (mm. koeaikaa pidennetään, takaisinottovelvollisuutta lyhennetään ja pitkäaikaistyöttömän määräaikaisuuksia helpotetaan)
12. Aikuiskoulutustuen kestoa lyhennettiin (19 kk -> 15 kk) ja perusosaa leikattiin 15 %
13. Ammatillisen koulutuksen määrärahoja leikattiin 190 miljoonaa euroa
14. Työttömyyspäivärahan enimmäisaikaa lyhennettiin 100 päivällä
15. Työmarkkinatuen peruspäivärahaa leikattiin
16. Lähes kaikkia Kelan etuuksia leikattiin (mm. lapsilisää, äitiys-, isyys- ja vanhempainpäivärahaa, peruspäivärahaa ja kansaneläkettä)
17. Lääkekorvauksia leikattiin 150 miljoonalla eurolla.
18. Veteraanietuuksia ja vammaisetuuksia leikattiin
19. Lasten kotihoidontukea ja hoitorahaa leikattiin
20. Päiväkotien ryhmäkokoja kasvatettiin
21. Yleisen asumistuen perusomavastuuta suurennettiin
22. Opiskelijoiden opintorahan osuutta pienennettiin ja lainaosuutta kasvatettiin
23. Palkkatuella tehdystä työstä kertyvää työssäoloehtoa kiristettiin
24. Aktiivimallilla leikattiin työttömyysturvaa
25. Sotkettiin taksiliikenne
26. Neste ja muita valtionyhtiöitä myytiin
Kokoomuksen vaalinaamiaiset ovat taas alkaneet
16
802
Vastaukset
- Anonyymi
Työ- ja elinkeinoministeriön arvion mukaan Sipilän aj Orpon hallituksen varsinainen rahanjako eli suorat yritystuet nielivät reilun miljardi euroa vuona 2019.
https://www.paivanlehti.fi/sipilan-hallituksen-tilinpaatos-etuudet-ja-tuet-on-rahoitettu-valtion-velkarahoituksella/
Sipilän ja Orpon hallitus maksoi yli 160 miljoonaa euroa yritystukea risteilylaivayhtiöille Viking Linelle.
https://www.iltalehti.fi/talous/a/1a43b2ab-2823-4b9d-9b97-87c994445e6d- Anonyymi
Se oli aaivan uskomatonta rahanjakoa yrityksille. Kansalta leikkattiin pois koko ajan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se oli aaivan uskomatonta rahanjakoa yrityksille. Kansalta leikkattiin pois koko ajan.
Orpo tosiaan otti myös vewlkaa lisää 7 miljardia euroa. Kansa ei niistäkään saanut mitään. Menivät yrityksille.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Orpo tosiaan otti myös vewlkaa lisää 7 miljardia euroa. Kansa ei niistäkään saanut mitään. Menivät yrityksille.
Ja yrittäjät eivät ole kansalaisia? Ketkähän ne työntekijöiden palkat maksaa? Herätkää nyt jo taistolaiset nykyaikaan!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja yrittäjät eivät ole kansalaisia? Ketkähän ne työntekijöiden palkat maksaa? Herätkää nyt jo taistolaiset nykyaikaan!
Taisto ja taistolaiset ovat kuolleet jo kauan sitten.
- Anonyymi
Kokoomuksen orpo oli taas äsken vaalitentissä niin valheellinen että yökötti. Edellisen hallituksen aikana laikkasi kansalta kaikki etuudet.
- Anonyymi
Orpo ottaa aina esille hallituksessa käsittelyyn tulevan asian ja vaatii sen toteuttamista, että näyttäisi siltä, että asia hoidettiin Kokoomuksen vaatimuksesta.
- Anonyymi
Minua kohtasi iso osa noista Orpon leikkauksista.
- Anonyymi
Kokoomuksen politiikka on todella umpikieroa.
- Anonyymi
Orpon valtiovarainministerikaudelta edellisessä hallityuksessa liikenne on täynnä ökymaastureoita.
- Anonyymi
Kokoomuksen valehtelu ja propaganda on todella rajua:
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000008302091.html- Anonyymi
Kokoomuksen kaksinaamaisuus on aina esillä ja näkyy myös tästä Orpon lauseesta, jonka hän sanoi 7.9.2019 :
”Me emme tule oppositiossa möykkäämään joka asiasta. Me emme tule keksimään tikusta asiaa. Me emme ymmärrä väärin. Me teemme oppositiopolitiikkaa myös porvarillisella charmilla. Meillä on kotikasvatus.”
Sitten kuitenkin taas edellä mainittua valehtelua.
- Anonyymi
Kokoomuksen Lepomäki/Valtosella tili veroparatiisissa. Sinäkö äänestät heitä?
- Anonyymi
Kokoomus kuvittelee että muunnetun totuuden kertominen ja puolitotuudet ovat oppositiopolitiikkaa. Noin surkeaa oppositiopuoluetta ei toista ole vielä Suomen historiassa löytynyt.
- Anonyymi
Seuraavasaa hallituksessa ovat taas kokoomus ja perussuomalaiset kuten edellisessäkin hallituksessa ja aloituksessa oleva leikkauslistq saa taas jatkoa.
Sellaiseen hallitukseen jossa Orpo on päämisterinä, SDP ja Keskusta eivät lähde.- Anonyymi
MItä teki keskustan Saarikko ? Möykkäsi tarkan euron päivistä ja kulukurista.
Todellisuudessa alkoi kuitenkin vasemmiston tiskirätiksi . Pyyhki kaikki
periaatteet ja ryhdikkyyden roskakoriin ja otti Marinin kanssa holtittomasti
lisää lainaa äänestäjätahojaan mairittelevan vaalibudjetin kasaamiseksi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1148123Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su4137332Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite804594Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill294349Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-63314Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2032739- 1122540
Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os332505Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps222165Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m12037