D-vitamiinin nopeus?

Kunhan Arto palailee pääsiäislomalta, tässä hänelle pohdittavaa.

Arto opettaa, että D-vitamiinia tulee auringosta. D-vitamiinimolekyylien pitää siis kulkea auringosta maahan kuten valon. Kuitenkin, toisin kuin fotoneilla, D-vitamiinimolekyyleillä on massa. Jos massalliset molekyylit kulkisivat valonnopeudella, silloin suhteellisuusteorian kaavojen mukaan niiden massan tulisi olla ääretön. Siten on mahdotonta, että D-vitamiinimolekyylit kulkisivat valonnopeudella. Niiden täytyy siis kulkea hitaammin.

Auringonvalon matka auringosta maahan kestää n. 8,5 minuuttia. Näemme siis auringon vielä useita minuutteja sen jälkeen kun se todellisen sijaintinsa puolesta on jo "laskenut" horisontin takaakse. Koska D-vitamiini ei voi kulkea valonnopeudella, sen täytyy tulla auringosta maahan vielä hitaammin. Niinpä ihminen saa D-vitamiinia auringosta vielä senkin jälkeen kun aurinko on jo valonkin puolesta "laskenut". Samoin aamulla ihminen ei voi heti auringon noustua saada D-vitamiinia, koska se voi tulla vasta jonkin aikaa auringonnousun jälkeen. Samoin on varjojen suhteen. Varjothan siirtyvät auringonkierron mukana. D-vitamiini ei voi seurata välittömästi valon ja varjon reunaa, vaan se tulee aina jonkin verran myöhässä.

Arto itseasiassa väittää ihmisten saavan D-vitamiinia auringonvalosta. Kuitenkaan itse valo ei voi sisältää D-vitamiinia, koska D-vitamiinimolekyylit eivät voi liikkua valonnopeudella. D-vitamiini tulee pakostakin (jos se auringosta tulle) jälkijunassa valoon nähden.

Voisiko Arto nyt linkittää tai kopioida tiedemiestensä huomautuksen tuosta asiasta, että auringosta lähtenyt D-vitamiini ei voi tulla yhtä nopeasti kuin valo, joten "aurinkoa otettaessa" täytyy ottaa huomioon, se, että D-vitamiinia ei siihen kohtaan, johon aurinko sillä hetkellä paistaa vaan siihen, mihin se on paistanut hieman aiemmin.

Tiedemiehet osaavat varmaankin myös kertoa D-vitamiinin todellisen matkanopeuden, koska fysiikan lakien mukaan sen täytyy joka tapauksessa olla jonkin verran valonnopeutta pienempi, koska muuten edes auringolla ei riittäisi puhtia edes yhden D-vitamiinimolekyylin lähettämiseen, koska äärettämän massan liikuttamiseen kuluisi äärettömästi energiaa.

7

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos ei ole aurinkoa ei ole D-vitamiiniakaan!

    • Anonyymi

      Okkona oikeesti noin yksinkertane vai esitäkkö?

      • Anonyymi

        Faktaa, jos ei oloe aurinkoa, ei ole d_vitamiiniakaan!


      • Anonyymi kirjoitti:

        Faktaa, jos ei oloe aurinkoa, ei ole d_vitamiiniakaan!

        Miksi ei? D-vitamiinilla on muitakin lähteitä kuin se elimistön valmistama auringonvalon avulla. Eli D-vitamiinia on olemassa, vaikka aurinko ei paistaisi.


      • Anonyymi
        Höpsislöpsis kirjoitti:

        Miksi ei? D-vitamiinilla on muitakin lähteitä kuin se elimistön valmistama auringonvalon avulla. Eli D-vitamiinia on olemassa, vaikka aurinko ei paistaisi.

        Totta, mutta ilman aurinkoa sitä ei ole!


      • Anonyymi kirjoitti:

        Totta, mutta ilman aurinkoa sitä ei ole!

        Ilman aurinkoa ei olisi mitään vitamiineja eikä meitäkään. Mutta siitä ei nyt ollut kysymys tuossa Arton hölmöilyssä.


    • Artoooooo?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 185
      4122
    2. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      99
      3418
    3. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      100
      2756
    4. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      299
      2665
    5. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      39
      2356
    6. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      160
      2111
    7. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      0
      2060
    8. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      29
      1751
    9. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      6
      1594
    10. Mies älä

      Odota enää vaan toimi. Pieni vinkkivitonen 🫰💥
      Ikävä
      44
      1127
    Aihe