Demarit on pelkkä boomereiden nostalgiapuolue

Kuulitteko kun Tuomioja puhui ötököiden suojelemisesta? Demarit sanoo että ovat sekä ihmisten että luonnon puolue. Mikä boomeri argumentti tämä on? Jokainen älykäs ihminen tajuaa että ihminen on luonnon pahin vihollinen. Ei voi olla molempien puolella.
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Miten voi olla sekä ihmisten ja luonnon puolella kun ihminen tuhoaa luontoa ja luonto on ihmisen tiellä? Kuka uskoo tällasia kusettajia enään?

Äänestä

Boomeri tuohioja sais jäädä eläkkeelle jo. Hourii vaan jotain ötököistä

Äänestä

boomer on uus muotisana maailmalla

Äänestä

tuohioja ei jatkoon

Äänestä

Demarit = hyvinvointivaltiodemokraattipuolue

Äänestä
  • Just joo.. Mieti mitä ne on saannu aikaan kolmessakymmenessa vuodessa. 90-luvulla oli kaikki vielä ihan hyvin

    Äänestä

Moni luulee olevansa porvari, mutta on tutkijan mukaan väärässä – suomalaisilla on harhaanjohtavia käsityksiä omasta poliittisesta suuntautumisestaan
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/moni-luulee-olevansa-porvari-mutta-on-tutkijan-mukaan-vaarassa-suomalaisilla-on-harhaanjohtavia-kasityksia-omasta-poliittisesta-suuntautumisestaan/7482792


Suomalaisilla on toisinaan harhaanjohtavia käsityksiä omasta poliittisesta suuntautumisestaan, sanoo Åbo Akademin valtio-opin professori Kimmo Grönlund.

Grönlundin mukaan tutkimuksessa on käynyt ilmi, että moni suomalainen asettaa itsensä vasemmisto–oikeisto-asteikolla porvariksi, mutta samaan aikaan vastaa mielipidekysymyksiin demareiden linjan mukaisesti.

– He luulevat olevansa porvareita, mutta käytännössä he vastaavat [myöntävästi] tällaisiin kysymyksiin kuin että tuloeroja on tasattava ja että meillä pitää olla lapsilisät ja vanhustenhoito ja sosiaaliturva, Grönlund sanoi Suomi-Areenassa.

Grönlundin mukaan tämä harhaluulo on ongelma erityisesti SDP:lle, jonka olisi pystyttävä viestimään linjastaan paremmin.

– Miten Suomessa nämä poliittiset mielikuvat ovat siirtyneet tavallaan erilaiselle uralle kuin Ruotsissa, jossa nämä asiat osataan yhdistää äänestäjien keskuudessa paremmin vasemmistopuolueisiin? Grönlund pohti.

Politiikassa menestytään yksinkertaisilla viesteillä - ja ne yksinkertaiset poliittiset viestit vievät suomalaisia harhaan!

Äänestä
  • Näin on. Vain arvokonservatiivi voi olla porvari. Kokoomuskin on vasemmistopuolue

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kuulitteko kun Tuomioja puhui ötököiden suojelemisesta? Demarit sanoo että ovat sekä ihmisten että luonnon puolue. Mikä boomeri argumentti tämä on? Jokainen älykäs ihminen tajuaa että ihminen on luonnon pahin vihollinen. Ei voi olla molempien puolella.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu