Maskittomat ajattelurajoitteiset kaupoissa

Anonyymi

On se kumma kun ei joillakin polla säteile sen vertaa että tajuaisivat olla menemättä kauppaan ilman maskia.
Tänäänkin prismassa ja alkossa nuoret itsetietoisen näköiset ylimieliset ä**iöt vaan porskuttelivat ilman maskia välittämättä vähääkään koronasuosituksista ja yleensä koko koronasta, saati muiden ihmisten terveysturvallisuudesta, heistä itsestään ei niin väliä olisikaan.
Toivon näille pöljille oikein kivuliasta koronatartuntaa, eivät ne muuten näytä oppivan kuin kantapään kautta.
Lieköhän mitenkin mukava olla alle 12 vuotiaan tasolla ja vielä näyttää se noin ylpeästi?

18

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Terveysestettä maskinkäyttöön siis pidät ääliömäisyytenä, minulla on lääkärin määräys olla käyttämättä maskia.
      Kaupassa ja kaikkialla joudun käymään yksineläjänä tarvittaessa, pidän turvavälejä ja muita keinoja käytössä...
      Maskiturpia olen ihmetellyt monta kertaa, heillä on taipumus tulla iholle ja unohtaa käytöstavat noin vaan... Oma turpapa suojattu muista ei tarvitse välittää...

      Onhan monia jotka eivät laita maskia vaikka ei estettä käyttöön...

      • Anonyymi

        Tuskinpa noilla kaupoissa säntäilevillä ylimielisillä maskittomilla öykkäreillä on muuta terveysestettä kuin menttaalipuolella. Terveiden härkien on ihan turha ratsastaa jollakin muka terveyssyillä, kyse on pelkästään piittaamattomuudesta.
        Todelliset sairaat on erikseen, mutta aika sairas pitää olla jos ei edes maskia pysty pitämään.


      • Anonyymi

        Käytä visiiriä.

        En tiedä yhtäkään sairautta miksi maskia ei voisi käyttää.

        Onko kyse mielensairaudesta?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Käytä visiiriä.

        En tiedä yhtäkään sairautta miksi maskia ei voisi käyttää.

        Onko kyse mielensairaudesta?

        Ei käytä visiiriä eikä maskia koska on itseriittoinen änkyrä ja täysin tilannetajuton yksilö.
        Jos ei maskia voi sairauden vuoksi voi käyttää niin visiiriä kyllä voisi, jos asia ei olisi hänelle periaatteellinen. Nämä "sairaat" vähenisivät kummasti jos maskittomia ruvettaisiin sakottamaan...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei käytä visiiriä eikä maskia koska on itseriittoinen änkyrä ja täysin tilannetajuton yksilö.
        Jos ei maskia voi sairauden vuoksi voi käyttää niin visiiriä kyllä voisi, jos asia ei olisi hänelle periaatteellinen. Nämä "sairaat" vähenisivät kummasti jos maskittomia ruvettaisiin sakottamaan...

        Niin kukaan ei kaipaa yhteiskuntaan näitä asennevammaisia elämäntapa velttoja elämänkoululaisia ja tulevia elämänkoululaisia eikä niitä jotka tälläytyy ettei voi sitten maskia pitää kun kulttuuri on sellainen.


    • Anonyymi

      Nämä maskittomat ei koskaan ole olleet älyllisesti edes 7 vuotiaan tasolla, joten älyllisen menetyksen uhka ei näihin tajua, tuskin löytyy niin herkkää mittaria jolla aivotoimintaa voitaisiin ylipäänsä havaita. Ihmettelen miksi näitä reikäpäitä edes päästetään kauppoihin.

      • Anonyymi

        Hyvä kun tämä koroona korjaa ylimääräsiä pois!! pysy kotonasi maskisi kanssa, niin ei tule ennenaikainen lähtö, jos sitä pelkäät


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hyvä kun tämä koroona korjaa ylimääräsiä pois!! pysy kotonasi maskisi kanssa, niin ei tule ennenaikainen lähtö, jos sitä pelkäät

        Käytä itsekin maskia niin et sinäkään saa sitä niin helposti etkä levitä muille.
        Mutta kun ei piittaa muusta kuin omasta navasta niin sitten ei piittaa...


    • Anonyymi

      kannattaa kysyä minne äly jäi kun itse taidat olla se väläys...

      • Anonyymi

        Niin, tämä voi olla vaikeasti ymmärrettävä asia alle 12 vuotiaan tasolla oleville...


    • Anonyymi

      Tiedän ihmisiä jotka eivät mene testiin vaikka ovat saaneet altistumisilmoituksen eivätkä myöskään jää omaehtoiseen karanteeniin.

      Mikään ei saisi olla omaehtoista vaan PAKKO ja pikkuhiljaa voisi sitä tartuntatautilakia alkaasoveltamaan ihan käytäntöön.

    • Anonyymi

      Se että käyt Lapissa bilettämässä tarkoittaa sinulle ja ystävillesi, että olet menestynyt. Se on tärkeää myös näyttää.

      Se että et noudata yleisiä ohjeistuksia, mm. maskisuositusta, tarkoittaa sinulle ja ystävillesi, että olet rohkea. Sekin on sinulle tärkeää myös näyttää.

      Mutta se, että levität ehkä tietämättäsi pandemiaa ja vaikeutat ja pitkität yhteiskunnan selviämistä fyysisesti ja taloudellisesti, on silkkaa itsekeskeistä typeryyttä.

      • Anonyymi

        Hyvin sanottu.

        Tätä voisi levittää fb kautta.


    • Anonyymi

      Koska hybridistrategialla on nyt yritetty jotakuinkin vuosi, ja tilanne on huonompi kuin vuosi sitten, mielestäni on todistettu, että hybridistrategia ei ole toimiva tapa epidemian hallinnassa. On aika vaihtaa taktiikkaa.

      Kävin eilen allekirjoittamassa Vapaaksi koronasta – tukahdutusstrategia, nyt! -kansalaisaloitteen. 6 623 allekirjoitusta nyt.

      En halua ikuisesti kulkea maski päässä enkä jännittää sainko tartunnan.

      Tukahduttamisstrategian olennaisin osa on se, että virus tukahdutetaan välittömästi paikallisin, tiukoin mutta lyhytaikaisin rajoituksin. Rajaliikennettä ei ole tarkoitus lopettaa, vaan huolehtia siitä, että virus ei ylitä rajaa ihmisten mukana, uudet tartunnat pysäytetään ulkorajoille.

      • Anonyymi

        Samaa mieltä. Jos nyt rokotukset saataisiin tehtyä ja kuukauden eläisimme paikallamme askeesissa, tinkien kaikista menemisistämme ja huvituksistamme, noudattaen kaikkia suosituksia niin muuta ei kenties tarvittaisikaan.
        Nyt ei kukaan tiedä kauanko tämä ralli vielä jatkuu, sillä suomen koneisto tuntuu olevan täysin kyvytön tekemään päätöksiä joilla olisi todellista merkitystä koronantorjunnassa.
        Vuosi on vatkattu ja näperrelty ja saivarreltu, eikä tarvittavaa auktoriteettia tunnu löytyvän keltään ja tämä vatvominen on jo vienyt luottamuksen päättäjiin ja päätöksentekoon.


      • Anonyymi

        Eihän mikään strategia tule toimimaan ellei ihmiset sitä noudata.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eihän mikään strategia tule toimimaan ellei ihmiset sitä noudata.

        Niinpä. Pitäisi olla pakko jota ei uskalleta rikkoa.
        Nykyinen päätöksenteko ei siihen pysty....


    • Anonyymi

      Suurin moka oli vuosi sitten oli rajavalvonnan puute. Suomeen tuli ihmisiä maailmalta solkenaan ilman mitään valvontaa ja seurauksena piti laittaa Suomi kiinni. Nyt olisi ollut vuosi aikaa valmistautua säätämään maskipakko, ohjeistamaan AVI:t määräämään pakkotestit ja -karanteenit. Mutta näin ei hallitus toiminut, siksi meille tulivat saman tien uudet virusmuunnokset. Ja nyt ollaan taas laittamassa koko maata kiinni.

      Toinen asia on se, että nuoria ja maahanmuuttajia ei saada kuriin. Eikö heitä kohtaan voisi olla ihan omaa valvontaa ja valistusta. Nyt nämä vastuuttomat ryhmät vaikeuttavat kaikkien suomalaisten elämää. Ja molempia ryhmiä, erityisesti maahanmuuttajia, tietysti puolustellaan kaikin tavoin.

      Kolmas asia on se, että vieläkään ei ole koronasta eniten kärsineille aloille saatu korvauksia. Kunnille on hallitus syytänyt rahaa, että ei kukaan julkisen sektorin työntekijä kärsi. Toki on näin voitu pitää palvelut pystyssä. Mutta todella epäreilusti korona kohtelee suomalaisia ja yrityksiä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      88
      2503
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1455
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      82
      1363
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      11
      1192
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      913
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      900
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      33
      773
    8. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      773
    9. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      102
      771
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      706
    Aihe