En voi kääntyä kristityksi

Athanasioksen tunnustuksen mukaan onolemassa kolme jumalallista persoonaa. Varsinaista kolminaisuusoppia ei ole Raamatussa. Kolminaisuusdogmin kehittäminen suoritettiin pääasiallisesti loppuun 300-luvulla. Apostolienkeskuudessa ei ollut mitään etäisestikään tällaista ajatusta tai näkökantaa muistuttavaa.

Kirkon sijaissovitusoppi taas on suora vastakohta Jeesuksen opille. Sijaissovitusdogmilla on yhteys kiduttamiseen ja murhaan, koska niissä tavoitellaan jonkinlaista tyydytystä julmuudesta. Uskominen pelkkään Golgatan veritekoon kadotukselta pelastajana vaikuttaa köykäiseltä. Sijaissovituksen vahvistaminen liittyykin jälleensyntymisopin kiroamiseen Konstantinopolissa vuonna 553.

Raamatun vilpittömyys kyseenalaistuu tietäessämme, että 150 vuotta ennen tätä koottiin Markionin kaanon. Markionin kaanon oli huomattavasti suppeampi eikä sisältänyt ollenkaan juutalaisten vanhoja kirjoituksia. Markion oli doketisti, dualisti ja juutalaisten jumalan vastustaja. Raamattu vaikuttaa olleen koottu nimenomaan Markionin näkemyksiä vastaan.

Kirkko syntyi siten, että Pietarin sanotaan olleen ensimmäinen piispa, joka jatkoi Jeesuksen apostoleille antamaa tehtävää. Ortodoksisessa kirkossa piispa voi osallistua toisten piispojen vihkimiseen, kun taas katolisessa kirkossa piispojen vihkiminen on paavin yksinoikeus. Joissain protestanttisissa kirkoissa piispa jakaa valtansa tuomiokapitulin kanssa. Vaikuttaa turhalta laitokselta.

Aikaisemmin kristityt olivat vainottuja Rooman imperiumissa. Kun Rooman imperiumista tuli uskonnon suhteen puolueeton, Konstantinus Suuri kutsui koolle Nikean ensimmäisen kirkolliskokouksen. Kokouksesta alkoi harhaoppien tuomitseminen. Kirkkoon ei mahdu toisinajattelua.

Luterilaisen kirkon täysivaltaiseksi jäseneksi tullaan konfirmaatiossa. Konfirmaatio oli luterilaisten myönnytys vangituille baptisteille. Vuonna 1538 Hessenin maakreivi Filip järjesti keskustelun luterilaisten ja vangittujen baptistien välille. Sovittiin, että baptistit palaavat kirkkoon, mikäli nuoriso konfirmoidaan. Jo vuonna 1529 baptistien kuolemantuomio oli saksalais-roomalaisen keisarikunnan valtakunnanlaki. Näin sekä katoliset että evankeliset osavaltiot saivat tappaa baptisteja.

15

221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ole tyytyväinen, voita tehdä tänne Suomi24:lle aloituksia riippumatta uskonnostasi!

    • Anonyymi

      Raamattu on ihmisten kirjoittama ja kokoama. Kirkon opit ovat ihmisten sopimia.

      Ja kun tiedämme, että ihmiset ovat erehtyväisiä

      • Anonyymi

        Niin kaikkien uskontojen kirjat on ihmisten kirjoittamia ja erehtyväisten. ....uskontojen. Opit on ihmisten sopimus sääntöjä.


    • Anonyymi

      Aku Ankka auttaa ymmärtämään kristinuskon kolminaisuutta eikä se ole vaikeaa. Aku Ankka on siis yhtä aikaa Taikaviitta, Tuplanolla ja LäPä ja vaikka Akulla on monta identiteettiä niin hän on silti edelleen vain yksi ainoa Aku Ankka.

      • Anonyymi

        Aku Ankkaa ei ole todellisuudessa olemassa


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aku Ankkaa ei ole todellisuudessa olemassa

        Mutta ankkoja on olemassa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mutta ankkoja on olemassa.

        Harvemmin liikkuvat merimiespuvussa


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mutta ankkoja on olemassa.

        Aku Ankka lehti on viikottainen, Ankkalinna-nimisen kaupungin tapahtumista kertova uutislehti. Raamattu on aivan yhtä paljon totuuteen perustuva, historiallinen eepos.


    • Anonyymi

      Kolminaisuusoppi on Raamatussa: Matteus 28:19-20...

      • Anonyymi

        Todistaa vain sen, että kristinusko ei ole monoteistinen eli yksijumalainen uskonto.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Todistaa vain sen, että kristinusko ei ole monoteistinen eli yksijumalainen uskonto.

        "Monet juutalaiset, muslimit ja tietyt kristillisperäiset liikkeet arvostelevat kristinuskoa väittäen sen edustavan triteismiä eli kolmijumalaisuutta."

        Wikipedia


      • Mitä kastamiseen tulee, Raamattu ei osoita, että se kenen nimiin kastetaan olisi Jumala.

        Isä ja Poika eivät ole kolmea eivätkä edes kahta, sillä "Minä ja Isä olemme yhtä." (Joh. 10:30)

        Hengestä kirjoittaminen liittyy siihen, että "Jumala on henki, ja niiden, jotka palvovat häntä, täytyy palvoa hengessä ja totuudessa." (Joh. 4:24)


    • Anonyymi

      Niin siis jos ymmärrätte mikä on kristinusko, niin se ei ole se niinkään pelkästään valtioilleen alamainen kirkkolaitos, vaan kristittyjen välinen yhteys... Uskovien välinen yhteys, instituuttijärjestö ei ollut alunperin Kristuksen seurakunta..

    • Anonyymi

      Palstan aihehan oli kirkosta eroaminen. Eikös kannattaisi siirtää nämä jumaluusopilliset kysymykset, teologia ja muu huuhaa esim. luterilaisuutta käsittelevälle osastolle?

      • Anonyymi

        "väärinajattelijat" sensuroidaan lutkupalstalla


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      282
      3512
    2. Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset

      Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard
      Maailman menoa
      42
      2527
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      84
      2110
    4. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      109
      1963
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      47
      1862
    6. Särkyneelle sydämelle

      Särjin sun sydämen En voi lakata itkemästä Minuun tekee kipeää Koska sinuunkin. Että näin.. En ole runoilija😂
      Suhteet
      30
      1640
    7. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      126
      1463
    8. Tulli ja Poliisi HAZMAT-suojauksin varustettuna omakotitaloa tutkimassa.

      Todennäköisesti kysymyksessä huumelaboratorio, jossa käsitellään tappavia ja vaarallisia kemikaaleja. Tulli ja poliisi
      Savonlinna
      21
      1193
    9. Oho! Martina Aitolehti uhoaa ex-mies Esko Eerikäiselle: "Sata tonnii, niin..."

      Martina Aitolehti pitää ex-miehensä Esko Eerikäisen kanssa Martina & Esko podcastia. Pariskunta on ollut naimisissa ja h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      1141
    10. Nainen sä olet

      Ihailtava ihminen siinä mielessä että teet miten sydän käskee ja toisaalta taas pidättäydyt kaikesta. Pakenet ja lähest
      Ikävä
      62
      1125
    Aihe