Katsastus on turhaa

Anonyymi

Olen nyt ajanut kolme vuotta samalla katsastamattomalla autolla. Hyvin on kestänyt ilman katsastuksiakin vaikka auto on 22 vuotta vanha ja kilometrejä takana jo noin 350 000. Viimeisen katsastuksen jälkeen kilometrejä on tullut muistaakseni sellaiset 70 000. Moottoriöljyn ja öljynsuodattimen olen kerran sen jälkeen vaihtanut, mitään muuta ei ole tarvinnut.

Kertokaahan minulle miksi ihmeessä autoja pitäis muka katsastaa vaikka niissä ei olisi mitään vikaa? Täysin turhaa rahastusta koko touhu.

8

162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tai itse asiassa jarruletku katkesi pari kuukautta sitten kovan jarrutuksen takia mutta niinhän ne yleensä katkeilevatkin kovissa jarrutuksissa. Ei jarruja tarvitse normaalisti sellaisella voimalla painaa mitä minä silloin letkun katketessa painoin. Ja huom. mitään vakavaa ei silloin tapahtunut, kiitos siitä kuuluu yksin minulle.

      • Anonyymi

        Ei jarruletku saa katketa kovassakaan jarrutuksessa. Sen takia autoja katsastetaan jotta liikenteessä ei olisi tuollaisia pommeja.


    • Anonyymi

      Täytyyhän pilkunnussijoiden jostain rahaa saada. Yle tv2:lla just menossa elokuva kyseisestä aiheesta.

      • Anonyymi

        Elokuva katsastus kertoo itseasiassa miehen ikääntymisestä, se katsastus on vain sivujuonne siinä elokuvassa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Elokuva katsastus kertoo itseasiassa miehen ikääntymisestä, se katsastus on vain sivujuonne siinä elokuvassa.

        Näytettiinhän siinä Hillmannin katsastus. Vaimo kysy, menikö läpi ?. Mies vastas: Meni.., "Oli ihan läpihuutojuttu"...


    • Anonyymi

      Kanadassa kokeilivat että mitä tapahtuu kun autojen katsastus lopetetaan. Ja mites kävi?

      Onnettomuuksien määrä ei lisääntynyt eikä mikään muukaan muuttunut, joten katsastuksesta luovuttiin lopullisesti.

      Itse ajan 24 vuotta vanhalla autolla ja olen sen joka vuosi käynyt näyttämässä ja viimeiset 8 vuotta se on mennyt aina suoraan läpi, joten ei se katsastaminenkaan nyt niin vaikea homma ole.

    • Anonyymi

      ja löytääkö katsastus edes kaikkia vikoja, esim. pyöränlaakeri voi hajota niinkin, ettei välystä tunnu rengasta heiluttelemalla kuten katsastuksessa tehdään, mutta laakeri voi pitää ääntä.
      Sitten toisaalta on esim. joidenkin Nissan Primeroiden kohdalla valmistajan pitänyt puuttua asiaan, että tukivarsissa pieni välys on täysin hyväksyttävissä oleva asia kun suomikatsuri olisi halunnut hylätä ne aiheettomasti... niitä valmistajien ohjeitahan on kertynyt varmaan vino pino jo tähän mennessä katsastusasemille. Valmistaja varmasti tietää itse paremmin autojena rakenteen kuin suomalainen suikkalakki...

    • Anonyymi

      Se on ihan sama mitä valmistaja tietää. Suikkalakki voi hylätä sun autosi silti.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      44
      7286
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      4038
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3575
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3100
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2786
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      49
      2259
    7. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2258
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      43
      2238
    9. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      49
      2235
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2226
    Aihe