D-vitamiinin nopeus?

Kunhan Arto palailee pääsiäislomalta, tässä hänelle pohdittavaa.

Arto opettaa, että D-vitamiinia tulee auringosta. D-vitamiinimolekyylien pitää siis kulkea auringosta maahan kuten valon. Kuitenkin, toisin kuin fotoneilla, D-vitamiinimolekyyleillä on massa. Jos massalliset molekyylit kulkisivat valonnopeudella, silloin suhteellisuusteorian kaavojen mukaan niiden massan tulisi olla ääretön. Siten on mahdotonta, että D-vitamiinimolekyylit kulkisivat valonnopeudella. Niiden täytyy siis kulkea hitaammin.

Auringonvalon matka auringosta maahan kestää n. 8,5 minuuttia. Näemme siis auringon vielä useita minuutteja sen jälkeen kun se todellisen sijaintinsa puolesta on jo "laskenut" horisontin takaakse. Koska D-vitamiini ei voi kulkea valonnopeudella, sen täytyy tulla auringosta maahan vielä hitaammin. Niinpä ihminen saa D-vitamiinia auringosta vielä senkin jälkeen kun aurinko on jo valonkin puolesta "laskenut". Samoin aamulla ihminen ei voi heti auringon noustua saada D-vitamiinia, koska se voi tulla vasta jonkin aikaa auringonnousun jälkeen. Samoin on varjojen suhteen. Varjothan siirtyvät auringonkierron mukana. D-vitamiini ei voi seurata välittömästi valon ja varjon reunaa, vaan se tulee aina jonkin verran myöhässä.

Arto itseasiassa väittää ihmisten saavan D-vitamiinia auringonvalosta. Kuitenkaan itse valo ei voi sisältää D-vitamiinia, koska D-vitamiinimolekyylit eivät voi liikkua valonnopeudella. D-vitamiini tulee pakostakin (jos se auringosta tulle) jälkijunassa valoon nähden.

Voisiko Arto nyt linkittää tai kopioida tiedemiestensä huomautuksen tuosta asiasta, että auringosta lähtenyt D-vitamiini ei voi tulla yhtä nopeasti kuin valo, joten "aurinkoa otettaessa" täytyy ottaa huomioon, se, että D-vitamiinia ei siihen kohtaan, johon aurinko sillä hetkellä paistaa vaan siihen, mihin se on paistanut hieman aiemmin.

Tiedemiehet osaavat varmaankin myös kertoa D-vitamiinin todellisen matkanopeuden, koska fysiikan lakien mukaan sen täytyy joka tapauksessa olla jonkin verran valonnopeutta pienempi, koska muuten edes auringolla ei riittäisi puhtia edes yhden D-vitamiinimolekyylin lähettämiseen, koska äärettämän massan liikuttamiseen kuluisi äärettömästi energiaa.

7

222

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos ei ole aurinkoa ei ole D-vitamiiniakaan!

    • Anonyymi

      Okkona oikeesti noin yksinkertane vai esitäkkö?

      • Anonyymi

        Faktaa, jos ei oloe aurinkoa, ei ole d_vitamiiniakaan!


      • Anonyymi kirjoitti:

        Faktaa, jos ei oloe aurinkoa, ei ole d_vitamiiniakaan!

        Miksi ei? D-vitamiinilla on muitakin lähteitä kuin se elimistön valmistama auringonvalon avulla. Eli D-vitamiinia on olemassa, vaikka aurinko ei paistaisi.


      • Anonyymi
        Höpsislöpsis kirjoitti:

        Miksi ei? D-vitamiinilla on muitakin lähteitä kuin se elimistön valmistama auringonvalon avulla. Eli D-vitamiinia on olemassa, vaikka aurinko ei paistaisi.

        Totta, mutta ilman aurinkoa sitä ei ole!


      • Anonyymi kirjoitti:

        Totta, mutta ilman aurinkoa sitä ei ole!

        Ilman aurinkoa ei olisi mitään vitamiineja eikä meitäkään. Mutta siitä ei nyt ollut kysymys tuossa Arton hölmöilyssä.


    • Artoooooo?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Paljonko meidän ikäero on?

      Ois kiva tietää.
      Ikävä
      125
      1561
    2. Kuka tai ketkä tappo eilen?

      Kenet ja miksi?
      Varkaus
      24
      1326
    3. Nainen onko kaikki

      Onko sinulla nainen kaikki hyvin? mies
      Ikävä
      139
      1139
    4. Työttömät risusavottaan

      Tuli tässä juhannusnuotiolla sellainen idea mieleen, että miksei työttömiä velvoiteta tekemään hanttihommia, kuten risus
      Maailman menoa
      333
      911
    5. Mies onko sinulla

      Kaikki hyvin? 🌞 -nainen
      Ikävä
      42
      750
    6. Persujen kansanedustaja häpäisi lipun!

      "Persujen kansanedustaja Pekka Aittakumpu julkaisi Instagramissa videon, jossa hän heittää Pride-lipun roskiin. Video on
      Maailman menoa
      298
      710
    7. Jos tunnistit...

      Voit hyvin ottaa yhteyttä...olisi mukava jutella☺️
      Ikävä
      60
      701
    8. Arvostele kaivattusi

      ulkonäköä, asteikolla 1-10. Perustelut myös 🧢
      Ikävä
      50
      698
    9. Mitä teet mies?

      Oletko jonkun naisen kanssa? 😞
      Ikävä
      66
      666
    10. Väsynyt odottamiseesi, M.

      Vaikka et minua haluaisi tai huolisi, asia pitäisi käydä lävitse. Siksi etten sinusta pääse ylitse. Pystyisinkö tyytym
      Ikävä
      48
      629
    Aihe