Kunhan Arto palailee pääsiäislomalta, tässä hänelle pohdittavaa.
Arto opettaa, että D-vitamiinia tulee auringosta. D-vitamiinimolekyylien pitää siis kulkea auringosta maahan kuten valon. Kuitenkin, toisin kuin fotoneilla, D-vitamiinimolekyyleillä on massa. Jos massalliset molekyylit kulkisivat valonnopeudella, silloin suhteellisuusteorian kaavojen mukaan niiden massan tulisi olla ääretön. Siten on mahdotonta, että D-vitamiinimolekyylit kulkisivat valonnopeudella. Niiden täytyy siis kulkea hitaammin.
Auringonvalon matka auringosta maahan kestää n. 8,5 minuuttia. Näemme siis auringon vielä useita minuutteja sen jälkeen kun se todellisen sijaintinsa puolesta on jo "laskenut" horisontin takaakse. Koska D-vitamiini ei voi kulkea valonnopeudella, sen täytyy tulla auringosta maahan vielä hitaammin. Niinpä ihminen saa D-vitamiinia auringosta vielä senkin jälkeen kun aurinko on jo valonkin puolesta "laskenut". Samoin aamulla ihminen ei voi heti auringon noustua saada D-vitamiinia, koska se voi tulla vasta jonkin aikaa auringonnousun jälkeen. Samoin on varjojen suhteen. Varjothan siirtyvät auringonkierron mukana. D-vitamiini ei voi seurata välittömästi valon ja varjon reunaa, vaan se tulee aina jonkin verran myöhässä.
Arto itseasiassa väittää ihmisten saavan D-vitamiinia auringonvalosta. Kuitenkaan itse valo ei voi sisältää D-vitamiinia, koska D-vitamiinimolekyylit eivät voi liikkua valonnopeudella. D-vitamiini tulee pakostakin (jos se auringosta tulle) jälkijunassa valoon nähden.
Voisiko Arto nyt linkittää tai kopioida tiedemiestensä huomautuksen tuosta asiasta, että auringosta lähtenyt D-vitamiini ei voi tulla yhtä nopeasti kuin valo, joten "aurinkoa otettaessa" täytyy ottaa huomioon, se, että D-vitamiinia ei siihen kohtaan, johon aurinko sillä hetkellä paistaa vaan siihen, mihin se on paistanut hieman aiemmin.
Tiedemiehet osaavat varmaankin myös kertoa D-vitamiinin todellisen matkanopeuden, koska fysiikan lakien mukaan sen täytyy joka tapauksessa olla jonkin verran valonnopeutta pienempi, koska muuten edes auringolla ei riittäisi puhtia edes yhden D-vitamiinimolekyylin lähettämiseen, koska äärettämän massan liikuttamiseen kuluisi äärettömästi energiaa.
D-vitamiinin nopeus?
7
141
Vastaukset
- Anonyymi
Jos ei ole aurinkoa ei ole D-vitamiiniakaan!
- Anonyymi
Okkona oikeesti noin yksinkertane vai esitäkkö?
- Anonyymi
Faktaa, jos ei oloe aurinkoa, ei ole d_vitamiiniakaan!
Anonyymi kirjoitti:
Faktaa, jos ei oloe aurinkoa, ei ole d_vitamiiniakaan!
Miksi ei? D-vitamiinilla on muitakin lähteitä kuin se elimistön valmistama auringonvalon avulla. Eli D-vitamiinia on olemassa, vaikka aurinko ei paistaisi.
- Anonyymi
Höpsislöpsis kirjoitti:
Miksi ei? D-vitamiinilla on muitakin lähteitä kuin se elimistön valmistama auringonvalon avulla. Eli D-vitamiinia on olemassa, vaikka aurinko ei paistaisi.
Totta, mutta ilman aurinkoa sitä ei ole!
Anonyymi kirjoitti:
Totta, mutta ilman aurinkoa sitä ei ole!
Ilman aurinkoa ei olisi mitään vitamiineja eikä meitäkään. Mutta siitä ei nyt ollut kysymys tuossa Arton hölmöilyssä.
Artoooooo?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4993968Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek152986Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2792208Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4542058Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.841384- 1571313
Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel631178- 811085
- 611079
Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä411038