Komiat lehdessä olin iso juttu Alahärmän yrittäjien säätiöstä joka tukee Härmän Lukion pystyssäpymistä.
Vähintään tonni käteen jos valitsee kyseisen lukion ja pääsee vain läpi ,opiskelumenestyksestä viis.
Nyt herää kysymys tasapuolisesta kohtelusta oppilaitten kannalta,koskeeko tuo rahasumma myös nykisin siellä opiselevia,vai ovatko he toisarvoisia nyt hakeviin nähden.Jos näin ei ole ,kannattaa harkita siirtymistä sellaiseen opinahjoon jossa kaikkia arvostetaan tasapuolisesti.Vaihtoehtoja löytyy omasta kaupungista sekä lähialueilta.
Vähintään tonni käteen jos valitsee kyseisen lukion ja pääsee vain läpi ,opiskelumenestyksestä viis.
Nyt herää kysymys tasapuolisesta kohtelusta oppilaitten kannalta,koskeeko tuo rahasumma myös nykisin siellä opiselevia,vai ovatko he toisarvoisia nyt hakeviin nähden.Jos näin ei ole ,kannattaa harkita siirtymistä sellaiseen opinahjoon jossa kaikkia arvostetaan tasapuolisesti.Vaihtoehtoja löytyy omasta kaupungista sekä lähialueilta.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Tuo on tärkeä ja hyvä huomio! Vähintäänkin se täytyy koskea nykyisiä oppilaita, mutta mielestäni pitäisi ottaa huomioon myös aiemmat oppilaat jollainlailla taannehtivasti.
Kuten hyvin tiedämme valituskulttuurin joka alueellamme on päässyt pesiytymään, niin nyt ei pitäisi tarjota Esalle ja Jarkolle mahdollisuutta valittaa tällaisesta muotoseikasta.
Mikä kaikkien tärkeintä tässä on että rahasta ei ole puutetta vaan vähäpätöisimpiä rahan tarjoajia on voitu jopa jättää huomiotta, niin turhalla mahdollisella valitus prosessilla ei kannata viivästyttää tätä loistavaa hankeideaa.
Eikös esa ja jarkko ole vahtineet yhteisten rahojen käyttöä vain? Eli ei poikia taida kiinnostaa jos joku yksityinen käyttää rahaa..
Aivan asiaa haastat.Ei voi olla tuollaista epäoikeudenmukaisuutta ,samaa koulua käyviä pidetään eriarvoisessa asemassa,toisille tarjotaan rahaa jos vain tulet kuluttamaan istumalihaksia muusta ei väliä.
Tottakai pitää nyt valmstuville löytä se vähintään tonni,muuten herää kysymys onko sitä rahaa olemassakaan,pettyvätkö ne jotka valitsevat kyseisen koulun tämän rahasumman perusteella ,eikä silloin kun se pitäisi käteen tulla kysymyksessä on pelkkä kättely.
Jo nyt rahan ojentaminen varmistaisi osaltaan käytännön jatkumon.
Ompas epätoivoista!
Onko mummat jo tehneet testamentteja säätiölle.
Jos joku jotain hyvää tekee ja yrittää siitäkin maristaan ja väännetään. Voi hyvät hyssykät. Mutta ihminenhän on laiska ja pahaan taipuva.
Eiköhän tuon kokoluokan firmoolla oo juridtit jokka kattoo opimukset mitenkä mennähä ku säätiö toimintansa aloottaa.
Kannattaas monen pitää ny pää kylymänä ja suuvärkki soukemmalla. Olishan se aikamoinen imako haitta jos vaikka kävis ilimi notta toisen pitäjän poliitikot vastustaa tällaasta hyvää hanketta. Eihän sellaasta pysty eres kuvittelemaha.
Kyse on nyt vain kantisten kateudesta. Ei mistään muusta. Edes tavalliset kantis asukkaat ei tätä karehdi, ainoastaan kantislaiset luottamushenkilöt.
Tämä sivu oli hetken jopa siisti ja hiljaa, kun kaupungin hallituksen väki pelästyi tutkintaa kirjoituksiin liittyen. Nyt meno taas alkaa.
Miten kaupungin hallituksen väki tähän liittyy.
Minkä toisen pitäjän?
Kaupungin hallutuksen pöydän ympärillä istuvat ihmiset tänne kirjoittelee
Lumio on sanonut, että lappu luukulle. Tirha kahta lukiota tämän kokoisessa kuolevassa kylässä pitää!
Lumio ei Kauhavalla asioita päätä. Sorry to say.
Oliko se merkittävä summa oikeasti merkittävä vai heiluttaako tuuli vain taas huulia. 300 euron takia ei kannata kovin suurta meteliä itsestään pitää.
Lukio kiinni vaan Lumion ohjeiden mukaan!
Ei kauhavan kanuunat vaan samaan pysty, puuttuu ne yritykset jollon rahaa
Pamput kuvittelee että oppilaita lahjomalla asiat hoituu.
Ei se poijaat niin mene.
Tonni tuntuu varsin pieneltä summalta elämän valinnan suhteen jos se menee kiville esimerkiksi koulun valinnan suhteen.
Jos alueella on oppilaitos joka tarjoaa laadukasta monipuolista opetusta,jonka opeilla päästään jatkamaan opiskelua eteenpäin varmemmin,ei kannata tuijottaa jotain tonnin lahjusta.
Lukio opiskelu itsenäistä. Enemmän nuoresta itsestään kiinni. Ei nmaalaislukioissa niin isoja eroja ole että se tulevaisuutta määrittäisi.