Vehviläinen: Yli-Viikarin selvitykset eivät tyydytä – ”Kauneudenhoitoon ja hiustenlaittoon liittyvät asiat on yleensä tapana maksaa itse”
- uutiset verovarojen käytöstä kauneudenhoitoon katkaisivat kamelin selän.
Halonen meikkeihin valtion rahaa 3000 € vuodessa, paljonko valtion rahaa hajuvesiinsä ?
http://m.iltalehti.fi/uutiset/2011032513432775_uu.shtml
Lentokoneessa oma meikkaaja, kun kehitysapu presidenttiä vastassa.
Vähän valtion hajuvesiäkin...
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000000387538.html
Tarja Halosen meikkaus- ja kampaajapalvelut..
Vuosittainen määrärahan käyttö tähän tarkoitukseen oli Tasavallan presidentin kanslian tietojen mukaan seuraava: vuonna 2007 yhteensä 785,80 euroa, vuonna 2008 yhteensä 667,80 euroa, vuonna 2009 yhteensä 2261,88 euroa, vuonna 2010 yhteensä 0 euroa, vuonna 2011 yhteensä 2998,10 euroa ja vuonna 2012 yhteensä 344,40 euroa.
Presidentti Sauli Niinistö ja hänen puolisonsa Jenni Haukio maksavat kampaamo- ja meikkauskulut omasta taskusta.
Presidentti Niinistö on ollut tunnettu tiukasta linjastaan verovarojen käytössä. Vuoden 2013 alussa hän alennutti omaa palkkiotaan 160 000 eurosta 126 000 euroon eli presidentti Halosen kauden tasolle. Niinistö jatkoi samaa linjaa myöhemminkin. Hän vaati, että hänen palkkaansa ei edelleenkään koroteta.
Halonen osoitti tyytymättömyyttään Niinistön menettelyyn vuonna 2013. Halonen oli huolestunut presidenttien eläkkeiden pienenemisestä, koska ex-presidenttien eläkkeet on sidottu istuvan tasavallan presidentin palkkioon. Halonen oli myös huolissaan, että johtajien palkkojen alentaminen johtaisi keskusteluun yleiseen palkkatason alentamiseksi.
https://yle.fi/uutiset/3-6471415
Halonen tekikin liikun, anoikin 160 000 € palkkiostaan eläkkeensä, joka oli 126 000 €.
Se meni edeukunnassa läpi, jonka normaalisti pitäisi palauttaa, n 200 000 € jo vilpillä myönnetty.
Ilman keskustaa maa olisi anarkiassa korruptoinut
4
56
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä ne hiukset pitää leikkauttaa ihan omaan laskuun ja samoin ostaa pesu- ja hoitoaineet sekä meikkiin tarvittavat tavarat, samoin kosmetologilla käynnit puhumattakaan nykyisten ampullien ja implanttien käytöstä.
Vähemmän on enemmän tässäkin asiassa, aamutv:tä kun katselee ja siellä on naisasiantuntijat pukeutuneina aamuvarhain arkipäivinä kuin yökerhoon olisivat menossa, niin paljon uskottavamman vaikutelman tekisivät aivan tavalliset siistit asialliset vaatteet - ilman korkokenkiä.
Sen huomaa 1975-2018 työuran jälkeen miten hyvin rahaa jää säästöön työeläkkeestä kun ei mene rahaa niihin työssäkäynnissä tarvittavien vaatteiden hankintaan. Eli ne työssäkäyvät voisivat myös olla kiitollisia joille työnantaja kustantaa työvaatteet - se on työssäkäyvälle huomattava säästö.
Sarjassamme kun mikään ei riitä - vaan kaikki pitäisi vielä saada ilmaiseksi?
Yli-Viikarin mahdollisesta irtisanomisesta päättää eduskunnan täysistunto, koska täysistunto on pääjohtajan myös virkaan nimittänyt.
Eduskunnassa ei ole selkeää lakia siitä, miten mahdollinen irtisanominen eduskunnan salin käsittelyyn tulisi.
– Siitä ei ole säädöksiä, mikä taho valmistelee irtisanomisen. Ainoa säännös on virkamieslaissa, että pääjohtajan irtisanomisesta antaa lausunnon kansliatoimikunta. Irtisanomisesta päättää nimittävä taho eli eduskunnan täysistunto, eduskunnan pääsihteeri Maija-Leena Paavola kertoi.
– Täysistuntoon kun asioita tuodaan, ne on aina valmisteltava ennakkoon. Yksi valmisteluelin voisi olla tarkastusvaliokunta. Säädöstä tästä ei ole, Paavola jatkoi.
Yli-Viikarin kuusivuotinen virkakausi VTV:n pääjohtajana päättyy tämän vuoden lopussa. - Anonyymi
Kai nyt tuollainen pitää HArakalta periä takaisin, järetöntä arkipäivänä noin 300 € viinilounas toverin kanssa valtion laskuun. Tietenkin selittävät, ja vielä päällekkin selittelevät miten se on tärkeää...
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d3aed73e-995f-43dc-a7e8-1bf238817fcb - Anonyymi
Kepun ministeri Tiilikainen nimitti kaverinsa Metsähallituksen johtoon. Kaverilta ei onnistunut viran hoito, vaan hänen sekoilujaan alettiin tutkia. Kaveria ei saatu vastuuseen, koska hän erosi itse. Silti hänelle annettiin 200 000€ kultainen kädenpuristus, vaikkei sellaista ollut sovittu. Herää kysymys, että Tiilikainenko yksin sen summan hänelle junaili, vai oliko koko keskustapuolue sen takana.
- Anonyymi
Kerro tarkemmin ! Olet varmaan jopa minsiteri kun noin tiedät. Jos lestaa huutava olet, älä sitten jatka, kun tietosi olet itse keksinyt.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?792891Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja
Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,282607Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville472411Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.122104Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1111622- 1671403
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa291118- 521072
IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih15856Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois111846
