Britannian parantunut tilanne osoittaa kuitenkin, että brittimuunnoskin voidaan taltuttaa.

Anonyymi

Britannian parantunut tilanne osoittaa kuitenkin, että brittimuunnoskin voidaan taltuttaa.

Koronaviruksen toisen aallon tuoma ylikuolleisuuden kausi Britanniassa on maan tilastokeskuksen mukaan nyt käytännössä ohi(siirryt toiseen palveluun).

Virus on vaatinut viime päivinä kymmeniä kuolonuhreja päivittäin, kun tammikuussa lähes koko kuukauden ajan koronakuolemia kirjattiin noin tuhat joka päivä.

– Viruksen muunnoksista ei kannata panikoitua, mutta riskit täytyy pitää mielessä. Rokotusten vaikutus näkyy jo, mutta ankarat rajoitukset ovat edelleen tärkeämpi tekijä Britannian tilanteen kohentumisen taustalla, arvioi professori Clarke.

19

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Readingin yliopiston mikrobiologian professorin Simon Clarken mielestä asteittainen yhteiskunnan avaaminen on paikallaan. Kiirehtiminen toisi riskejä, sillä viruksen brittimuunnos on paitsi tarttuvampi myös selvästi vaarallisempi(siirryt toiseen palveluun) – toisin kuin aiemmin luultiin.

        – Muunnokseen liittyvä kuolleisuus on 40–60 prosenttia korkeampi aiemmin vallalla olleeseen viruksen muotoon verrattuna. Tieto vaarallisuudesta on vahvistunut ajan kuluessa, Clarke selittää.


    • Anonyymi

      Euroopan eniten rokottanut maa on onnistunut rokote ohjelmassaan.

      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Ennen rokotuksia marraskuussa kuoli Britanniassa 5 228 vähemmän koronaan kuin Italiassa. Koko pandemian ajan Britanniassa oli kuollu vhemmän kuin Italiassa,

      Joulukuussa Britannia alkoi rokottaa valtavia määriä nopeasti, Italia ei niin tehnyt. Tammikuussa Britanniassa kuoli koronaan 32 061 ihmistä ja 12 896. Britanniassa kuoli 19 165 ihmistä enemmän kuin Italiassa, juuri valtavien rokotemäärin ansioista.

      Nyt kun Italia on alkanut rokottamaan ja tehosterokottamaan vaktavia määriä riskiryhmiin kuuluvia, niin kuin britit tekivät joulu-tammikuussa, on Italiassa koronakuolleisuus pysynyt korkekalla, kun perusterveisiin rokotukset siirtäneessä Britanniassa se on alentunut.

      Tilastot osoittavat kiistatta ja selkeästi, että kaikkialla missä riskiryhmiin kuuluvia rokotetaan nopeasti paljon, nostaa se koronakuolleisuuttaa merkittävästiä. Näin tapahtui myös Brasiliassa. Jokiasta 100 000:tta riskiryhmille annetua tehosteannosta kohden kuolee noin 1 000-2000 ihmistä viikossa enemmän, kuin jos ei rokotettaisi lainkaan.

      • Anonyymi

        Olet siis äärimmäisen rokotekriittinen?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olet siis äärimmäisen rokotekriittinen?

        Jos tilastot osoittaisivat, että rokote vähentää koronakuolemia, ottaisin sen ensitilassa. Koska tilastot osoittavat, että mukaanluettuna tehosteannos, rokote yli kaksinkertaistaa koronakuolemat, en missään tapauksessa ota rokotetta, enkä suosittele muillekaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos tilastot osoittaisivat, että rokote vähentää koronakuolemia, ottaisin sen ensitilassa. Koska tilastot osoittavat, että mukaanluettuna tehosteannos, rokote yli kaksinkertaistaa koronakuolemat, en missään tapauksessa ota rokotetta, enkä suosittele muillekaan.

        "Jos tilastot osoittaisivat, että rokote vähentää koronakuolemia, ottaisin sen ensitilassa."

        Katso luvut paljon rokottaneissa maista ja tervetuloa rokotusjonoon.

        Iso-Britania
        https://www.worldometers.info/coronavirus/country/uk/

        Israel
        https://www.worldometers.info/coronavirus/country/israel/


      • Anonyymi

      • Anonyymi

        Hei katso tämän päivän luvut. Vielä tammikuussa ei rokotteita ollut annattu missään maassa kuin muutamia prosentteja.

        Miksi puhut Marraskuun 2020 ja tammikuun 2021 tilanteesta?

        Nyt on jo huhtikuu 2021 ja edelleenkään missään maassa ei ole vielä totoutunut tuo 2 kertaan rokotettu 70% ihmisistä. Iso-Britania ja Israel ovat siitä vielä kaukana mutta tähän astiset tulokset ovat hyvin lupaavia.

        Vai väitätkö vastaan?

        Iso-Britania
        https://www.worldometers.info/coronavirus/country/uk/

        Israel
        https://www.worldometers.info/coronavirus/country/israel/L


    • Anonyymi

      Tammikuussa Britanniassa kuoli koronaan 32 061 ihmistä ja ITALIASSA 12 896.

      Tuo Italia oli jäänyt pois lauseesa.

      • Anonyymi

    • Anonyymi

      2.2. koronakuolemat
      Iso-Britannia 52
      Israel 0
      Suomi 0
      Viro 14
      Ruotsi ei tilastoitu

      Suomi pärjää hyvin korkean rokotuksen maihin nähden. Koronakuolleisuus noin 10 kertaa pienempää kuin Virossa ja 20 kertaa pienempää kuin Ruotsissa suhteessa väkimäärään.

      • Anonyymi

      • Anonyymi

      • Anonyymi

        Rokotevastaiseen salaliittotohtoriin ja sen keksittyihin faktattomiin väitöksiin kannattaa suhtautua kuten pienten lapsien väitteisiin. Ymmärtäväisellä Hymyllä. 🙂


      • Anonyymi

        Laskehan, mitä tarkoittaa 10 kertaa pienempää kuin....
        Siinähän lopputulos on negatiivinen luku.
        Sitä et varmaan tarkoita?


    • Anonyymi

      Israelin onnistunut rokotuspolitiikka.

    • Anonyymi

      Jotkut maat ovat onnistuneet. Koronalingosta mallimaaksi koronan torjumisessa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      167
      3559
    2. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      33
      2724
    3. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      1
      2696
    4. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      57
      2662
    5. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      16
      2488
    6. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      23
      2348
    7. Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset

      He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien
      Maailman menoa
      87
      1996
    8. Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun

      Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill
      Apua aloittelijalle
      9
      1948
    9. Jos voisit kysyä

      Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?
      Ikävä
      164
      1891
    10. Pesäpallo rulettaa

      Hehkutin täällä aikaisemmin Mansen naisten joukkueen Suomen mestaruutta. Jostain kumman syystä kirjoitustani ei enää löy
      Tampere
      3
      1693
    Aihe