Naistenkin välinen tasa-arvo

Mielestäni aina puhutaan tasa-arvosta vain siinä merkityksessä että naisten ja miesten välinen tasa-arvo. Mikä ei tietenkään ole väärin.
Mutta, pitäisi sitä tasa-arvoa löytyä myös naisten välillä.

Yhtenä suurena esimerkkinä on lasten hankkiminen. En sano etteikö ne ketkä lapsia haluavat saisi niitä hankkia, mutta miksi myös ne naiset jotka lapsia ei hanki tai saa, joutuu kärsimään siitä että toiset hankkii. Esim. Hoitovapaalla oleville naisille mietitään että pitäisikö heidän saada enemmän sitä hoitovapaa tukea, kuka sen maksaa? No me keillä ei ole niitä lapsia. Tässä asiassa tietysti maksumieheksi joutuvat sekä lapsettomat miehet että naiset.

Sen lisäksi olen kuullut että yksi syy siihen miksi naisen euro on pienempi kuin miehen, on se että nainen on enemmän poissa työ elämästä juuri raskauksien ja lapsivapaiden myötä. Eli tässä me muut naiset joudumme sitten jo sietämään pienempää palkkaa sekä maksamaan ekstraa niin että toiset naiset voivat lorvia kotona lapsiensa kanssa.

Sitten päästään tietenkin siihen kun nämä äidit palaavat töihin lapsettomien kustantamalta lapsivapailtaan. Vuorotöissä he saavat valita parhaat vuorot päältä, saavat tehdä vain tiettyjä vuoroja, muutella sovittuja vuoroja ja tehdä suunnilleen mitä haluavat sillä seurauksella että me muut lapsettomat joudumme sitten hoitamaan ne paskat vuorot tai tekemään ekstra töitä kun he eivät ehdi ja pysty lapsien takia.

Kannatan ehdottomasti tasa-arvoa kaikkien välillä, mutta naisena sanon että on turha vinkua tasa-arvosta vain silloin kun se koske jotakuta muuta kuin itseään. On helppo vain syyttää miehiä kaikesta ja löytää niitä epäkohtia miesten ja naisten välillä, kun pitäisi aloittaa ensin siitä että edes naisia keskenään kohdeltaisiin tasa-arvoisesti. Mutta koska prosentuaalisesti suurin osa naisista taitaa edelleen mitä lapsia hankkivan, niin eiväthän he tietenkään näe mitään väärää asioissa niin kuin ne ovat nyt koska hyötyvät tilanteesta eniten. Tasa-arvoa ei ole se että kaikki naiset joutuvat kärsimään muiden päätöksestä hankkia lapsia taas puolisesti.
Tasa-arvoa on se että he ketkä lapsia päättävät hankkia hoitavat itse lapsensa, pitävät huolta että sitä rahaa on omasta takaa lorvia kotona niin kauan kuin haluaa tai muuten vaan palaa kiltisti töihin tai on hankkimatta niitä lapsia jos ei varaa ole. Ja töissä hoidetaan ne omat työt niin kuin on tarkoitus, tai pidetään vähintäänkin huolta että kukaan muu ei joudu kärsimään sen vuoksi että et ole paikalla.

2

215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos on monta lasta sisarus sarjassa ja pariton luku.itse olen nuorin 9 lapsisesta katraasta,jo eläkeellä.En koskaan ole kuulunut tuohon joukoon nuorimpana( 6 tyttöä/ 3 poikaa)Elossa meitä yhtensVanhemat erosi kun olin pieni 3 vuodenko? Kaikki lapset jäi isälle 50 luku.Nuorimpana tytönä olin isän silmä terä.Isä kuoli kun olelin 11 vuotias. Kaliin hinnan olen saanut maksaa siskoistani,luottanut rakastanut he.Koko aikuis iän haukuneet minua muille,määritelle muille profilini.Sen nimi on sisar kateus.jota Suomessa ei tunisteta.Vahvat vauraat siskot ,kävelee yli tavalisen talouden omaavan ihmisen.Jolla ei tukena puoliso ja puolison kukkaroa.Ääretöntä henkistä väkivalttaa,mitätöintiä ymm kahden kesken.Myös nyt eläkellä olevat naiset etsii ystäväksi kiltimän persoonan,jota alistavat,manipuloivat omaan tahtoonsa..Nostaksen omaa heikkoa itse tuntoaan.Kyllä nainen ainakin keski-iällä nyt ja eläkeelää,on susi toiselle naiselle.Joten turha huutaa tasa -arvoa miesten ja naisten välillä.Kun tasa arvoa ei ole edes naisen ja naisen välillä.( ps.anteeksi kirjotus virheet ,itse en ne näe luki häiriöisenä)mieli pide tämäkin muiden joukossa kuitenkin.

      • On ihan jokaisesta itsestään kiinni miten kohtelee muita tai miten antaa muiden kohdella itseään. Sukupuolesta huolimatta ne heikommat, hiljaisemmat ja ujommat joutuu helposti muiden pompoteltaviksi mutta ei sitä millään tasa-arvo laeilla pysty muuttamaan.
        Sitten on eri asia miten ihan jo yhteiskunta meidät luokittelee, se kun ei ole meistä itsestämme kiinni minkälaista palkkaa meille maksetaan tai kuka saa mitäkin tukia ja etu oikeuksia.

        Tasa-arvoa miettiessä tulisi myös huomioida se että meitä kaikkia ei voi vetää saman kamman yli. Aloitukseeni viitaten esim juuri lasten hankkimisesta, niin ei ole tasa-arvoa kohdella myös lapsetonta naista samalla tavalla kuin lapsia hankkinutta. Ei minun kuulu maksaa siitä että naapurini hankkii lapsen. Mutta tämä on yhteiskunnallinen ongelma, en minä tai sinä yksilönä pysty tähän vaikuttamaan ja juurikin sen takia se on suuri ongelma tasa-arvon suhteen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      33
      3194
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      44
      1599
    3. Kun kohtaat jotain ainutlaatuista

      ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö
      Ikävä
      19
      991
    4. Mua ahdistaa

      Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi
      Ikävä
      32
      979
    5. Minkälaisessa asunnossa

      haluaisit kaivattusi kanssa asua?
      Ikävä
      59
      943
    6. Ei tämä enää tervettä oo

      Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.
      Ikävä
      22
      938
    7. Tuli vain mieleen

      että etkös sä yritäkin muiden miehiä? Se sun tuttava kertoi. En arvosta tuollaista naista, ihmekös kun oot sinkku. m -
      Ikävä
      37
      850
    8. Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista

      Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä
      Savonlinna
      36
      813
    9. Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!

      Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os
      Maailman menoa
      173
      803
    10. Mikä siinä on että sinkku yrittää varattua?

      Siis ihan aina yrittävät muiden puolisoita.
      Sinkut
      48
      719
    Aihe