D-vitamiinin nopeus?

Kunhan Arto palailee pääsiäislomalta, tässä hänelle pohdittavaa.

Arto opettaa, että D-vitamiinia tulee auringosta. D-vitamiinimolekyylien pitää siis kulkea auringosta maahan kuten valon. Kuitenkin, toisin kuin fotoneilla, D-vitamiinimolekyyleillä on massa. Jos massalliset molekyylit kulkisivat valonnopeudella, silloin suhteellisuusteorian kaavojen mukaan niiden massan tulisi olla ääretön. Siten on mahdotonta, että D-vitamiinimolekyylit kulkisivat valonnopeudella. Niiden täytyy siis kulkea hitaammin.

Auringonvalon matka auringosta maahan kestää n. 8,5 minuuttia. Näemme siis auringon vielä useita minuutteja sen jälkeen kun se todellisen sijaintinsa puolesta on jo "laskenut" horisontin takaakse. Koska D-vitamiini ei voi kulkea valonnopeudella, sen täytyy tulla auringosta maahan vielä hitaammin. Niinpä ihminen saa D-vitamiinia auringosta vielä senkin jälkeen kun aurinko on jo valonkin puolesta "laskenut". Samoin aamulla ihminen ei voi heti auringon noustua saada D-vitamiinia, koska se voi tulla vasta jonkin aikaa auringonnousun jälkeen. Samoin on varjojen suhteen. Varjothan siirtyvät auringonkierron mukana. D-vitamiini ei voi seurata välittömästi valon ja varjon reunaa, vaan se tulee aina jonkin verran myöhässä.

Arto itseasiassa väittää ihmisten saavan D-vitamiinia auringonvalosta. Kuitenkaan itse valo ei voi sisältää D-vitamiinia, koska D-vitamiinimolekyylit eivät voi liikkua valonnopeudella. D-vitamiini tulee pakostakin (jos se auringosta tulle) jälkijunassa valoon nähden.

Voisiko Arto nyt linkittää tai kopioida tiedemiestensä huomautuksen tuosta asiasta, että auringosta lähtenyt D-vitamiini ei voi tulla yhtä nopeasti kuin valo, joten "aurinkoa otettaessa" täytyy ottaa huomioon, se, että D-vitamiinia ei siihen kohtaan, johon aurinko sillä hetkellä paistaa vaan siihen, mihin se on paistanut hieman aiemmin.

Tiedemiehet osaavat varmaankin myös kertoa D-vitamiinin todellisen matkanopeuden, koska fysiikan lakien mukaan sen täytyy joka tapauksessa olla jonkin verran valonnopeutta pienempi, koska muuten edes auringolla ei riittäisi puhtia edes yhden D-vitamiinimolekyylin lähettämiseen, koska äärettämän massan liikuttamiseen kuluisi äärettömästi energiaa.

7

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos ei ole aurinkoa ei ole D-vitamiiniakaan!

    • Anonyymi

      Okkona oikeesti noin yksinkertane vai esitäkkö?

      • Anonyymi

        Faktaa, jos ei oloe aurinkoa, ei ole d_vitamiiniakaan!


      • Anonyymi kirjoitti:

        Faktaa, jos ei oloe aurinkoa, ei ole d_vitamiiniakaan!

        Miksi ei? D-vitamiinilla on muitakin lähteitä kuin se elimistön valmistama auringonvalon avulla. Eli D-vitamiinia on olemassa, vaikka aurinko ei paistaisi.


      • Anonyymi
        Höpsislöpsis kirjoitti:

        Miksi ei? D-vitamiinilla on muitakin lähteitä kuin se elimistön valmistama auringonvalon avulla. Eli D-vitamiinia on olemassa, vaikka aurinko ei paistaisi.

        Totta, mutta ilman aurinkoa sitä ei ole!


      • Anonyymi kirjoitti:

        Totta, mutta ilman aurinkoa sitä ei ole!

        Ilman aurinkoa ei olisi mitään vitamiineja eikä meitäkään. Mutta siitä ei nyt ollut kysymys tuossa Arton hölmöilyssä.


    • Artoooooo?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      104
      3558
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      62
      3207
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      434
      2704
    4. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      82
      2507
    5. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      85
      2458
    6. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      42
      2134
    7. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      97
      2103
    8. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      50
      1752
    9. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      22
      1730
    10. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1706
    Aihe