En voi kääntyä kristityksi

En voi tulla kristinuskoon

Athanasioksen tunnustuksen mukaan on olemassa kolme jumalallista persoonaa. Varsinaista kolminaisuusoppia ei ole Raamatussa. Kolminaisuusdogmin kehittäminen suoritettiin pääasiallisesti loppuun 300-luvulla. Apostolien keskuudessa ei ollut mitään etäisestikään tällaista ajatusta tai näkökantaa muistuttavaa.

Kirkon sijaissovitusoppi taas on suora vastakohta Jeesuksen opille. Sijaissovitusdogmilla on yhteys kiduttamiseen ja murhaan, koska niissä tavoitellaan jonkinlaista tyydytystä julmuudesta. Uskominen pelkkään Golgatan veritekoon kadotukselta pelastajana vaikuttaa köykäiseltä. Sijaissovituksen vahvistaminen liittyykin jälleensyntymisopin kiroamiseen Konstantinopolissa vuonna 553.

Raamatun vilpittömyys kyseenalaistuu tietäessämme, että 150 vuotta ennen tätä koottiin Markionin kaanon. Markionin kaanon oli huomattavasti suppeampi eikä sisältänyt ollenkaan juutalaisten vanhoja kirjoituksia. Markion oli doketisti, dualisti ja juutalaisten jumalan vastustaja. Raamattu vaikuttaa olleen koottu nimenomaan Markionin näkemyksiä vastaan.

Enkä voisi liittyä kirkkoon

Kirkko syntyi siten, että Pietarin sanotaan olleen ensimmäinen piispa, joka jatkoi Jeesuksen apostoleille antamaa tehtävää. Ortodoksisessa kirkossa piispa voi osallistua toisten piispojen vihkimiseen, kun taas katolisessa kirkossa piispojen vihkiminen on paavin yksinoikeus. Joissain protestanttisissa kirkoissa piispa jakaa valtansa tuomiokapitulin kanssa. Vaikuttaa turhalta laitokselta.

Aikaisemmin kristityt olivat vainottuja Rooman imperiumissa. Kun Rooman imperiumista tuli uskonnon suhteen puolueeton, Konstantinus Suuri kutsui koolle Nikean ensimmäisen kirkolliskokouksen. Kokouksesta alkoi harhaoppien tuomitseminen. Kirkkoon ei mahdu toisinajattelua.

Luterilaisen kirkon täysivaltaiseksi jäseneksi tullaan konfirmaatiossa. Konfirmaatio oli luterilaisten myönnytys vangituille baptisteille. Vuonna 1538 Hessenin maakreivi Filip järjesti keskustelun luterilaisten ja vangittujen baptistien välille. Sovittiin, että baptistit palaavat kirkkoon, mikäli nuoriso konfirmoidaan. Jo vuonna 1529 baptistien kuolemantuomio oli saksalais-roomalaisen keisarikunnan valtakunnanlaki. Näin sekä katoliset että evankeliset osavaltiot saivat tappaa baptisteja.

Seurakunnan ovet ovat suljettu minulta.

0

128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

        Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
        Sinkut
        382
        2121
      2. Odotan sitä hetkeä

        kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
        Ikävä
        63
        1333
      3. Olen melko vakuuttunut

        etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
        Ikävä
        83
        1320
      4. Leijonat Maailmanmestareita!

        Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
        Maailman menoa
        137
        1208
      5. Muistatko kaivattusi

        Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
        Ikävä
        88
        1143
      6. Minkälaisessa asennossa

        Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
        Ikävä
        97
        1002
      7. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

        https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
        Maailman menoa
        133
        944
      8. Sinä siellä lähistöllä

        Tahtoisin tutustua paremmin 💫
        Ikävä
        48
        890
      9. Mulla on ikävä

        sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
        Ikävä
        47
        821
      10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

        rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
        Ikävä
        60
        770
      Aihe