Hallitus on yhtä sekoa jatkuvasti

Hallituksen ”kaikki testataan” -linja ei käytännössä toimi – itärajan ylittäjistä jopa 90 % ei käy koronatestissä.

Pääministeri Sanna Marin (sd) totesi torstaina eduskunnan kyselytunnilla, että Suomen linjana on tehdä koronatesti kaikille rajan yli Suomeen tuleville.

– Hallituksen tahto on se, että kaikki rajan yli tulijat testataan. Tietenkin on suotavaa, että ihmiset vapaaehtoisesti osallistuvat testeihin, mutta mikäli eivät osallistu, niin silloin avien (aluehallintovirasto) pitäisi käyttää sitä oikeutta ja määrätä ihminen terveystarkastukseen, jonka osana tämä testi sitten tehtäisiin, Marin sanoi.

Asian käsittely jatkui vielä perjantain täysistunnossa, jossa SDP:n kansanedustaja Ilmari Nurminen vakuutti, että rajan yli ei enää pääse ilman koronatestiä.



– Haluan hyvin selkeästi todeta, että meillä on nyt pakkotestaus rajalla voimassa, Nurminen painotti.

– 80-90 prosenttia alueen rajaliikenteestä tulee yhä läpi testaamatta, sanoi pääministeri Marin mitä tahansa, toteaa Etelä-Karjalan maakuntahallituksen puheenjohtaja.

6

56

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tämä hallitus ei ole pysynyt totuudessa missään. Asiat kerrotaan niin kuin tehtäisiin paras vaikka mitään ei tehdä. Yhtään virhettä ei myönnetä ja jos joku kehtaa arvostella on se sitten jo vihapuhetta tai häirintää.

      "Pääministeri Sanna Marin (sd) totesi torstaina eduskunnan kyselytunnilla, että Suomen linjana on tehdä koronatesti kaikille rajan yli Suomeen tuleville.
      Hallituksen tahto on se, että kaikki rajan yli tulijat testataan."

      Mitä tähän voisi sanoa. Miksi Marin puhuu jotain, mutta ei tee sitä.

    • Anonyymi

      Marinin ym.. selostuksista ei saa selvää ja totuutta, kun valehtelee päin naamaa.

      • Anonyymi

        Sannalla pallo hukassa.


      • Anonyymi

        Kyllä pahin skenaario maallemme olisi ollut jos nämä lierot SIPILÄ orpo ja tämä Allah aho olis valtaan päässeet olis maamme koronavirusten kärkimaa Euroopassa ja kohta lahjoitettu jenkkikapitalisteille koko maamme venäjän pelossa .Kokoomus on ollut maamme hyvinvoinnin loppu tavan ihmisille hyvinvointia PORHOILLE ja tätä liero puoluetta KOKOOMUSTA ja persuja vielä löytyy työväestöstäkin ääliöitä jotka kannattavat näitä kokoomuksen paviaaneja ja persuja


      • Anonyymi

        Suomi on nyt ohuella langalla. Velka kasvaa, joka pitää maksaa poiskin, mistä raha -vihreään siirtymään ?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      101
      706
    2. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      39
      675
    3. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      32
      609
    4. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      16
      598
    5. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      38
      557
    6. Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella

      Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?
      Ikävä
      50
      519
    7. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      63
      516
    8. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      34
      515
    9. Mitä haluaisit

      Sanoa itsellesi juuri nyt?
      Ikävä
      63
      491
    10. Kaipaatko vielä exää?

      Jos olet ihan rehellinen
      Ikävä
      68
      489
    Aihe