MOT uhrien korvaukset ja "oikeus"laitoksemme

"oikeus" tai tuomioistuin määrää sakkoja tekijälle ja valvoo niiden perimisen. Uhrien korvauksille on niille ihan sama. Se kertoo jo paljon.

Poliisi tutkii. No se tutkii helpot jutut näpistykset, liikennejutut ja tapot. Ne tutkii kaikki helpot jutut. Ne viis veisaa jostain talousrikollisesta tai korruptoituneesta kuntapäättäjästä, jotka vie monin kerroin samat rahat kuin 10000 näpistelijää.

Poliisi turvaa samoin kuin tuomioistuinlaitoksemme vain hyvän ja turvatun elämän niille joilla se jo on. Ne paskat välittää muista.

Tuomioistuimistamme hovioikeudet muokkaavat eniten "oikeus"käytäntöämme. Siellä työskentelevät ovat erkaantuneet todellisuudesta poliisiammekin pahemmin. Ne päästää valkokaulusrikolliset pälkähästä, jos poliisi on edes kerran yrittänyt niitä tutkia. Suomessa ei tuomita kuin koyhiä. Hovioikeuden jäsenet naureskelevat romaaneille, eri rotuisille, addiktioista kärsiville jne tuomiota tehdessään. Ne on vihon viimeisiä ihmisiä oikeutta jakamaan. Samoin vihon viimeisiä rikoksia tutkimaan ovat aliupseerikoulun käyneet poliisit, jotka ovat sitten käyneet lepokodissa, eli poliisikoulun. Poliiseillahan ei muuta taustaa juuri ole kuin aliupseerikoulutus! Ei ihme mihin ne voimavaransa suuntaa. Järki kun puuttuu.

hovioikeuksista muutoksen tulisi lähteä ja sinne pitäisi ensinnäkin saada vähemmistöjen edustajia ja ei hovioikeuksien itsensä kouluttamaa porukkaa, jotka myrkyttävät myös käräjäoikeudet.

Suomen tuomioistuinlaitos turvaa vain hyvän ja turvatun toimeentulon ja elämän niille joilla se jo on.

Ainut asia mikä "oikeudessa" menee vaatimusten mukaan on asianajajien palkkiot. Sen hovioikeudet hyväksyvät ilman kunnollista näyttöä tehdyistä tunneista. Ovathan he kolleegoja. Witut uhrien korvauksista tai oikeudesta ylipäänsä (näin hovioikeudet ajattelevat).

7

160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Monesti myös minitaan että oikeudenkäyntikulut, jäävät valtion maksettavaksi.
      Syyllinen ei oikeasti maksa siis mitään. Uhrit eivät saa mitään korvausta, ja valtio maksaa syyllisten oikeuskulut.
      Ehdollinen pitäisi muuttaa ehdottomaksi. Ja jos syyllistyy toistuvasti, tuomioita koventaa/ pidentää. Nykyään tuomiot lyhenevät, jos niitä on enemmän. Ei ole oikeusvaltion touhua, suosia syyllisiä, ja sortaa uhreja.

      • Anonyymi

        persu


      • Anonyymi

        ... ja samoten rikosten ”paljousalennuksesta” pitää päästä eroon!
        Eli kuten jenkkilässä, jossa jos vaikka murhaat kaks, niin sit lusit MOLEMMISTA niistä sen elinkautisen, joka siellä yleensä murhasta määrätään.

        Ja sama toki kaikkiin pienempiinkin rikoksiin. Täällä hölmölässä taas annetaan alennuksia jo siitä jos rikollisella on aikasempi tuomio alla!? Ei prkl sitten järjen häivää tän hölmölän ”oikeus”laitoksessa! :/


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        persu

        uli


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        ... ja samoten rikosten ”paljousalennuksesta” pitää päästä eroon!
        Eli kuten jenkkilässä, jossa jos vaikka murhaat kaks, niin sit lusit MOLEMMISTA niistä sen elinkautisen, joka siellä yleensä murhasta määrätään.

        Ja sama toki kaikkiin pienempiinkin rikoksiin. Täällä hölmölässä taas annetaan alennuksia jo siitä jos rikollisella on aikasempi tuomio alla!? Ei prkl sitten järjen häivää tän hölmölän ”oikeus”laitoksessa! :/

        Hyvä pointti. Paljousalennus mistähän ne "oikeus"oppineet on sen keksiny. Kai se tyyppi on arvostettu niissä piireissä.


    • Anonyymi

      Ja jos saa pidemmän tuomion niin siitä istuu vain puolet ja siitäkin neljänneksen avovankilassa ja sen jälkeen on taas ensikertalainen. Oikeutta uhreille. Nuo hovioikeudet on yksi mätäpaise josta pitäisi päästä eroon.

    • Anonyymi

      poliisihan ei Suomessa tutki muuta kuin helppoja juttuja, joista saavat nopeasti "työnsä" tehtyä. Kaikki vähänkään moni mutkasempi jätetään tutkimatta. Silti ne esittää ja kulkevat tuolla polleana. Naurettavaa sakkia.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      25
      2694
    2. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      40
      2332
    3. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      62
      1308
    4. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      299
      1231
    5. Toivon sulle silti hyvää

      Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
      Ikävä
      41
      986
    6. Tiedän, että olet luonnevikainen

      Haluaisin vain todeta olleeni väärässä tässä asiassa.
      Ikävä
      42
      977
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      88
      905
    8. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      77
      894
    9. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      94
      808
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      175
      803
    Aihe