Filon Alexandrialainen ja Jeesus

Anonyymi

Jeesuksen mukaan Jumalan valtakunta on sisäisesti meissä, jota kautta menemällä ahtaasta portista pääsemme jo eläessämme syömään paratiisin puista salattua mannaa - ikuisen elämän käsiteessä ei ole kyse tuonpuoleisesta.

Ristille naulittu tosi Jumala onneksi ei ole totta - Jeesus kyllä tuomittiin jumalanpilkasta kuolemaan, koska vastusti Jahvea (Baal), jonka kultin uhriksi joutui juutalaisen fariseuksen toimesta, joka näin saa houkuteltua uskovaiset synnin ansaan, Jeesus kun ei opettanut mitään synnistä.

Niin Jumalassa kuin Saatanassakin on helppoa ajatella, että kyseessä on voima, joka käyttää ihmistä - hyvä ihminen tuottaa hyvää toiminnallaan - Jeesuksen sanoin hyvää hedelmää - ja negatiivinen, alhaisin tuntein varustettu ihminen tuottaa pahaa ja alhaista toimintaa, huono puu, huonoa hedelmää.

Itse me päätämme, että kumman voiman annamme itseämme käyttää.

Egyptiläinen filosofi Filon Aleksandrialainen, joka eli 2000 vuotta sitten molemmin puolin ajanlaskun alkua, kertoo miten tuo tapahtuu - lihan palvominen synnin lailla - ja mitä siitä seuraa, jos antaa pahuuden ja negatiivisten voimien johtaa itseään.

Filon jakaa ihmisen sieluun ja fyysiseen ruumiseen. Fyysinen ruumis on sielun asunto aistien kautta, ja vaarana on se, että sielu näiden aistien kautta omistautuu liikaa nautinnoille, mikä lopulta johtoaa sietämättömään elämään ja tyhjyyden tunteeseen.

Sielu on ärtynyt, irrationaalisten (järjenvastaisten) impulssien kiihottama ja levoton, jolloin sisäinen tyhjyys tuottaa jatkuvaa halua.

Lopputuloksena on moraalisen halpamaisuuden tila, velvollisuuden tunteet katoaminen ja sielun korruptoituminen. Ei ole yhtään ehjää sielun osaa, joka voisi enää parantaa kokonaisuuden.

Seurauksena Filon näkee täydellisen tietämättömyyden ja arvostelukykyn menettämisen, jolloin kaikki maalliset arvot nousevat henkisiä arvoja tärkeämmiksi kuten raha, ja ne alkavat johtaa ihmistä.

Jäljellä olevat älylliset lahjat käytetään enää vain kierouttamalla sanoja ja tuhoamalla totuus, eikä tästä lopputuloksesta pelasta kuvitelma omasta uskovaisuudesta tai Jumalasta, joka pelastaa. Kyse on ihmisen toiminnasta ja arvomaailmasta.

Filon näkee - pelastukseksi - kääntymisen hyveiden puoleen, jotka saavutetaan opettamalla ja harjoittelemalla, joskin hän katsoo moraalin olevan ennen hyveitä, joten hyve saavutetaan ikään kuin kypsyvä hedelmä, eikä vain kovan työn tuloksena.

" Eedenin puutarha oli Filonille "Jumalan viisaus" ja myös "Jumalan Logos" ja "hyve". Perustavin hyve oli hyvyys, ja siitä seurasivat neljä kardinaalihyvettä — käytännöllinen viisaus, rohkeus, oikeamielisyys ja kohtuullisuus."

On mielenkiintoista, että 2000 vuotta sitten elänyt filosofi näki Eedenin puutarhan Jumalan viisautena, kun tämän päivän uskovainen näkee saman paratiisin Paavalin johdattelemana syntisen pahana paikkana, jossa Jumala antaa Saatanan houkutella viattoman ihmisen syntiin.

Jossakin on jotakin vikaa, koska myös Jumalan sanat karkoittaessaan ihmisen paratiisista liittyvät nimenomaan tietoon, ei mihinkään syntikäsitteeseen tai vastaavaan - kyse oli ikuisen elämän puun suojaamisesta (1.Moos.3:22)

Mitä tapahtui 2000 vuodessa, että kaikki uskovaiset ovatkin nyt vain läpikotaisin syntisiä? Eikö Flonin aikana edes ollut vielä termiä 'synti'? Kehiteltiinkö termi 'synti ' vasta Paavalin toimesta johdattelemaan länsimaat harhaan ja palvomaan tosi Jumalan kuolemaa - sanoihan Paavali ristiinnaullinneensa koko maailman itselleen.

0

93

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

        Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
        Maailman menoa
        251
        14379
      2. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

        tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
        Maailman menoa
        148
        3867
      3. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

        https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
        Maailman menoa
        128
        3742
      4. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

        Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
        Kotimaiset julkkisjuorut
        166
        1549
      5. En minä kyllä enää odota sinua

        Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
        Ikävä
        21
        1504
      6. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

        Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
        Maailman menoa
        372
        1496
      7. Jos joku luulee että kaikki käy

        Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
        Ikävä
        49
        1286
      8. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

        Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
        Tunteet
        8
        1071
      9. Sakin hivutus - ilmiö

        Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
        80 plus
        45
        948
      10. En pystynyt vaan vastaamaan...

        Kaikki on ihan solmussa eikä ole voimia alkaa ratkaista naisena 😔
        Ikävä
        105
        837
      Aihe