En voi kääntyä kristityksi

Athanasioksen tunnustuksen mukaan onolemassa kolme jumalallista persoonaa. Varsinaista kolminaisuusoppia ei ole Raamatussa. Kolminaisuusdogmin kehittäminen suoritettiin pääasiallisesti loppuun 300-luvulla. Apostolienkeskuudessa ei ollut mitään etäisestikään tällaista ajatusta tai näkökantaa muistuttavaa.

Kirkon sijaissovitusoppi taas on suora vastakohta Jeesuksen opille. Sijaissovitusdogmilla on yhteys kiduttamiseen ja murhaan, koska niissä tavoitellaan jonkinlaista tyydytystä julmuudesta. Uskominen pelkkään Golgatan veritekoon kadotukselta pelastajana vaikuttaa köykäiseltä. Sijaissovituksen vahvistaminen liittyykin jälleensyntymisopin kiroamiseen Konstantinopolissa vuonna 553.

Raamatun vilpittömyys kyseenalaistuu tietäessämme, että 150 vuotta ennen tätä koottiin Markionin kaanon. Markionin kaanon oli huomattavasti suppeampi eikä sisältänyt ollenkaan juutalaisten vanhoja kirjoituksia. Markion oli doketisti, dualisti ja juutalaisten jumalan vastustaja. Raamattu vaikuttaa olleen koottu nimenomaan Markionin näkemyksiä vastaan.

Kirkko syntyi siten, että Pietarin sanotaan olleen ensimmäinen piispa, joka jatkoi Jeesuksen apostoleille antamaa tehtävää. Ortodoksisessa kirkossa piispa voi osallistua toisten piispojen vihkimiseen, kun taas katolisessa kirkossa piispojen vihkiminen on paavin yksinoikeus. Joissain protestanttisissa kirkoissa piispa jakaa valtansa tuomiokapitulin kanssa. Vaikuttaa turhalta laitokselta.

Aikaisemmin kristityt olivat vainottuja Rooman imperiumissa. Kun Rooman imperiumista tuli uskonnon suhteen puolueeton, Konstantinus Suuri kutsui koolle Nikean ensimmäisen kirkolliskokouksen. Kokouksesta alkoi harhaoppien tuomitseminen. Kirkkoon ei mahdu toisinajattelua.

Luterilaisen kirkon täysivaltaiseksi jäseneksi tullaan konfirmaatiossa. Konfirmaatio oli luterilaisten myönnytys vangituille baptisteille. Vuonna 1538 Hessenin maakreivi Filip järjesti keskustelun luterilaisten ja vangittujen baptistien välille. Sovittiin, että baptistit palaavat kirkkoon, mikäli nuoriso konfirmoidaan. Jo vuonna 1529 baptistien kuolemantuomio oli saksalais-roomalaisen keisarikunnan valtakunnanlaki. Näin sekä katoliset että evankeliset osavaltiot saivat tappaa baptisteja.

15

202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ole tyytyväinen, voita tehdä tänne Suomi24:lle aloituksia riippumatta uskonnostasi!

    • Anonyymi

      Raamattu on ihmisten kirjoittama ja kokoama. Kirkon opit ovat ihmisten sopimia.

      Ja kun tiedämme, että ihmiset ovat erehtyväisiä

      • Anonyymi

        Niin kaikkien uskontojen kirjat on ihmisten kirjoittamia ja erehtyväisten. ....uskontojen. Opit on ihmisten sopimus sääntöjä.


    • Anonyymi

      Aku Ankka auttaa ymmärtämään kristinuskon kolminaisuutta eikä se ole vaikeaa. Aku Ankka on siis yhtä aikaa Taikaviitta, Tuplanolla ja LäPä ja vaikka Akulla on monta identiteettiä niin hän on silti edelleen vain yksi ainoa Aku Ankka.

      • Anonyymi

        Aku Ankkaa ei ole todellisuudessa olemassa


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aku Ankkaa ei ole todellisuudessa olemassa

        Mutta ankkoja on olemassa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mutta ankkoja on olemassa.

        Harvemmin liikkuvat merimiespuvussa


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mutta ankkoja on olemassa.

        Aku Ankka lehti on viikottainen, Ankkalinna-nimisen kaupungin tapahtumista kertova uutislehti. Raamattu on aivan yhtä paljon totuuteen perustuva, historiallinen eepos.


    • Anonyymi

      Kolminaisuusoppi on Raamatussa: Matteus 28:19-20...

      • Anonyymi

        Todistaa vain sen, että kristinusko ei ole monoteistinen eli yksijumalainen uskonto.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Todistaa vain sen, että kristinusko ei ole monoteistinen eli yksijumalainen uskonto.

        "Monet juutalaiset, muslimit ja tietyt kristillisperäiset liikkeet arvostelevat kristinuskoa väittäen sen edustavan triteismiä eli kolmijumalaisuutta."

        Wikipedia


      • Mitä kastamiseen tulee, Raamattu ei osoita, että se kenen nimiin kastetaan olisi Jumala.

        Isä ja Poika eivät ole kolmea eivätkä edes kahta, sillä "Minä ja Isä olemme yhtä." (Joh. 10:30)

        Hengestä kirjoittaminen liittyy siihen, että "Jumala on henki, ja niiden, jotka palvovat häntä, täytyy palvoa hengessä ja totuudessa." (Joh. 4:24)


    • Anonyymi

      Niin siis jos ymmärrätte mikä on kristinusko, niin se ei ole se niinkään pelkästään valtioilleen alamainen kirkkolaitos, vaan kristittyjen välinen yhteys... Uskovien välinen yhteys, instituuttijärjestö ei ollut alunperin Kristuksen seurakunta..

    • Anonyymi

      Palstan aihehan oli kirkosta eroaminen. Eikös kannattaisi siirtää nämä jumaluusopilliset kysymykset, teologia ja muu huuhaa esim. luterilaisuutta käsittelevälle osastolle?

      • Anonyymi

        "väärinajattelijat" sensuroidaan lutkupalstalla


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      186
      7938
    2. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      143
      5452
    3. Vasemmistoliiton Minja Koskela ihailee suunnattomasti Maduroa

      Minjan mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita vasemmistodiktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen. https:/
      Maailman menoa
      153
      4354
    4. Perussuomalaisten Jani Mäkelä ihailee suunnattomasti Maduroa

      Janin mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita diktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen.
      Maailman menoa
      4
      3829
    5. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      74
      2884
    6. Vasemmistolaiset venäjämieliset kitisee jenkkien iskusta Venezuelaan

      kuten teki Yle-ykkösen uutisetkin eilen, ja avuksi haettiin taas vasemmistoproffa Koskenniemi paasaamaan - vanha kääpä.
      Maailman menoa
      17
      2647
    7. Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat

      Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi
      Maailman menoa
      11
      2643
    8. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      288
      2514
    9. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      147
      2410
    10. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      584
      2225
    Aihe