Raamatun taikatemput

Melkein 2000 vuotta vanha "vesi viiniksi" -taikatemppu on hauska ja viihteellistä katsottavaa:

https://www.youtube.com/watch?v=4spJU8haBoo&t=60s
13221
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Osaisikohan kaveri myös Lasarustempun. Kuinka hävittää mädän kalan haju esityksen avustajasta.

Äänestä

Jeesus kyllä muutti veden viiniksi ja vielä hyvin korkeatasoiseksi viiniksi. Häävieraat kun joivat sitä ja kehuivat viinin hyvää laatua.

Mitä tulee taikureihin, he tekevät temppunsa, jossa vesi ei oikeasti muutu viiniksi. Temppu tehdään laittamalla vesilasin pohjalle värijauhetta, mitä yleisö ei näe, joka muuttaa lasiin kaadetun veden punaiseksi, mutta viiniä siitä ei tule vaan ainoastaan värjättyä vettä. Sen takia taikurit eivät anna yleisön maistaa lasista mitään. Itse voivat tempun vuoksi olla vettä maistavinaan, mutta viiniksi se ei ole muuttunut.

https://youtu.be/MYkvDubxO8s

Äänestä
  • "Kaikki tarjoavat ensiksi hyvän viinin ja sitten, kun vieraat alkavat juopua, huonompaa. Mutta sinä olet säästänyt hyvän viinin tähän asti." Joh. 2:10

    Äänestä


  • mitenkäs sitten toimitaan kun pitää huutaa kuollut ulos haudastaan?

    joko olet siitä päässyt selville?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    mitenkäs sitten toimitaan kun pitää huutaa kuollut ulos haudastaan?

    joko olet siitä päässyt selville?

    Jumala voi herättää kuolleen haudastaan. Ei siitä ole epäilystäkään. Jumalan profeetat tekevät ihmeitä Herran nimessä.

    Sitten on ihan eri asia ne helluntailaiset saarnaajat, jotka eksyttävät seurakuntaa ja tekevät kaikenlaista sopimatonta kuiten esim. huijaavat yleisöä taikatempuilla. He ovat vääriä profeettoja.

    Äänestä

Suurin osa häävieraista oli siinä vaiheessa vahvassa humalassa kuten viinimaistaja vahvistaa, kukaan muu kuin Jeesus ei tiedä mistä se parempi lisäviini tuli. Kertomus itsessään on todella aukkoinen eikä sitä kerro mikä jättää reilusti tilaa tulkinnalle ja hurskaalle mielikuvitukselle niiden täyttämiseksi ja paikkaamiseksi. Se mitä tiedetään että Jeesus käski täyttämään vesiruukut runojamyötenja sitten hämmensi vettä ja käski viedä kupin viininmaistajalle. Missään vaiheessa tekstiä ei edes mainita sanallakaan että juuri tuo vesi muuttui viiniksi, sen ovat päätelleet ja keksineet tämän aukkoisen tarinan lukijat itse ja lisänneet sen mukaan omassa mielikuvituksessaan.

Äänestä

Joh.2:9 Biblia (1776) Mutta kuin edeskäypä maisti sitä vettä, joka oli viinaksi tullut oli, (eikä tienyt, mistä se tuli, muttä palveliat tiesivät, jotka veden ammensivat) kutsui edeskäypä yljän. Kirjoitetaan: palvelijat.

Äänestä

Joh.2:10 Biblia. Ja hän sanoi hänelle: jokainen antaa ensisti hyvää viinaa, ja kun juovutaan, niin sitten huonompaa: sinä kätkit hyvän viinan tähän asti.

Äänestä

Vielä hauskempaa ja viihteellisempää olisi jos tuon hanaveden todella saisi muuttumaan viiniksi, ei enää tarvitsisi maksaa juomistaan törkyhintaisia alkoholiveroja viinakaupassa. Baarissakaan ei rahan tuhlaus riistäytyisi käsistä kun ei tarvitsisi tilata muuta kuin vettä. Tosin itse suosin enemmän kaljaa ja väkeviä, joten osaisikohan Jeesus muuttaa veden myös vaikkapa joksikin single malt viskiksi tai erikoisolueksi?

Äänestä

Jos kaikki Suomen järvet viinaksi muuttuisivat, niin viinassa me uitaisiin, ja sitä ryypättäisiin.




















Sananl.31:6 Antakaa väkevää juomaa menehtyvälle ja viiniä murhemielisille. Siir.31:27. Aam.6:6

1Äänestä
  • Raamattu on monituottoinen kirja, sieltä löytyy samanlaisia juoppoja kuin suomestakin, aika hauskaa vai mitä !?

    Äänestä

Sitten kerrotaan ketkä eivär peri taivasten valtakuntaa, siinä listassa mainitaan juopot ja kaikennimiset horot ja muut venkulat ja pascanpuhujat.

eli siinä sitä ollaan sitten, tarvitaan parannus ja muutos, muutoin ei lippu taivasjunaan heltiä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Melkein 2000 vuotta vanha "vesi viiniksi" -taikatemppu on hauska ja viihteellistä katsottavaa:

https://www.youtube.com/watch?v=4spJU8haBoo&t=60s

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu