Jumala on taivaassa, "kristityt" ei usko siihen

Nykyaikaan monet kristityt uskoo että taivas on jossain "toisessa ulottuvuudessa", vaikka Raamatussa ei mainita mitään siitä. Siinä vaan sanotaan että Jumala on taivaassa. Nykyään kristityt ei usko tähän, koska ne uskoo että avaruus on olemassa, ja se on taivaan takana, joten se tarkoittaisi että jumala on avaruusolento.

Mutta Raamatussa mainitaan monia muita juttuja kans, kuten taivaankansi ja liikkumaton maa. Näihinkään "kristityt" ei usko nykyään. Maa on liikkumaton ja litteä ja sen päällä on lasikupu.

Jobin 37:18
"kaarrutatko sinä hänen kanssansa taivaan, joka on vahva kuin valettu kuvastin?" (alkuperäisessä KJV raamatussa josta suomalainen version on käännetty, siinä lukee suurennuslasi kuvastimen sijaan, ja sehän on tehty lasista. Peilitkin/kuvastimetkin on tehty lasista)

Psalmien 104:5
"Sinä asetit maan perustuksillensa, niin että se pysyy horjumatta iankaikkisesti." (maa ei horju, se on liikkumaton. Mutta tiedemiesten mukaan se kulkee 66600 mph auringon ympäri)

Heliosentrisismi, jossa aurinko on keskellä, on eräänlaista auringonpalvontaa. Monet muinaiset kreikkalaiset oli auringonpalvojia, ja siksi ne laittoi auringon keskelle.

Toinen hauska "sattuma" on että maapallon kaltevuus on kuulemma 23.4 astetta. Toinen tapa miten tuon voisi ilmaista on että kaltevuus on 66.6 astetta, koska 90 astetta miinus 23.4=66.6. Saatana on piilottanu tällaisia pieniä numerologisia heliosentrisismiin, niin että ihmiset ei huomaa että ne tietämättään palvoo saatanaa.

1

381

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      > Nykyaikaan monet kristityt uskoo että taivas on jossain "toisessa ulottuvuudessa", vaikka Raamatussa ei mainita mitään siitä.

      Sinulta näyttää menneen ohi, että Raamattu puhuu hengellisistä asioista. Kun sinä olet maallisella tasolla, ajatus jää aina vähän alhaiseksi.

      "ja siitä me myös puhumme, emme inhimillisen viisauden opettamilla sanoilla, vaan Hengen opettamilla, selittäen hengelliset hengellisesti. Mutta luonnollinen ihminen ei ota vastaan sitä, mikä Jumalan Hengen on; sillä se on hänelle hullutus, eikä hän voi sitä ymmärtää, koska se on tutkisteltava hengellisesti. Hengellinen ihminen sitä vastoin tutkistelee kaiken, mutta häntä itseään ei kukaan kykene tutkistelemaan."
      1 Kor. 2:13-15

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      136
      1917
    2. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      91
      887
    3. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      178
      883
    4. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      60
      820
    5. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      37
      798
    6. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      47
      742
    7. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      73
      691
    8. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      278
      690
    9. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      46
      683
    10. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      34
      622
    Aihe