Tsaariperhe, Putin , Aleksanteri Nevski...miksi he ovat teille pyhiä ja ikoneissa?! Ovatko ortodoksit suomalaisia? Rakastatte Venäjää.
Outoja pyhiä. Putin...
7
84
Vastaukset
- Anonyymi
Mieluummin Venäjää rakastan kuin petollisia Yhdysvaltoja tai EU:ta.
- Anonyymi
Ristin teologia on tärkein ja tässä linkissä sitä selitettään. https://www.youtube.com/results?search_query=Timo Eskola
- Anonyymi
Siis viides kolonna on ortodoksit? Miksi ette palaa Venäjälle?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siis viides kolonna on ortodoksit? Miksi ette palaa Venäjälle?
Ironista kyllä, suomalaiset ortodoksit ne vasta kovia Venäjän vihaajia tuntuvat olevankin. Varmaankin siksi, että niin moni ääliö heittää päälle avaajan kaltaista p-skaa. Tulee ikään kuin todistamisen taakka. Suomen kirkossa ei edes ole lupa puhua huutavana ongelmana siitä, että ehtoollisyhteys on Moskovan kanssa poikki, mahdollisesti pysyvästi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siis viides kolonna on ortodoksit? Miksi ette palaa Venäjälle?
Mene sinä lännen kolonnan edustaja ensin sinne länteen (USA:han tai EU maihin). Kannattaisiko sinunkin lukea sitä historiaa mitä tämä maailman tekopyhin valtio Yhdysvallat on tehnyt. Mikään muu valtio ei ole sotinut tai ollut taustapiruna erilaisissa konfliteissa yhtä paljon kuin tämä rosvovaltio toisen maailmansodan jälkeen. Mielestäni se on huvittavaa silloin kun USA tai länsi sotii tai tekee poliittisia päätöksiä niin se on aina moraallisesti oikeutettua ja hyväksyttävää. Mutta kun Venäjä tai joku muu lännen vastainen valtio sotii tai tekee erilaisia poliittisia päätöksiä jotka sotivat lännen periaatteita vastaan, niin se on aina epäilyttävää tai moraallisesti väärin.
Mutta joka tapauksessa jatkan suuren paaston kilvoittelua, sekä odotan innolla toukokuuta jolloin on Kristuksen ylösnousemuksen juhla.
- Anonyymi
Sanna Marinkin on murhattu.
- Anonyymi
Ah venäjä tuo suomen ystävä tuo teollinen kehitysmaa joka on ainoa valtio joka on yrittänyt väkipakolla sotimalla alistaa suomen useasti on jumalan varjeluksen alaisena korona aikanakin koska siellä on sairastunut ja kuollut koronaankin vain pieni osa ihmisistä muuhun maailmaan verrattuna .
Tosin viimeisen vuoden aikana siellä on kaikkien koronauhrien ja muun kuolleisuuden lisäksi ylikuolleisuutta noin 350 000 henkeä.
Mikä tauti äiti venäjällä nyt tappaa historiallisen paljon ihmisiä kun se ei ole korona .
Venäjä on maailmalla ollut aina vitsi ja maa jonka kanssa kukaa ei halua yhteistyötä paitsi sen YK:ssa olevat parit hassut ystävävaltiot jotka tulevat afrikasta rahoituksen ja korruption myötä.
Miksi venäjä ei voisi rakentaa berliinin muurin tapaista suomen rajalle ja eriatäytyisi taas näin myös fyysisesti sivistysvaltioista
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista1018053- 1075657
- 2795003
- 494943
- 763727
- 542940
- 642667
Olet oikeasti ollut
Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.222508Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit
Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘292442- 422358