Vaparien pääsiäinen entistä synkempi

Anonyymi

Paitsi että korona on hellittämässä eikä ole näkyvissäkään tilannetta, jossa hengityskoneet loppuisivat kesken tai niitä edes sen enempää tarvittaisiin, vapareiden pääsiäistä synkentää myös kristillinen sanoma, jota tietenkin koko kristikunnan suurimman juhlan aikana tulvii myös vapariperheisiin niin, että lapsia on vaikea suojella kristillisyydeltä vaikka heitä ei olisikaan kastettu.

Nyt sitten kaiken huipuksi jopa tiede ja tutkimuskin ovat kääntyneet vapareita vastaan:

https://yle.fi/uutiset/3-11858430?origin=rss

Odotan ihmeissäni, kuinka vaparit aikovat selvitä vielä tästäkin.

7

68

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Ei vaparin pääsiäinen aivan niin synkkä ole. Samaistumiskohtaa löytyy ja jopa aivan raamatun tekstiin:

      "Samoin ylipapit ja kirjanoppineet ja vanhimmat pilkkasivat häntä ja sanoivat: 42"Muita hän on auttanut, itseään ei voi auttaa. Onhan hän Israelin kuningas; astukoon nyt alas ristiltä, niin me uskomme häneen.

      43Hän on luottanut Jumalaan; vapahtakoon nyt Jumala hänet, jos on häneen mielistynyt; sillä hän on sanonut: 'Minä olen Jumalan Poika'." 44Ja samalla tavalla herjasivat häntä ryöväritkin, jotka olivat ristiinnaulitut hänen kanssansa."

      • Anonyymi

        Vaparit ja muut kiihkoasteistit siis aikovat viettää pääsiäisenkin pilkaten ja kiusaten uskovia?


    • Anonyymi

      Et sitten lukenut Jorin vastausta edelliseenkään aloitukseesi. Tai luit, mutta se ei toki estä sinua valehtelemasta.

      • Anonyymi

        Vapareilla menee huonosti, kymmenettä vuotta. Koska 2020 jäsenmäärät julkistetaan?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vapareilla menee huonosti, kymmenettä vuotta. Koska 2020 jäsenmäärät julkistetaan?

        Onkohan joku syy olla kertomatta?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onkohan joku syy olla kertomatta?

        Häpeää siitä, että jäsenmäärä ei tue väitettä, että Vapariliitto edustaisi uskonnottomia. Koska jäseniä on reilu 1000, kyse on kiihkoateistien lahkosta eikä normaaleista uskonnottomista. Turha joukkio.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      54
      4806
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      175
      4319
    3. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      134
      3977
    4. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      67
      3922
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      49
      3711
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      79
      3528
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      99
      3074
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2905
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2736
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      17
      2514
    Aihe