Vittu että Suomi on vajonnut alas...

Anonyymi

Eu omistaa jo suomen, ollaan tuhouduttu jo kaikki...

11

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ikävä kyllä vain täyskäännös voi auttaa.

    • Anonyymi

      Itsenäinen suomi on menetetty ajat sitten. Petoksella mentiin eu:hun.

    • Anonyymi

      Onneksi vähän näkyy valoa tunnelin päässä, kansa on alkanu huomaamaan mitä maamme politiikka on ja mitä huurupäitä nämä puolueet jotka ei hyväksy mitään muuta kuin oman politiikkansa. Ihan hyvä mitä Hjalliskin laukoo tube kanavallaan, olisi persu porukkaa varmaan mutta kun hän ei tarvitse valtaa lisää eikä varmaan rahaakaan niin ei ole mennyt mihinkään puolueeseen.

    • Anonyymi

      Mutta selviytyiskö Suomi omillaankaan? Epäillä tuota sopii.
      Minkään pienen valtion ei ole enää hyvä olla yksin maailmassa ,voi tulla kriittisiä puutteita vähän kaikesta ja koko valtio tuhoutuu. Yksin jäädessämme kauppakumppaneiden osuus voi romahtaa minimiin vaikka kuinka devalvoisi,vienti-ja tuontitullit pitää siitä huolen. Joitakin valtioliittoja muittenpienien valtioiden kanssa vois ehkä tehdä mutta niiden ostovolyymit ei täällä kesää tekisi.
      Tätä ei aina suuremmista yksiköistä eroamaan haluavat tajua.

      Tietysti Suomihan voi aina liittyä Venäjään takas , ja Ruotsikin varmaan ottais jos sais kaikki Suomen raaka-ainevarat itselleen.

      Muita maita tuskin niin kiinnostais pieni Pohjolan valtio,ei edes jenkkejä vaikka kapitalismissa eletäänkin,täällä on aika vähän loppujen lopuksi mitään hyödynnettävää suuressa skaalassa taloudellisesti.
      Siinä ne olisi EU,Venäjä,Ruotsi tai ehkä Britit vois ottaa siirtomaakseen joulupukin Lapin sijainnin takia,ei muita kiinnostais.

      • Anonyymi

        Taidat olla vähän tyhmä. Mistä yksinäisyydestä puhut? Suomi alkaa olla ambomaata nykyisin katsoessa Helsingin katukuvaa.


    • Anonyymi

      Ei olla tuhouduttu kuin korkeintaan joidenkin mielikuvitusmaailmassa.

      • Anonyymi

        Noin minäkin ajattelisin jos olisin asuntovelkainen...mutta kun en enää ole ollut 18 vuoteen.


    • Anonyymi

      Ei tätä maata Suomeksi enää tunnista. Ulkomaiset sijoittajat omistaa jo melkein kaiken kaivoksineen ja päätösvaltaa ei juuri enää ole.
      Eikä enää ole yhteen hiileen puhaltavaa kansaa. Meidän oma maamme ei tunnu merkitsevän mitään. Perinteiset arvot ovat mädänneet.
      Tämänkö puolesta veteraanimme taistelivat?
      Ollaan kasvoton velkaantuva pieni joukko, joka yrittää pelastaa maailmaa.

    • Anonyymi

      Siis turhaa isämme sotivat suomalaiset päättäjät eivät osaa olla muuta kuin jonkun alamaisia, kansa ei välttämättä tätä halua mutta sille uskotellaan näin olevan parasta ja tyhmiä kun ovat suostuvat.

      • Anonyymi

        Näin siinä valitettavasti kävi. Monikohan olisi mennyt rintamalle tämän paskan nähdessään?


    • Anonyymi

      Hävityn WWII seurausta - hävisimme bolseviikeille eli juutalaisille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      294
      4781
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3066
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      52
      2983
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1541
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1242
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1189
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      996
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      991
    9. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    10. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      979
    Aihe