Keskustavallan jälkeen heikkoa päämisteriä viedään

Suomen ja Italian pääministerit vaikuttavat ulostulojensa perusteella olleen viime viikolla täysin eri EU-huippukokouksissa. Italian uusi pääministeri on jo nostanut Italian EU:ssa Saksan ja Ranskan rinnalle päätöksenteon kovaan kaartiin. Suomi sen sijaan tuntuu edelleen istuvan takarivissä.



Otetaan esimerkiksi rokotteiden vientikielto. Mario Draghi korosti voimakkaasti vientikiellon merkitystä ja EU-komissaari Thierry Breton linjasikin sunnuntaina, että Astra Zenecan Euroopassa valmistavat rokotteet myös käytetään Euroopassa, mikä käytännössä tarkoittaa vientikieltoa.

Italia on vetänyt asiassa kovaa linjaa jo aiemmin estämällä kahden rokotelastin viennin ulos EU:sta.
Sen sijaan Suomen pääministeri Sanna Marin (sd) sanoi pääministerin haastattelutunnilla samaan aikaan, ettei kannata vientikieltoa rokotesodan uhan takia.
Suomen tai Marinin kanta ei ilmeisesti tullut EU-pöydässä kuitenkaan esiin, koska Draghi kertoi kaikkien olleen asiassa yksimielisiä – eikä hänellä ole tapana puhua julkisuudessa perättömiä.

Torstain kokouksen ehdottomasti tärkein uutinen oli kuitenkin se, että juuri Draghi nosti koko euroalueen yhteiset velkakirjat eli eurobondit ja fiskaaliunionin ensimmäisen kerran poliittisena johtajana pöydälle. Hän on jo aikaisemmin linjannut yhdeksi hallituksensa pääprioriteetiksi euroalueen yhteisen budjetin luomisen.
-Sanna Marin ei ole maininnut tästä sanallakaan, vaikka aihe tunnetusti on Suomelle vaikea. Asia kuitattiin valtioneuvoston kanslian tiedotteessa lyhyesti sillä, että huippukokous totesi julkilausumassaan kannattavansa euron kansainvälisen aseman vahvistamista.

Se on niin että pienillä Eu mailla ei ole paljon päätösvaltaa, tähän asti on näyttänyt että Ranskan ja Saksan rinnalle on nyt nousemassa myös suurin pummi eli Italia Mario Draghin johdolla joten lisää
maksettavaa on tulossa Suomalaiselle veronmaksajalle.

OILISPA MEILLÄKIN KYKENEVÄ PÄÄMINISTERI !
Saa toivoa vain.
Nyt on sosialistien puoluekokouksen valitsema sellainen vain. Johon kopattiin tyttö kassalta..

7

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei ole asiallista tytötellä keski-ikäistä naista.

      Pääministeritär on tehnyt juuri niin hyviä sopimuksia kuin naisen logiikalla voi tehdä.

    • Anonyymi

      Suomi on aina ollut isoja myötäilevä EUssa.
      Ei nykytilanne ole uusi.
      Jos tällainen syvempi unioni syntyy Eurooppaan niin Suomelle ei käy hyvin, me tulemme maksamaan yhä enemmän euroja etelään ,tavalla jos toisellakin...

    • Anonyymi

      Vain Sipilä voi enää suomen pelastaa.

      Rauhan Sotilas.

    • Anonyymi

      Pääministerin vaihdos.

      • Anonyymi

        Tyttö pois, aikuinen tilalle.


    • Anonyymi

      Kuntavaalit lähestyy ja Marinia maalitetaan, ei mitään uutta!

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      67
      7439
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      71
      7166
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      152
      5886
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      55
      4788
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4119
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3780
    7. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      31
      3407
    8. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      37
      3338
    9. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      80
      2823
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      206
      2408
    Aihe