Ulkomaalainen työvoima

Nyt sitä taasen alkaa tulemaan. mutta saavatko nyt sitä 3000€ kuukausipalkkaa mistä Halla-aho on puhunut?.
11<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Hallitushan puhuu aina moniosaajista ja huippuosaajista. Kuitenkin houkuttelevat kaikkia tänne, josta sitten toivotaan koulutettavat osaajia. Ehkä yksi kymmenestä näistä oppii sitten jonkun ammatin

Äänestä
  • Kuinka pitkään kestää Suomen kansantalous olemmeko kohta banaanivaltio,kilpailua maat menevät heittämällä Suomen ohitse, tänne ei investoida,lukekaa iltapäivälehdistä mitä ne kirjoittaa,ei hääviltä näytä Suomen osalta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kuinka pitkään kestää Suomen kansantalous olemmeko kohta banaanivaltio,kilpailua maat menevät heittämällä Suomen ohitse, tänne ei investoida,lukekaa iltapäivälehdistä mitä ne kirjoittaa,ei hääviltä näytä Suomen osalta.

    Miksi ja mihin täällä investoitaisiin ? Suomalainen yrityksen omistaja, myy firmansa pikkurahalla ulkolaisille, joka lopettaa tuotannon suomessa, koska täältä on pitkä matka markkinoille, ja koska Venjälle emme jostain syystä voi myydä.

    Äänestä

Halla-aho onkin ihan pihalla ihmisten palkoista. Autotehtaalla kokoonpanossa palkka alkaa siinä kympän tunti, eikä persujen Kikyn jälkeen insinööreillekään makseta kun reilut kaksi ja puoli tonnia aloituspaikkaa, sen alle jää lastentarhanopet, kirjasto virkailijat, sairaanhoitajat jne.

Kolmella tonnilla ei tuu yksikään huippuosaaja Suomeen, sellaista palkkajöyhyyttä, jota Suomi edustaa, ei ole muissa teollistuneissa Euroopan maissa. Tosin itäblokin maissa Halla-ahon kolme tonnia on isokin palkka. Sillä palkalla ei kukaan perhettä elätä Suomessa.

Äänestä
  • Kyllä moni joutuu alle 3000€ kuukausipalkalla elämään.
    On turhaa kuvitella että kaikki suomalaiset saa 3000€ palkkaa.
    Minun tuttavaa piirissä on pajon ihmisiä jotka elättää perheesä tällä palkalla.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kyllä moni joutuu alle 3000€ kuukausipalkalla elämään.
    On turhaa kuvitella että kaikki suomalaiset saa 3000€ palkkaa.
    Minun tuttavaa piirissä on pajon ihmisiä jotka elättää perheesä tällä palkalla.

    Autojen kasaamisesta maksetaan....
    https://www.autotehtaansankarit.fi/palkkaus/

    Äänestä

No, olisiko sitten jotain tarkempaa infoa - mitäs se Halla-aho taas onkaan sanonut, ja millaisissa asiayhteyksissä. Tunnetusti kun sinulla on kohtalaisen haastellista ymmärtää, mitä sanotaan, missä ja miksi ?

Äänestä
  • Taisi sanoa vaalikeskustelussa tämän 3000€ näin muistelen, mutta kuitenki näin Jussi vastasi haastattelijan kysymykseen.
    Tätä 3000€ ei saa edes teveydenhoitaja vielä yli 30 vuoden kokemuksella.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Taisi sanoa vaalikeskustelussa tämän 3000€ näin muistelen, mutta kuitenki näin Jussi vastasi haastattelijan kysymykseen.
    Tätä 3000€ ei saa edes teveydenhoitaja vielä yli 30 vuoden kokemuksella.

    Niin missä ? sinun muistisi varaan ei kokemuksen mukaan ole syytä asioita jättää. Niin siis missä ?

    Äänestä

Mikä on suomessa työskentelevän ulkomaalaisen ansiot kuukaudessa, riittääkö elämiseen vai tarvitaanko Kelan tukia päälle.

Äänestä

Kyllä se tulevaisuudessa yrittäjä joutuu tuomaan ulkomailta työvoiman, kun suoessa on kohta kaikki "kirjoitus ja lukutaidottomia", ainakin mitä TV:tä sai eilen kuulla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Nyt sitä taasen alkaa tulemaan. mutta saavatko nyt sitä 3000€ kuukausipalkkaa mistä Halla-aho on puhunut?.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu