Kuulitteko kun Tuomioja puhui ötököiden suojelemisesta? Demarit sanoo että ovat sekä ihmisten että luonnon puolue. Mikä boomeri argumentti tämä on? Jokainen älykäs ihminen tajuaa että ihminen on luonnon pahin vihollinen. Ei voi olla molempien puolella.
Demarit on pelkkä boomereiden nostalgiapuolue
Anonyymi
8<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Miten voi olla sekä ihmisten ja luonnon puolella kun ihminen tuhoaa luontoa ja luonto on ihmisen tiellä? Kuka uskoo tällasia kusettajia enään?
Boomeri tuohioja sais jäädä eläkkeelle jo. Hourii vaan jotain ötököistä
boomer on uus muotisana maailmalla
tuohioja ei jatkoon
Demarit = hyvinvointivaltiodemokraattipuolue
Just joo.. Mieti mitä ne on saannu aikaan kolmessakymmenessa vuodessa. 90-luvulla oli kaikki vielä ihan hyvin
Moni luulee olevansa porvari, mutta on tutkijan mukaan väärässä – suomalaisilla on harhaanjohtavia käsityksiä omasta poliittisesta suuntautumisestaan
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/moni-luulee-olevansa-porvari-mutta-on-tutkijan-mukaan-vaarassa-suomalaisilla-on-harhaanjohtavia-kasityksia-omasta-poliittisesta-suuntautumisestaan/7482792
Suomalaisilla on toisinaan harhaanjohtavia käsityksiä omasta poliittisesta suuntautumisestaan, sanoo Åbo Akademin valtio-opin professori Kimmo Grönlund.
Grönlundin mukaan tutkimuksessa on käynyt ilmi, että moni suomalainen asettaa itsensä vasemmisto–oikeisto-asteikolla porvariksi, mutta samaan aikaan vastaa mielipidekysymyksiin demareiden linjan mukaisesti.
– He luulevat olevansa porvareita, mutta käytännössä he vastaavat [myöntävästi] tällaisiin kysymyksiin kuin että tuloeroja on tasattava ja että meillä pitää olla lapsilisät ja vanhustenhoito ja sosiaaliturva, Grönlund sanoi Suomi-Areenassa.
Grönlundin mukaan tämä harhaluulo on ongelma erityisesti SDP:lle, jonka olisi pystyttävä viestimään linjastaan paremmin.
– Miten Suomessa nämä poliittiset mielikuvat ovat siirtyneet tavallaan erilaiselle uralle kuin Ruotsissa, jossa nämä asiat osataan yhdistää äänestäjien keskuudessa paremmin vasemmistopuolueisiin? Grönlund pohti.
Politiikassa menestytään yksinkertaisilla viesteillä - ja ne yksinkertaiset poliittiset viestit vievät suomalaisia harhaan!
Näin on. Vain arvokonservatiivi voi olla porvari. Kokoomuskin on vasemmistopuolue