Korona ei ole pahin mahdollinen kriisi, vaan tauti on vaarallinen aika harvalle ja leviää lopulta aika maltilisesti.
Mutta se on osittanut, että kriisijohtaminen Suomessa on liki mahdotonta. Perustuslakivaliokunta on tyrmännyt monia sellaisia rajoitustoimia (viimeksi liikkumisraoitus) joita USEISSA Länsi-Euroopan maissa on toteutettu.
Kun Ruotsissa rajatarkastukset saadaan voimaan muutamassa päivässä ja täällä etsittään viikko tolkulla "porsaanreikää", jonka kautta pakkotestit voidaan määrätä, niin olemme ongelmissa. Perustuslakivaliokunta esti viime vuonna valtakunnalliset pakkotestit maahan tuleville. Tämä ratkaistiin AVI:en kautta, mutta itsenäisillä AVI:lla (aluehallintovirastot) on tietenkin oikeus vitkutella mielensä mukaan.
Entä jos meilä olisi epidemia jossa taudilla olisi pitkä itämisaika, mutta jonka tappavuus olisi paljon pahempi kuin koronan? Esimerkiksi espanjantauti tappoi erityisesti työikäisiä.
Suomen kriisilait ja perustuslain tulkinta pitää laittaa täysin uusiksi tämän kriisin jälkeen. Nylyinen malli on merkittävä turvallisuusuhka koko Suomelle. Meillä on niin vahva perusoikeuksien suoja, että se suojaa meitä meidän turvaksemme määrättäviltä rajoituksilta.
Suomea ei voi johtaa kriisissä.
2
50
Vastaukset
- Anonyymi
Jälleen asiaa. Mutta jälleen kysymys: mikä konkreettisesti muuttuu täältä käsin? Ei mikään, ellei joku tee jotain.
Ei ole jäjestelmää joka kykenisi karsimaan yhteiskuntakelvottomat ulostulon perusteella.
Homma alkaa muistuttaa kaupan hedelmähyllyä, missä huonot saastuttavat hyviä! Ja viidakon apinoita, missä lyhyistä räksäyksistä ja huhuiluista on tullut vakio, eikä edes kivikautisten alkuasukkaiden parhaiden puhujien litanioista!
Hallitus ei näytä olevan huolissaan tästä. Miksi olisikaan? Turvallisuus ei näytä olevan vaakalaudalla! Kunhan omat pallit ei kaadu, niin taantukoon kansa vaikka apinoiden tasolle?- Anonyymi
Mutta vielä:
Annas olla kun virkamies avaa suunsa, "kriisijohtaminen" ja "kansainvälinen"...
Nuo kun lausuu, niin porukalla villasukat pyörii jaloissa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1256388Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3766195Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie716143Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443982Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1482405Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42355Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1301447- 131289
- 1871118
- 64950