Mikä mättää Areva-Siemensillä

Anonyymi

Olkiluodon surullisen kuuluisa kolmoslaitos alkaa tuottaa sähköä luultavasti v2022 ja käyttölupa loppuu v 2038. Rakentaminen aloitettiin v 2005, se siis kesti/kestää 17 vuotta. Käyttölupa on vain 16 vuodeksi. Tehon sanotaan olevan 1600MW. Sanoisin, että aika heikko hyötysuhde rakentamisen ja käytön välillä. Kun seisokkeja kuitenkin tulee, niin tuleeko se energia olemaan sittenkään kovin edullista?
Kuka vedetään hirteen? Miksi v***ssa Suomessa ollaan näin saatanan lepsuja? Mikä tai kuka suututteli ranskalaiset?

Entä kuinka käy Fennovoiman hanke Pyhäjoella? Tappaako Putin kaikki ne suomalaiset, jotka eivät hyväksy sitä että venäjäläiset oligarkit ja muut Putinin kaverit määräävät kaiken Suomeen rakennettavasta voimalasta?

3

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Käyttölupa uusitaan kun voimalalle aikanaan haetaan jatkoaikaa. Sama on tapahtumassa muillekin Suomen ydinvoimaloille.

    • Anonyymi

      Alkuviikosta hyväksyttiin käyttöön ja tuotanto jatkuu 70 vuotta. Asiasta kertoi uutisissaan YLE.

    • Anonyymi

      Aloitukseen liittyen laitetoimittajilla varmaan mättää vuosikymmeniä tämä toimitussopimus, johon viisaat tilaajat osasivat laittaa maksuehdoksi "avaimet käteen" periaatteen. Kaikki kalliiksi tullut jäi laitetoimittajan piikkiin. Käytännössä rakennushankkeissa Suomessa moni urakoitsija kokee tätä käytäntöä koko ajan ja poikkeuksen muodostaa vain tilatut lisätyöt, jotka kirjataan pöytäkirjoihin hankkeen aikana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      113
      4892
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3543
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2430
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1558
    5. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      41
      1480
    6. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      24
      1334
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1222
    8. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1128
    9. 165
      1089
    10. Olen oikeasti aika mukava

      Vaikka itse sanonkin. Tunnemyrsky sekoitti mieltä silloin ja annoin aika kahjon kuvan itsestäni.
      Ikävä
      22
      1057
    Aihe