Joku saattaa tämän sarjan muistaakin 80-luvulta: Maailmanympäripurjehdus lasten kanssa.
Kaikki 13 jaksoa ovat nyt tulossa Youtubeen. Saksaksi puhuttua mutta tekstityksistä löytyy englanti.
Ensimmäinen jakso on tässä, jossa kerrotaan syitä purjehdukseen ja kuvataan veneen valmistumista. Seuraavassa jaksossa mennään jo Atlantin yli Newfoundlandiin.
https://youtu.be/3p9YfVue4NU
Materiaali on perheen itse kuvaamaa 16-mm filmikameralla.
Perheen isä purjehtii edelleen samalla veneellä ja on juuri melkein päättänyt taas yhden maailmanympäripurjehduksen 82-vuotiaana.
Tästä ei voi ainakaan valittaa, että olisi liian nopeaksi leikattu :)
Ehkäpä ensimmäinen purjehduksen vloggaaja
3
85
Vastaukset
- Anonyymi
Unbelievable!
Tarkoitan tässä tuota storya ja kameratyötä. Tuossa on nähty valtavasti vaivaa ja uhrattu lukemattomia tunteja toteutukseen.
Kun ajattelee, että sama kaveri hoitaa veneen rakennusta ja järjestelee talon myyntiä - samalla vastaa suuren perheen hyvinvoinnista - ei voi muuta kuin ihmetellä.
Minäkin olen yrittänyt videoida veneretkiä ja matkoja.
Olen huomannut kuinka vaikea on tehdä sujuvaa matkakertomusta kun on itse vastuussa kaikesta organisoinnista ja veneturvallisuudesta.
Olen usein haaveillut sellaisesta tilanteesta, että minulla olisi sellaiset gastit mukana, jotka pystyisivät omatoimisesti pitämään veneen kulussa ja minä voisin keskittyä kuvaamiseen sekä tarinan luomiseen.
T. Kotitarvefilmaaja - Anonyymi
Komea vene! Ei uskoisi teräsveneeksi runkomuotoa katsomalla. Perä on kyllä jotenkin outo kaksine potkureineen. Myös ulkoinen peräsi on erikoinen. Kuka tuon on suunnitellut.
Miten tuon ajan elokuvakamerat toimivat? Lyijyakulla?
Todella erikoinen juttu tuo opettaja. Mitähän sen mies ajatteli, kun lähti tuonne vuosikausiksi.- Anonyymi
Luulisin että vene on evoluutio Damien 2 veneestä. Ainakin rakennettu samalla Meta telakalla Ranskassa.
https://www.issuma.com/rhudson/issumaboat/IssumaDetails.htm
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis3416860Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai675938Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1945416Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi794216Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan483418Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava63383HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok643343Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan353059Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %
Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739122287Mitäpä ostaisin ja lähettäisin Metsa Manille joulupäkitsiä?
Vähän vaikea miettiä ja keksiä eikä pelkkää rahalahjaa oikein kehtoo. Kertokaapa te?411165