Korona ei ole pahin mahdollinen kriisi, vaan tauti on vaarallinen aika harvalle ja leviää lopulta aika maltilisesti.
Mutta se on osittanut, että kriisijohtaminen Suomessa on liki mahdotonta. Perustuslakivaliokunta on tyrmännyt monia sellaisia rajoitustoimia (viimeksi liikkumisraoitus) joita USEISSA Länsi-Euroopan maissa on toteutettu.
Kun Ruotsissa rajatarkastukset saadaan voimaan muutamassa päivässä ja täällä etsittään viikko tolkulla "porsaanreikää", jonka kautta pakkotestit voidaan määrätä, niin olemme ongelmissa. Perustuslakivaliokunta esti viime vuonna valtakunnalliset pakkotestit maahan tuleville. Tämä ratkaistiin AVI:en kautta, mutta itsenäisillä AVI:lla (aluehallintovirastot) on tietenkin oikeus vitkutella mielensä mukaan.
Entä jos meilä olisi epidemia jossa taudilla olisi pitkä itämisaika, mutta jonka tappavuus olisi paljon pahempi kuin koronan? Esimerkiksi espanjantauti tappoi erityisesti työikäisiä.
Suomen kriisilait ja perustuslain tulkinta pitää laittaa täysin uusiksi tämän kriisin jälkeen. Nylyinen malli on merkittävä turvallisuusuhka koko Suomelle. Meillä on niin vahva perusoikeuksien suoja, että se suojaa meitä meidän turvaksemme määrättäviltä rajoituksilta.
Suomea ei voi johtaa kriisissä.
2
69
Vastaukset
- Anonyymi
Jälleen asiaa. Mutta jälleen kysymys: mikä konkreettisesti muuttuu täältä käsin? Ei mikään, ellei joku tee jotain.
Ei ole jäjestelmää joka kykenisi karsimaan yhteiskuntakelvottomat ulostulon perusteella.
Homma alkaa muistuttaa kaupan hedelmähyllyä, missä huonot saastuttavat hyviä! Ja viidakon apinoita, missä lyhyistä räksäyksistä ja huhuiluista on tullut vakio, eikä edes kivikautisten alkuasukkaiden parhaiden puhujien litanioista!
Hallitus ei näytä olevan huolissaan tästä. Miksi olisikaan? Turvallisuus ei näytä olevan vaakalaudalla! Kunhan omat pallit ei kaadu, niin taantukoon kansa vaikka apinoiden tasolle?- Anonyymi
Mutta vielä:
Annas olla kun virkamies avaa suunsa, "kriisijohtaminen" ja "kansainvälinen"...
Nuo kun lausuu, niin porukalla villasukat pyörii jaloissa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse143832SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo2303768Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1323416Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky723384Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit222267Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv321799Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575451645- 361593
- 321491
- 921433