Suomea ei voi johtaa kriisissä.

Anonyymi

Korona ei ole pahin mahdollinen kriisi, vaan tauti on vaarallinen aika harvalle ja leviää lopulta aika maltilisesti.

Mutta se on osittanut, että kriisijohtaminen Suomessa on liki mahdotonta. Perustuslakivaliokunta on tyrmännyt monia sellaisia rajoitustoimia (viimeksi liikkumisraoitus) joita USEISSA Länsi-Euroopan maissa on toteutettu.

Kun Ruotsissa rajatarkastukset saadaan voimaan muutamassa päivässä ja täällä etsittään viikko tolkulla "porsaanreikää", jonka kautta pakkotestit voidaan määrätä, niin olemme ongelmissa. Perustuslakivaliokunta esti viime vuonna valtakunnalliset pakkotestit maahan tuleville. Tämä ratkaistiin AVI:en kautta, mutta itsenäisillä AVI:lla (aluehallintovirastot) on tietenkin oikeus vitkutella mielensä mukaan.

Entä jos meilä olisi epidemia jossa taudilla olisi pitkä itämisaika, mutta jonka tappavuus olisi paljon pahempi kuin koronan? Esimerkiksi espanjantauti tappoi erityisesti työikäisiä.

Suomen kriisilait ja perustuslain tulkinta pitää laittaa täysin uusiksi tämän kriisin jälkeen. Nylyinen malli on merkittävä turvallisuusuhka koko Suomelle. Meillä on niin vahva perusoikeuksien suoja, että se suojaa meitä meidän turvaksemme määrättäviltä rajoituksilta.

2

59

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jälleen asiaa. Mutta jälleen kysymys: mikä konkreettisesti muuttuu täältä käsin? Ei mikään, ellei joku tee jotain.

      Ei ole jäjestelmää joka kykenisi karsimaan yhteiskuntakelvottomat ulostulon perusteella.

      Homma alkaa muistuttaa kaupan hedelmähyllyä, missä huonot saastuttavat hyviä! Ja viidakon apinoita, missä lyhyistä räksäyksistä ja huhuiluista on tullut vakio, eikä edes kivikautisten alkuasukkaiden parhaiden puhujien litanioista!

      Hallitus ei näytä olevan huolissaan tästä. Miksi olisikaan? Turvallisuus ei näytä olevan vaakalaudalla! Kunhan omat pallit ei kaadu, niin taantukoon kansa vaikka apinoiden tasolle?

      • Anonyymi

        Mutta vielä:
        Annas olla kun virkamies avaa suunsa, "kriisijohtaminen" ja "kansainvälinen"...

        Nuo kun lausuu, niin porukalla villasukat pyörii jaloissa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      126
      8241
    2. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      445
      7410
    3. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      214
      5634
    4. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      137
      4570
    5. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      84
      4554
    6. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      104
      4432
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      10
      4132
    8. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      3810
    9. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      6
      2916
    10. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      13
      2680
    Aihe