"Heikki Santala kirjoitti Illassa:
"Hallitus antoi soten valmistelun ryssineelle Tuomas Pöystille palkintoviran vailla ansioita, kirjoittaa Olli Ainola. Lakiesitys soten valinnanvapaudesta lensi kuin bumerangi takaisin hallitukselle. Valtiosääntöasiantuntijat haukkuivat poikkeuksellisesti jopa sen kieliasun.” (IL-Analyysi 30.6.).
Mikä on näin rajusti uuden oikeuskanslerin lyttäävän kritiikin tausta?
Valtioneuvoston oikeuskansleri on korkein laillisuusvalvoja Suomessa, yhdessä eduskunnan oikeusasiamiehen kanssa.
Oikeuskanslerin tehtävänä on valvoa valtioneuvoston ja tasavallan presidentin virkatointen laillisuutta. Samoin tuomioistuinten ja muiden virkamiesten toimia.
”Tehtäväänsä hoitaessaan oikeuskansleri valvoo perusoikeuksien ja ihmisoikeuksien toteutumista.”
Perusoikeuksiin kuuluu oikeus sosiaaliturvaan (perustuslain 19 §), eli koko sote-hanke.
Lain mukaan julkisen vallan on turvattava perusoikeuksien ja ihmisoikeuksien toteutuminen. Sen valvonta kuuluu oikeuskanslerille.
Sote ja oikeuskansleri ovat siten tiiviisti kytköksissä myös jatkossa.
Oikeuskanslerilta – jos keltä - edellytetään ehdotonta jääviyttä ja puhdasta listaa sidoksista. Lain mukaan oikeuskansleri on myös valtioneuvostosta riippumaton ylin laillisuusvalvoja.
Pääministeri Juha Sipilä (kesk.) nimitti alivaltiosihteeri Tuomas Pöystin sote-projektinjohtajaksi ajalle 1.10.2015–30.9.2017. Oikeuskanslerin virka vapautui tähän sopivasti 1.5.2017, Jaakko Jonkan eläköityessä.
Oikeuskanslerin virkaan oli yhdeksän hakijaa; muiden mukana sote-johtaja Tuomas Pöysti, sekä valtiosääntöoikeuden professori Veli-Pekka Viljanen.
Viljanen on hyvin tunnettu ja arvostettu valtiosääntöasiantuntija.
Pöysti on puolestaan saanut mainetta sote-esityksistään, jotka perustuslakivaliokunta äskettäin hylkäsi perustuslain vastaisina.
Oikeuskanslerin tulee hallita perustuslaki läpikotaisin.
Oikeusministeri Jari Lindström (ent. ps.) ilmoitti keväällä hakijoille, että ministeriö esittää virkaan Viljasta. Hallituksesta levisi julkisuuteen kohu, ettei tasavallan presidentti Sauli Niinistö hyväksy
Viljasta, minkä Niinistö kiisti. Asia pantiin hallituksessa pöydälle ja oikeusministerin salkku otettiin Lindströmiltä Antti Häkkäselle (kok.).
Häkkänen esitti Pöystiä ja Niinistö nimitti hänet.
Mikä kaatoi Viljasen? Hän on voimakkaasti arvostellut Sipilän/Pöystin sotea perustuslain vastaiseksi. Perustuslakivaliokunta otti arvostelut tosissaan; hallitus ei. Valiokunnan kanta on sitova; hallituksen esitys kaatui.
Viljanen arvosteli viime vuonna myös presidentti Niinistön puhetta ihmisoikeuksien vastaiseksi. Siitä muun muassa Kaleva kysyy: ”Tässäkö syy, ettei Viljanen kelvannut oikeuskansleriksi.”
Hallitukselle oli soten jatkon kannalta tietenkin tärkeätä, että sotea valvoo oikeuskanslerina sama ”oma” mies, joka on sen valmistellutkin; pukki kaalimaan vartijana.
Lopulta Pöysti joutui jääviytensä takia jättämään sote-valmistelun muille. Luottamus hänen pätevyyteensä sai kovan kolhun.""
Lainaus päättyy, otettu toiselta palstalta.
Pöysti oli Häkkäsen/Niinistön valinta
Anonyymi
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El1476774MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny635883Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.884529NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1004456Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1594263Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.941650- 4021536
- 821359
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a301345Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?421122