Korona ei ole pahin mahdollinen kriisi, vaan tauti on vaarallinen aika harvalle ja leviää lopulta aika maltilisesti.
Mutta se on osittanut, että kriisijohtaminen Suomessa on liki mahdotonta. Perustuslakivaliokunta on tyrmännyt monia sellaisia rajoitustoimia (viimeksi liikkumisraoitus) joita USEISSA Länsi-Euroopan maissa on toteutettu.
Kun Ruotsissa rajatarkastukset saadaan voimaan muutamassa päivässä ja täällä etsittään viikko tolkulla "porsaanreikää", jonka kautta pakkotestit voidaan määrätä, niin olemme ongelmissa. Perustuslakivaliokunta esti viime vuonna valtakunnalliset pakkotestit maahan tuleville. Tämä ratkaistiin AVI:en kautta, mutta itsenäisillä AVI:lla (aluehallintovirastot) on tietenkin oikeus vitkutella mielensä mukaan.
Entä jos meilä olisi epidemia jossa taudilla olisi pitkä itämisaika, mutta jonka tappavuus olisi paljon pahempi kuin koronan? Esimerkiksi espanjantauti tappoi erityisesti työikäisiä.
Suomen kriisilait ja perustuslain tulkinta pitää laittaa täysin uusiksi tämän kriisin jälkeen. Nylyinen malli on merkittävä turvallisuusuhka koko Suomelle. Meillä on niin vahva perusoikeuksien suoja, että se suojaa meitä meidän turvaksemme määrättäviltä rajoituksilta.
Suomea ei voi johtaa kriisissä.
2
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Jälleen asiaa. Mutta jälleen kysymys: mikä konkreettisesti muuttuu täältä käsin? Ei mikään, ellei joku tee jotain.
Ei ole jäjestelmää joka kykenisi karsimaan yhteiskuntakelvottomat ulostulon perusteella.
Homma alkaa muistuttaa kaupan hedelmähyllyä, missä huonot saastuttavat hyviä! Ja viidakon apinoita, missä lyhyistä räksäyksistä ja huhuiluista on tullut vakio, eikä edes kivikautisten alkuasukkaiden parhaiden puhujien litanioista!
Hallitus ei näytä olevan huolissaan tästä. Miksi olisikaan? Turvallisuus ei näytä olevan vaakalaudalla! Kunhan omat pallit ei kaadu, niin taantukoon kansa vaikka apinoiden tasolle?- Anonyymi
Mutta vielä:
Annas olla kun virkamies avaa suunsa, "kriisijohtaminen" ja "kansainvälinen"...
Nuo kun lausuu, niin porukalla villasukat pyörii jaloissa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi1657572Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä1305199Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y432680- 2712318
Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu812218Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont702092Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota
Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v5672065Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.571126Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp2911097Laittaisin whatsuppissa viestin
Jos olisin täysin varma että se on toivottua vielä kun aikaa on mennyt ja että toivot sitä edelleen.671079