50 % / 50 % sukupuolijakaumaan pyrkiminen työpaikoilla johtaa rasismiin

Anonyymi

Muutamissa suomalaisissakin yrityksissä on otettu tavoitteeksi, että jatkossa työvoimasta 50 % pitää olla naisia ja 50 % miehiä. Esimerkiksi IT-alalla työvoimasta n. 70 % on miehiä ja 30 % naisia ihan siitä syystä, että naiset hakeutuvat miehiä vähemmän IT-alalle.

Nyt jos 70 % tarjolla olevasta työvoimasta on miehiä mutta yritys haluaa kuitenkin tietyllä aikajänteellä saada riveihinsä yhtä paljon naisia kuin miehiä, se tarkoittaa väistämättä seuraavia asioita:
- Miehiä pitää alkaa syrjimään työhönotossa
- Sukupuolesta tulee ”pätevöittävä” tekijä vaikka sukupuolella ei ole mitään merkitystä
- Käytäntö on syrjivä eli rasistinen
- Yritys joutuu suosimaan sukupuolta pätevyyden sijaan

Oletetaan esimerkiksi, että yrityksellä X on tällä hetkellä 1 000 työntekijää, joista 700 on miehiä ja 300 naisia. Jos tavoitteena olisi kasvaa vaikka 1 500 työntekijään ja tavoitteena olisi myös tuo 50 / 50-jakauma, olisi tuossa tilanteessa miehiä siis 750 ja naisia 750. Nyt koska miehiä on jo 700, voidaan uusia miehiä palkata vain 50 ja naisia 450. Eli uusista 500 työntekijästä 90 % pitää olla naisia.

Nyt jos ajatellaan, että työmarkkinoille tulee 2 000 uutta osaajaa ja heistä siis luonnollisen jakauman mukaan 70 % on miehiä ja 30 % naisia eli 1400 miestä ja 600 naista, voisi yritys X rekrytoida noista kandidaateista miehistä vain 50/1400 eli 3,6 % mutta naisista voitaisiin ottaa 450/600 eli 75 %.

Kuulostaako tämä ”tasa-arvolta”? Saadaanko tällä tavalla parhaat osaajat? Onko tämä asiakkaiden etu?

Ainoaa todellista tasa-arvoa on se, että sukupuolta ei oteta millään tavallaan huomioon, koska sillä ei tosiasiallisesti ole mitään merkitystä IT-alan hommissa. Sukuelimillä ei tätä hommaa tehdä vaan aivoilla.

Yleisesti ottaen kiintiöt ovat syrjintää eli rasismia jossa jotain ryhmää tai ryhmiä suositaan toisten kustannuksella.

Sano jyrkkä ”ei” rasismille.

8

120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei lisättävää!

    • Anonyymi

      Lisäksi on otettava maahanmuuttajia myös tasa-arvoisesti ja kun naispuolisia maahanmuuttajia ei pahemmin työelämässä ole niin osuus otetaan miesten puolelta. Kantasuomalaisten miesten osuus siis on pienempi kuin 50% eli noin 35-40%.

      • Anonyymi

        Eri uskontokuntia edustaville tarvitaan myös omat kiintiöt. Lisäksi omat kiintiöt rillipäille, homoille, transuille jne. Jokaisen pörssiyhtiön hallituksessa pitäisi olla vähintään yksi transu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eri uskontokuntia edustaville tarvitaan myös omat kiintiöt. Lisäksi omat kiintiöt rillipäille, homoille, transuille jne. Jokaisen pörssiyhtiön hallituksessa pitäisi olla vähintään yksi transu.

        Älä unohda lihavia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eri uskontokuntia edustaville tarvitaan myös omat kiintiöt. Lisäksi omat kiintiöt rillipäille, homoille, transuille jne. Jokaisen pörssiyhtiön hallituksessa pitäisi olla vähintään yksi transu.

        Ja 28 muuta sukupuolta. Jokainen saa kuvitella itsestään mitä tahansa, mutta sukupuolia on vain kaksi, eikä se silpomalla tai hormoneilla muutu.


    • Anonyymi

      Miksiköhän vaativat vain hyväpalkkaisisa hommissa tai vaikkapa politiikassa, mitä itse heti tilaisuuden tullen rikkovat räikeästi kuten tyttöhallitus osoittaa.

      Sosiaalipuoli lähes kokonaan naisten vallassa, samoin perheoikeuden tuomarit jne. Miksi ei edes uimahalleihin vaadita miessiivoojia miesten puolelle kun ei kerran miehet kelpaa naisten puolelle. Juuri naiset ovat niitä jotka vaatii ja pitää yllä epätasa-arvoa.

      Keinotekoisia kintiöitä ei pitäisi olla tai sitten oltava joka alalla ja pitää koskea molempia sukupuolia. Jos ihmiset vaikkapa äänestää enemmän miehiä, ei silloin vähemmän ääniä saaneita kuulu valita. Työnhaussakin naiset vetoaa sukupuolisyrjintän, vaikkei sillä olisi mitään tekemistä.

    • Anonyymi

      Kuntasektorin työntekijöistä naisia on lähes 80 %. Jos sielläkin alettaisiin toteuttamaan moista sukupuoleen perustuvaa pyrkimystä, silloin jatkossa kaikki uudet työntekijät olisivat miehiä. Mutta mutta.. ei taida sukupuolitasa-arvo isommin kiinnostaa kun puntit ovat naisten eduksi.

      • Anonyymi

        Istuskelevat siellä kahvittelemassa ja juoruilemassa kaiket päivät, hyvin vähän mitään oikeita töitä. Varsinaisia suojatyöpaikkoja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      347
      12165
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      169
      11198
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      280
      6553
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      255
      5337
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      201
      3832
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      176
      3623
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      61
      2685
    8. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      173
      2369
    9. Nyt on kova paikka "suvaitsevaisille" naisille", kun naisille tuli oma taksi

      ja syy siihen on kehitysmaalaiset taksisuharit, joista on koitunut paljon "ongelmia" naismatkustajille. Nimittäin "suva
      Maailman menoa
      47
      2205
    10. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      13
      1904
    Aihe