Pääsiäinen ateismin näkökulmasta

Anonyymi

Kaupassa tuli vastaan, että on pääsiäinen (joku sen päivistä).
Miten ateistit suhtautuvat sellaisiin päiviin, joihin annettu esim. kristillinen sisältö?

9

61

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Teuvo SUNin ei tarvitse avaukseeni vastata

      koska sinulla ei sitä aurinkoisuutta ole ollenkana

      MÄLLÖ

    • Anonyymi

      Ihan normi päivä, arkiset askareet joka päivä, ehkä vähän parempaa ruokaa, lasi viiniä, hyvä kirja, lepään ja nautin elämästä.

    • "Miten ateistit suhtautuvat sellaisiin päiviin, joihin annettu esim. kristillinen sisältö?"

      Humanistina ateistina arvosta kaikkea inhimillistä kulttuuria ja pyrin selvittämään myyttien ja riittien taustat.

      Alunperin Pääsiäinen oli Lähi-idässä pakanallinen pahalta suojaava riitti. Keväisin teurastettiin lammas, jonka verellä sudittiin talojen ovenpielet. Veren uskottiin olevan niin vahva aine, että se esti pahan hengen pääsyn sisään taloon tappamaan vastasyntyneitä. Paha henki siis joutui ohittamaan talon, siitä nimitys Passover. Samalla tuo pahalta suojaava riitti oli yhteysriitti. Lammas syötiin yhdessä ja sitä jätettiin talon esi-isille pöytään yön yli. Näin esi-isät pysyivät tyytyväisinä eivätkä jättäneet taloa, vaikka vastasyntyneiden ärsyttävä itku niitä häiritsi.

      Juutalaiset sepittivät tähän ikivanhaan pakanariittin oman kertomuksensa. Siinä paha henki oli Jahve itse ja hän tappoi kaikki Egyptin esikoiset yhdessä yössä. Juutalaiset säästyivät koska he olivat teurastaneet lampaan ja sutineet sen verta talojensa ovenpieliin.

      https://www.thetorah.com/article/the-origins-of-the-biblical-pesach

      Kristityt jalostivat tarinaa lisää. Heidän tarinassaan tuo lammas olikin Jahve itse. Jahve teurastettiin ja hänestä laskettiin veri, joka sudittiin ovenpieliin suojaamaan taloa, jotta Jahve ei pääsi sisään tekemään pahojaan. Tästä on tullut myös syntien anteeksiantamus - Jumalan viha ihmistä kohtaan tyydytetään Jumalasta itsestään (Jeesuksesta) lasketulla verellä. Eikä tässä vielä kaikki. Kristityt uskovat, että Jahvelammas heräsi kuolleista kolmen päivän kuluttua kun hänet oli ensin teurastettu, veret laskettu ja syöty juhla-aterialla.

      Pidän mielelläni Pääsiäisen ajan hieman pitemmän viikonlopun. Herkuttelen pääsiäislampaalla ja saatan ehkä hyvittuneesti naurahdella kristittyjen Pääsiäismyytille ja -riitille.

    • Pääsiäinen on aika, joka tärvätään munimiseen.

    • Pääsiäinen ateistin näkökulmasta on se että pääsiäisjänistä ei ole olemassa, se on valhetta, joten älä osta esimerkiksi suklaasta tehtyjä pääsiäisjäniksiä Lidlistä.

      • Anonyymi

        Totta, suklaa on yleensä äärimmäisen pahanmakuista riippumatta sen muodosta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Totta, suklaa on yleensä äärimmäisen pahanmakuista riippumatta sen muodosta.

        Housuissas sulla on pahanmakuinen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Housuissas sulla on pahanmakuinen.

        Suklaa on pahaa. Vaikkakin ilmeisesti oikeanlainen suklaa, joka ei ole nykyisenkaltaisesti valmistettu, on kuitenkin myös terveysravintoa.


    • Anonyymi

      Totaalisen halveksivasti kristillisyyttä kohtaan, pääsiäisenä syödään mämmiä ja suklaamunia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      12
      2263
    2. Jännitän sinua J mies

      Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.
      Ikävä
      122
      1237
    3. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1185
    4. Kuinka kauan kesti että ihastuit

      Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi
      Ikävä
      51
      1003
    5. Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa

      "Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli
      Maailman menoa
      240
      998
    6. Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti

      Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk
      Ikävä
      63
      904
    7. Tunneälyä testaamaan!

      Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/125
      Lesbot
      3
      796
    8. Vaikutat tosi mielenkiintoiselta ja

      paksulta. 😂 m - n
      Ikävä
      84
      786
    9. solmussa solmussa

      Tilanne solmussa. Umpisommussa🫢
      Ikävä
      35
      709
    10. Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?

      En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?
      Ikävä
      44
      699
    Aihe