Olen seurannut muutaman päivän ajan palstan ateistien kommentteja ja voin ylpeästi julkaista yleisin profiloinnin palstan ateisteista:
Palstan ateistit ovat boomereita, maaseudulla asuvia ja poliittisia dinosauruksia.
Palsan ateisteja ei ei kiinnosta nykyajan ilmiöt, vaan ovat juuttuneet peruuttamattomasti 2000-2010 luvuille. Ateistien mailmankäsitys laahaa vähintään 10 vuotta jäljessä. Monien maailmankäsitys peilaantuu 2000-luvun alkuun.
Palstan ateistit ovat transfoobisia, eikä heitä kiinnosta transmiehen tai transnaisen termien tieteellinen käyttö. Transmiehet sekoitetaan transnaisiin välinpitämättömässä halveksunnassa.
Homoseksuaalisuus etoo ja kuvottaa ateisteja, mikäli näitä tunteita testataan heillä. Ateistien pikkuisissa mielissä esimerkiksi ladyboysta tykkääminen tarkoittaa kaappihomoseksualisuutta, mutta missään mielessä tästä tykkäävä ei voi olla seksuaalisuudeltaan heteroseksuaali.
Palstan boomer ateistit eivät ole yhtään sen parempia kuin Westboro Baptist Churchin fanaattiset uskovaiset.
Palstan ateistit ovat boomereita, maaseudulla asuvia ja poliittisia dinosauruksia.
Palsan ateisteja ei ei kiinnosta nykyajan ilmiöt, vaan ovat juuttuneet peruuttamattomasti 2000-2010 luvuille. Ateistien mailmankäsitys laahaa vähintään 10 vuotta jäljessä. Monien maailmankäsitys peilaantuu 2000-luvun alkuun.
Palstan ateistit ovat transfoobisia, eikä heitä kiinnosta transmiehen tai transnaisen termien tieteellinen käyttö. Transmiehet sekoitetaan transnaisiin välinpitämättömässä halveksunnassa.
Homoseksuaalisuus etoo ja kuvottaa ateisteja, mikäli näitä tunteita testataan heillä. Ateistien pikkuisissa mielissä esimerkiksi ladyboysta tykkääminen tarkoittaa kaappihomoseksualisuutta, mutta missään mielessä tästä tykkäävä ei voi olla seksuaalisuudeltaan heteroseksuaali.
Palstan boomer ateistit eivät ole yhtään sen parempia kuin Westboro Baptist Churchin fanaattiset uskovaiset.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Mielenkiintoista 🐸 minusta taas palstan ateistit vastustavat ihan periaatteesta kaikkea mitä uskovat kannattavat.
Aitouskovien arvot ovat länsimaista oikeusvaltioperiaatteen vastaisia, eivät kunnioita demokratiaa, yksilönvapautta ja vastustavat yhdenvertaisuutta. Siksi jopa useimmat Jumalaan uskovat vastustavat niitä.
Kuinka asuntosijoittajan verotus muuttui 2021?
Mielenkiintousta 🐸
Haluat varmaan perustella tarkemminkin väitteitäsi.
Kai tämän suomi24 palstan ateisteille uskovien vastustamiseta on tullut jonkinlainen elämäntapa. Omia käsityksiä ei haasteta, jotka ovat poliittisesti antikvoituneet.
Jollain saattaa olla kyse ankaran isähahmon puuttesta. Uskovaiset palstalla edustavat ankaraa isähahmoa, jota vastaan ateisti kapinoi ja näin psykologisesti saavuttaa itsemääräämistunteen.
Tää viimeinen on kyllä ihan mutua, mutta voi olla hyvin mahdollista.
Perusteltu palstalla tuhannesti. Alkoiko jo vuosikymmenen kestänyt jankutuksesi asiasta joka on jo purettu auki useasti? Perustelepa nyt tällä kertaa sinä kuinka te aitouskovat puolustatte em. arvoja? Taitaa jäädä tekemättä. Eikä vain taida vaan jää.
Mitä teette demokratian, yksilönvapauden ja yhdenvertaisuuden edistämiseksi? Nämä ovat perustavanlaatuisia länsimaisia arvoja.
Sinulta trolli en kysynytkään 🐸
Kysytään sulta. Mitä muutoksia tuli asuntosijoittajan verotukseen 2021?
Sinulta kysyttiin:
> Mitä teette demokratian, yksilönvapauden ja yhdenvertaisuuden edistämiseksi? Nämä ovat perustavanlaatuisia länsimaisia arvoja.
Et halua vastata? Koska ette ole tehneet mitään länsimaisten arvojen puolustamiseksi?
"Mitä muutoksia tuli asuntosijoittajan verotukseen 2021"
Tämä on olennainen tieto vain asuntosijoittajalle. Sen sijaan sukkupuolien ja seksuaalisuuksien moninaiuuksista ollaan puhuttu mediassa jo monta vuotta.
Puolustan Päivi Räsäsen ja muiden kristittyjen yksilönvapautta ja yhdenvertaisuutta 🐸
Saavatko pappien omistamissa kiinteistössä asuvat papin lapset asumistukea ?
Mutta et länsimaisia yksilönvapautta ja demokratiaa korostavia arvoja?
Eikö uskoville kuulu ne myös?🐸
Silloinkin kun ne syrjivät muita? Itseasiassa eivät. Viittaan mm. korkeimman oikeuden naispappeutta koskeaan ratkaisuun joka toteaa ettei uskonnonvapaus anna oikeutta polkea toisten oikeuksia.
Miten uskovat ovat sinua syrjineet?
Niin tämä on periaatteellista vastustamista millä sinänsä ei ole vaikutusta muuta kuin että uskovat saa lähtökohtia evankelioinneille.
minä olen kyllä ysäriltä ja silloin homoille kävi huonosti
Oletko varma että ysärin ilmihomot oli homoseksuaaleja? Useammat heistä tulevat nyt nykyaikana kaapista transsukupuolisina.
Näin ateisti ajattelisi transsukupuolisesta. Biologiseen maailmankuvaan kuuluu lokerot. Uskovat eivät pidä lokeroita fundamentaalisesti muuttuvina, vaan homoseksuaalikin voi eheytyä "muuttumattomasta lokerostaan".
fundamentaalisesti muuttumattomina*
Tästä olen uskovien kanssa samaa mieltä, uskovaisia ja ateisteja yhdistää jotkin asiat.
Minä ateistina olen uskovaisen kanssa samaa mieltä tästä asiasta.
Mistä tiedät, että hän uskovainen?
Oletko sä se sama tyyppi joka vierailee palstalla pari kertaa kuukaudessa ja kuitenkin tietää parin palstalaisen aikataulut "koodaamalla" ne esiin?
Tein aloituksen "Homot ja raamattu". Monissa viesteissä paistaa seksuaalinen syyttäminen minusta kaappihomoksi. Nämä ovat kuitenkin olkiukkoja joiden käyttö on ateisteille hyväksyttyä, mutta auta armias jos uskovainen käyttää olkiukkoa.
Itse uskon Jumalaan, enkä häpeile kommentoida ateisteja kohuttavia kommentteja tälle palstalle.
Mikä noissa homoissa teitä uskovaisia näin paljon kiinnostaa? Ihan samanlaisia ihmisiä kuin muutkin.
Jaa palstalla on ateisteja? ... itseäni kiinnostaa jännittävät historiaankin liittyvät jutut, en ole siis ateisti, uskon kyllä Jumalaan tukevasti.
Historiallisia mitä löytävät jotain 4000BC-juttuja sellaisetkin aika mielenkiintoisia.
JA: tämä oli aika paras sanonta että Luciferin suosikki synti ihmisillä on itsekkyys ja turhamaisuus :D
"Jaa palstalla on ateisteja?
Kyllä on. Ne ovat pesiytyneet tänne koska saavat huomiota tosiuksovilta, jotka eivät välttämättä ole luterilaisia. Molemmat tahot ovat siis ihan väärällä palstalla.
>Historiallisia mitä löytävät jotain 4000BC-juttuja sellaisetkin aika mielenkiintoisia.
Mitä mieltä olet Hollannissa suohon heitetyistä homoista jumalien uhraukseksi?
http://www.connellodonovan.com/weerdingemen.html
Itse olen pohtinut että miten jonkun arkkienkeli Gabrielin kuvia voi olla jossain tuhansia vuosia ennen Jeesuksen syntymää kalliomaalauksissa :D
Mutta niin hauskoja pohdintoja sinänsä tuolalisetkin :D
Olihan Gabriel näyttäytynyt jo paljon ennen Jeesuksen ihmiseksi syntymää.