Kauhavalla on kivaa olla työttömänä. Aamulla nukun pitkään ja päivällä saa vapaasti mennä minne huvittaa. Ei ole kello kahlitsemassa. Luontoa riittää ympärillä ja nuorisoa ei ole niin paljoa pilaamassa tunnelmaa. Kuollut kaupunkialue hivelee aistejani. Ajatukset virtaavat rauhallisesti askel toisen perään. Silloin tällöin örinä ja pullojen kilinä hiukan särähtää korvaan, mutta siihen tottuu.
Jos haluat olla vapaa ja arvostat hiljaisuutta, tule Kauhavalle 👍🍗
Jos haluat olla vapaa ja arvostat hiljaisuutta, tule Kauhavalle 👍🍗
Vastaukset 26
Vanhimmat
Hienoa, kiitos. Tulossa ollaan 🙏
Tyhmät työtä tekee!
Lapualla tämä boheemi elämäntapa on keksitty jo kymmeniä vuosia sitten. Muuttakaa tänne, on hyvät harrastusmahdollisuudet ja erinomaiset asunnot, sossun tädit palvelevat yötä päivää. Hieno asuinpaikka meille vellihousuille.
Lapuan puistoparlamentti on kyllä raakasti supistunut. Ennen oli lähes sata pultieeriä, mutta nyt näkee vain yhden käden sormin laskettavia ryhmiä.
Minne lienevät kadonneet?
Ei näitä veivareita täälä kanta Kauhavallakaa enää toista se oli ennen. Jokitörmällä istuu kymmeniä ja pullo kiärsi ringis. Myrkkyviinat ja tulipalot vei hyvän jengin. Ny yritän yksistäni pitää yllä perinteitä muttei tämä ny enää nii maistu. Pitää vissii mennä töihi jotta sais eres sieltä seuraa...
Kyllä näitä siivelläeläjiä kantakauhavslla riittää.
Älä luovuta!
Minä makaan sossu maksaa! Näinhän se! Eläkettä orotan!!
minoon kuullu notta jopa ylihärmäs olis joskus kesäyönä joku havaattu juavuksis 👏
kaverin kaveri vaan oli toimittanu, tiärä sitte 🤔
Nykyään kuule kela maksaa.... Amatööri!
"" Luontoa riittää ympärillä.""
Tämä ei pidä paikkkaansa
Ei pidäkkään, siellä b sairaalassa.
Oven krivatkin on väärällä puolella :)
No joo o Kela maksaa ku vaihroon asuntoa! Täs on suuremmat tilat paremmat näkymät eikä Lidliinkää pitkä. Päivärahasta jää justii senverra elämisee että saa päivän pullon ja rööki topan,ja vähä silloon tällöön ruokaaki. Kirpputorilta vaatteet ja huonekalut .Kunta maksoi uuden pesukoneenki ku vanha hajos. Lääkkeet maksaa Kela,hammaslääkärin maksaa Kela ja Taxi kyyrikki maksaa Kela jos niitä tarvitten. Tämä elämä niin mukavaa ku en oo ikinä suurista piitannu. Ei tarvitte aamulla nousta,saa omaan tahtihi päivänsä järjestää. Istua komialla säällä pihalla jos siltä tuntuu ja kavereitten tykönä yövyn kun siltä tuntuu oikee on hyväs mallis elämä!! On on! Ja viälä ku jonku miehenki saa sillootällöö kainaloonsa nii aijee
Joo, tehkää te muut kahta vuaroa vaan. Hyvä jotta sosiaalitoimi saa rahaa. Yhtään ei hävetä nostaa ilamaasta rahaa, saatikka tuntia huanoa omaatuntoa siitä notta sen rahan on joku peräsuali pitkällä tianannu.
On se vaan kumma asia tuo, kun joku vain olla jolkutelee, sitten on meitä jotka ei ole koskaan käynyt työvoimatoimistossa , apuja hakemassa .
munkin peräsuali on kolome metriä ulkona kun mä teen niin saatanasti töitä
Ei voi pitää paikkaansa, emme usko.
Hyvähän se että joku eres mun vuoks suoltaan roikuttaa. Että voin hyväl omallatunnolla nytkin istua täs vaa ja oottaa että naapuri lähtee töihin yövuoroon tienaamaan mulle rahaa sätkiin...ja hyvä naapuri onkin ku vallan kahta työtä paiskii
olin kesän haravamiehenä hautuumaalla, talven makasin ja kela maksoi, melkein saman kuin työssä, nyt on ole ollut töissä 12 vuoteen, siinäpä vain eläke karttuu työvoimat on osoittanut työpaikkoja, menen tarjoamaan itseäni humalassa kaljapussin kera, en ole kelvannut tämä temppu toimii suosittelen toverit tehkää samoin.
Paree jottet meekkää mihkää pilaamaan tarjottua työtä.Minä oon nyt 34vuotta ollu samassa työpaikassa ja rakastan työtäni. Omistan itse tienatuilla rahoillani omakotitalon,lähes uuden auton ja huvilan merenrannalta. Ja olen vieläpä tosi onnellinen!!Elantoni on turvattu,voin matkustaa minne haluan ostaa mitä haluan. En voi edes kuvitella että loisisin toisen ihmisen verorahoilla. Kyllä elämä on ihanaa!
mutta kyllä työttömän elämä on ihanaa, hoidan kuntoani, harrastan, käyn naisissa jotka minua ruokkii, vastalahjaksi annan siemmenet, en voisi kuvitellakkaan työntekemistä jossa ei saa kuin kipeän rupin.
olen täysin samaa mieltä, otin lopputilin, terves mies ei työtä kaipaa.
huomenna taas pääsen kuittaamaan, tehkää ahkerasti työtä, mekin tarvitsemme osuuden teidän veroeuroista.
mä kuittaan sossutuet ja käännän kylkeä :) Kunhan päivemällä piristyn, mennään juomaan pussiolutta 🙏
Kyllä tuahon loppu tuloo jos kokoomus tai keskusta valtaan taas pääsöö. Köyhät töihin. Eikäpäs persujen lokiikka nykyää yhtää kummee