Joku saattaa tämän sarjan muistaakin 80-luvulta: Maailmanympäripurjehdus lasten kanssa.
Kaikki 13 jaksoa ovat nyt tulossa Youtubeen. Saksaksi puhuttua mutta tekstityksistä löytyy englanti.
Ensimmäinen jakso on tässä, jossa kerrotaan syitä purjehdukseen ja kuvataan veneen valmistumista. Seuraavassa jaksossa mennään jo Atlantin yli Newfoundlandiin.
https://youtu.be/3p9YfVue4NU
Materiaali on perheen itse kuvaamaa 16-mm filmikameralla.
Perheen isä purjehtii edelleen samalla veneellä ja on juuri melkein päättänyt taas yhden maailmanympäripurjehduksen 82-vuotiaana.
Tästä ei voi ainakaan valittaa, että olisi liian nopeaksi leikattu :)
Ehkäpä ensimmäinen purjehduksen vloggaaja
3
72
Vastaukset
- Anonyymi
Unbelievable!
Tarkoitan tässä tuota storya ja kameratyötä. Tuossa on nähty valtavasti vaivaa ja uhrattu lukemattomia tunteja toteutukseen.
Kun ajattelee, että sama kaveri hoitaa veneen rakennusta ja järjestelee talon myyntiä - samalla vastaa suuren perheen hyvinvoinnista - ei voi muuta kuin ihmetellä.
Minäkin olen yrittänyt videoida veneretkiä ja matkoja.
Olen huomannut kuinka vaikea on tehdä sujuvaa matkakertomusta kun on itse vastuussa kaikesta organisoinnista ja veneturvallisuudesta.
Olen usein haaveillut sellaisesta tilanteesta, että minulla olisi sellaiset gastit mukana, jotka pystyisivät omatoimisesti pitämään veneen kulussa ja minä voisin keskittyä kuvaamiseen sekä tarinan luomiseen.
T. Kotitarvefilmaaja - Anonyymi
Komea vene! Ei uskoisi teräsveneeksi runkomuotoa katsomalla. Perä on kyllä jotenkin outo kaksine potkureineen. Myös ulkoinen peräsi on erikoinen. Kuka tuon on suunnitellut.
Miten tuon ajan elokuvakamerat toimivat? Lyijyakulla?
Todella erikoinen juttu tuo opettaja. Mitähän sen mies ajatteli, kun lähti tuonne vuosikausiksi.- Anonyymi
Luulisin että vene on evoluutio Damien 2 veneestä. Ainakin rakennettu samalla Meta telakalla Ranskassa.
https://www.issuma.com/rhudson/issumaboat/IssumaDetails.htm
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"318002Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo1434853Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset774713Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään83642Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m803388Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta453220- 262794
Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä322651Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html312517Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv882503