Korona ei ole yhtään sen pelottavampi kuin normaali kausi-influenssa. Mitään syytä pelätä koronaa ei ole ja rajoituksia ei olisi koskaan tarvittu.
Koronan pelko on typeryyden huippu
Anonyymi
3652
2Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 36
Vanhimmat
Mitäpä niitä kuolemaa ja long-covid'ia pelkäämään ...
Eipä tuota pahemmin tapahdu. Kuolemaa tapahtuu lähinnä yli 80-vuotiaille vanhuksille, kuten tilastoista näkyy. Kuolleiden keski-ikä on jopa monta vuotta korkeampi kuin normaali eliniän odote.
Ja edelleen, katsopa tilastoista kuin monta alle 30-vuotiasta on kuollut? Noita ei ole tilastoitu, koska niitä on erittäin vähän. Suomessa taitaa olla korkeintaan 2. Ja tuotakin (vahingossa?) tarkennettiin, että yhtäkään lasta tai nuorta ei Suomessa ole kuollut. Eli alle 20 vuotiaita ei ole kuollut yhtäkään.
Ihmisvihaajapuolueen kannattaja taas vauhdissa...
Ja onko faktojen kertominen ihmisten vihaamista? Yhtäkään alle 20-vuotiasta ei koronaan ole kuollut, vaikka useita tuhansia (vai jopa kymmeniä tuhansia) alle 20-vuotiasta on koronaan sairastunut. On järkevämpää tietää asia.
Älä valehtele, vauvojakin on kuollut.
Suomessa ei kuitenkaan ole kuollut ainuttakaan lasta tai nuorta. Se, että yksi sadasta tuhannesta lapsesta kuolee, ei todista mitään. Lapsiakin kuolee Suomessakin jatkuvasti, mutta koronaan ei ainutkaan. Ja vauvoja kuolee monista syistä.
Mars Brasiliaan. Turha pelätä katuryöstöjäkään. Vai oletko sittenkin raukka, joka ei uskalla matkustaa?
Ei minulla ole mitään tarvetta matkustaa Brasiliaan. Mutta en todellakaan ymmärrä miksi pelkäisin matkustaa sinne, tavallinen maa muiden joukossa? Enhän pelkää matkustaa Norjaankaan, miksi sitten pelkäisin matkustaa Brasiliaan? Ei Brasiliaan matkustamista tarvitse pelätä.
Vuonna 2018 flunssaan kuoli saman verran ihmisiä mitä nyt on kuollut koronaan.
Montakohan ihmistä tänä vuonna on kuollut influenssaan, vaikka siihen on rokotettu ihmisiä jo kauan. Ei ole yhtään ollut esilla tilanne.
Koronaan kuolee nyt niin vähän ihmisiä, joten täysin hulluutta sulkea koko suomi sen tähden.
Viime sukupolvet on kuolleet sotiin ja muihin vaivoihin. Nyt kun tämä sukupolvi ei ole kärsinyt näistä riesoista, niin me vuhkoonnutaan aivan turhasta pikku asiasta! Mikä katastrofi se on, jos yksi ihminen kuolee koronaan päivässä. Kuolemia muihin syihin on 55000 vuodessa.
HÄH! Kuoliko vuonna 2018 flunssaan yli kaksimiljoonaa seitsemänsataa tuhatta ihmistä? Miksi kuolemia on vähätelty? Kausiflunssaan on virallisesti arvioitu kuolleen enimmillään kuusisataa tuhatta. Paljasta ihmeessä tuo salailu, todisteiden kera. Nehän sinulla on luonnollisesti.
Vuonna 2018 flunssaan, influenssaan kuoli suomessa n. 700. ihmistä, laskentatavasta riippuen. Saman verran on nyt kuollut koronaan, laskentatavasta riippuen!
Tuo nyt alkaa olla jo höperyyden huippu, kun nyt puuhataan hiljaista hetkeä koronaan kuolleitten muistoksi!
Eihän tässä kerkeis muuta tekemäänkään, kun pitämään hiljaisia hetkiä, jos tässä alettais pitää kaikien kuolleitten muistohetkiä. Niitä täytyis pitää 150 päivässä!
Joista koronaan ei monta. Tupakkaan kuolee tuhansia vuodessa, aiheellisempi hiljaisen hetken peruste?
Ihan sama jos rokotuksiin kuolleitten vuoksi pidettäisiin hiljaisia hetkiä, ei tässä muuta olisikaan, niitä kuolee sadoittain joka päivä.
Ei surkeaa automalliakaan hyväksyttäisi jos tulisi yksikin ruumis. Nyt kuitenkin vaikka tulee miljoonia vammoja/kuolleita - tätä mielipuolista hommaa jatketaan.
Anteeksi, kommentoin väärään kohtaan.
No onhan ihmisillä susi-pelkokin. Ei yhtään kuollutta eikä edes raadeltuja ja kumminkin ihmisistä tuntuu että sudesta saattaa olla vaaraa.
Ymmärrykseeni ei mene joidenkin tahtotila sairaaloiden täyttämiseen ja hoitojonojen pidentämiseen.
Kaikkein typerintä on haalia tartuntoja, täyttää sairaaloita ja pidentää hoitojonoja.
Riski sairastua itse vakavampaan muotoon on myös olemassa.
Miksi noita eläkeläisiä jotka on haalineet itselleen koronan sitten hoidetaan sairaaloissa?
Suurin osa sairaalassa teholla hoidettavista vastuuttomia ikäihmisiä....
Koronan pelkoa lietsotaan tarkoituksella.
Kuka kertoi tuollaista ? Miten oletat että se on totta ?
Ei sellaista tarvitse kenenkään kertoa. Seuraa ympäristöä, medioita ym, niin huomaat että tarkoituksella se on.
Isoa ”Resettiä” pukkaa, hallittu talouden alasajo ja omaisuuden uusjako. Kaikki EU-maat saatava velkavankeuteen kohti liittovaltio systeemiä jossa Yksi taho päättää koko Euroopan asiat. Sosialismi liikaa nautittuna on Euroopan tuho ......
En ole pelännyt, en ole suostunut rokotuksiin ja hengissä vielä ollaan. Jää nähtäväksi, montako täysjärkistä on vielä keskuudessamme tämän hulabaloon jäljiltä.
Koronasta ollaan huolissaan siksi, koska se koskee koko maailman väestöä, myös eliittiä. Eliitti ensimmäisenä haluaa itseään suojeltavan. Siksi koronasta vouhotetaan niin paljon ja halutaan rokotukset nopeasti. Jos jokin kauhea tragedia kohtaisi vain köyhää väestöä niin siitä ei äläkkä nousisi.
Mitäpä sitä pelkäämään virusta joka muuntautuu jatkuvasti ja lopulta covid19 voi virusta pelkäämättömien taliaivojen käyttäytymisen takia muuntautua tappavaksi kuin rutto aikoinaan.
Sitten selitellään mutku ja sitku, kun en tiennyt... ym muuta vajaaälyisten paskaa.
Rivienvälitä varmaankin tajusit pointin, ellet niin älä vastaa tähän mitään vajaaälyisen salaliittoteoriitikon ufojuttuja.
Pitäisikö covid19 nimi muuttaa keuhkorutoksi?
No, voihan rajoituksia noudattaa, vaikka ei virusta pelkäisikään. Suurin osa rajoituksia noudattavistakaan ei ole koskaan pelännyt koronaa. Ei koronaa tarvitse pelätä.
Ja muuntautuminen ei automaattisesta tarkoita, että virus muuttuu tappavammaksi. Useimmiten virus muuttuu yhä vähemmän ja vähemmän tappavaksi. Katosihan Espanjantautikin ilman mitään rokotteita, se vain muuttui vähemmän tappavaksi.
Levis kuulemma eläimistä ihmisiin. Pitäskö eläimille ruveta valmistaan naamarättejä ja opettaa niitä pitämään turvavälejä.
Melko varmasti tuo tauti kehittyy eläimissäkin ja muuntautuu entistä tappavammaksi versioksi aina silloin tällöin.
Tulevaisuudessa pitää kai vaan hyväksyä että sillointällöin suomessakin miljoona - 2 kuolee johonkin tautiin. Jäljelle jääneet sitten nussii vähä vilkkaammin. Pidetään akat tiineenä ympäri vuoden ehkäisyä ei tarvita (luontoo säästyy) samoin toi abrtointi voidaan laissa kieltää.
Hyvällä tuurilla hoituu liikakansoitus ja suomessakin vääränlainen ikäjakauma.
Lisäksi saatetaan päästä vihervassareista ja pakoloisista eroon pysyvästi.
Yhtäkään huonoa asiaa on taudista paha keksiä.
Ja miksi pitää korostaa sitä, että virus muuntautuu jatkuvasti? Jokainen virus muuntautuu jatkuvasti, korona ei poikkea muista viruksista. Maailmassa ei ole viruksia, jotka eivät muuntaudu. Esimerkiksi influenssa muuntautuu vielä monta kertaa nopeammin kuin korona.
Jos korona ei olisi kehittynyt luonnollisesti. Niin se olisi pitänyt keksiä ja valmistaa.
Ja eiköhän ihmiset jotka huolissaan väestön liikakasvusta ja ympäristö saasteista. Tule pitämään koronaviruksesta ja sen kehittymisestä huolta laboratorioissa ympäri mailman.
Tuskin jättävät sen kehittymisen sattumanvaraiseksi eli jättäisivät tilaisuuden käyttämättä.
Tuo ei vastannut kysymykseeni. Kaikki virukset muuttuvat ajan myötä, ei korona tältä osin poikkea muista viruksista. Influenssakin muuttuu jatkuvasti ja siksi influenssarokote tehoaa korkeintaan vuoden eikä sitäkään kovin hyvin. Korona ei muutu yhtään nopeammin kuin influenssa.
Miksi ei vaan anneta asioiden mennä omalla painollaan? Lopettaisivat tuon jauhamisen pandemiasta. Ne sairastuvat ketkä sairastuvat.
Ja onko pakko pitää ihmisiä teho-osastolla jos siellä on ruuhkaa. Pitää vain pari päivää pahemmassa vaiheessa ja sitten buranan kanssa kotiin.
Älyttömäksi on mennyt ihmislajin "suojeleminen".
Kuka suojelee luontoa tällaiselta lajilta?
Suomesssa ihmiset on herraa pelkäävää ja kuuliaist porukkaa.
Vuosi sitten ylhäältä päin ei ohjeistettu maskisuosituksista mitään ja maskeja ei silloin näkynyt paljookaan.
Nyt ylhäältä päin on hiljaa hivutettu maskipakkoa ja kas kummaa, ihmiset totelee ja jokainen käyttää maskia. Ainakin kaupoissa melkein kaikilla sen näkee. Mennään kun määkivät lampaat.
Tänäänkin kaupan ulkopuolella joku taputteli mulle naamaansa autostaan, että maski päähän. Näitä maskipoliisejakin riittää!