Nato vai Warzovan liitto?

Anonyymi

Varsovan liitto lakkautettiin 1991 mutta se aiheuttaa edelleen pakokauhua Nato Tiltujen keskuudessa.

Ilmeisen vahvasta liittoumasta on siis kysymys?

Historiaa:

Nato muistetaan Vietnamin sodan häviävänä osapuolena ja lasten ja siviilien murhaajana

Warsovan liitto muistetaan Vietnamin pelastajana ja lastenmurhaaja USA:n kurittajana. :D

10

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Useimmat amerikkalaiset näkevät Putinin sarjakuvamaisessa hengessä, yleensä jonkinlaisena mystisenä ”KGB:n vakoojamestarina”. Putinin ura KGB:ssä ei ollut sen enempää hohdokas kuin myöskään merkittävä. Nykyisin hän on vain katkeruuden ja imperialistisen nostalgian taakkaa kantava vanhahko mies – taakkaa, jota myös moni hänen maanmiehistään kantaa, Antonova kirjoittaa Foreign Policy -lehdessä.

      Se, että Yhdysvallat julistautui kylmän sodan voittajaksi, on ollut hänen mukaansa omiaan vain syventämään monen venäläisen kokemaa traumaa ja siten osaltaan ruokkinut revansismia, joka tarjoaa otollisen kasvualustan putinismille.

      – Putin ei ole ainoa, joka potee putinismia. Putinismi on kokonainen ajattelumalli, poliittinen ideologia, joka perustuu venäjän eliittien kannalta rahallisiin palkintoihin siitä, että he pysyvät lojaaleina Kremlille. Tavallisille venäläisille putinismi merkitsee tilintekoa, mahdollisuutta olla ylpeä maastaan vielä kerran, hän toteaa.

    • Anonyymi

      Nato muistetaan Vietnamin sodan häviävänä osapuolena ja lasten ja siviilien murhaajana

      Warsovan liitto muistetaan Vietnamin pelastajana ja lastenmurhaaja USA:n kurittajana. :D

      1

      • Anonyymi

        ” Nato muistetaan Vietnamin sodan häviävänä osapuolena ja lasten ja siviilien murhaajana”

        Tuskinpa, koska Nato ei koskaan ollut osapuolena Vietnamin sodassa. USA oli ja jokunen sen ystävämaa antoi sille tukea, mutta mikään Nato-sota se ei ollut!

        ”Warsovan liitto muistetaan Vietnamin pelastajana ja lastenmurhaaja USA:n kurittajana. :D”

        Väärin meeni sekin! Vietnamia tuki jotkut sosialistiset maat, joihim kuului Neuvostoliitto, mutta ei mitenkään erikoisesti Varsovan liitto.


    • Anonyymi

      Varsovan liittoonhan ei yksikään valtio liittynyt vapaaehtoisesti. Poislukien liiton perustaja.

      • Anonyymi

        Myös Neuvostoliitto oli pakkoliitto. Onneksi enää jakojäännös kituu suuren isänmaallisen sodan hengessä. Tarkoitushan siis oli suurentaa isänmaata - siitä tuo nimi.


      • Anonyymi

        Neuvostoliitto ei ollut valtio vaan valtioliitto, kuten USA.

        Olivat muuten liittolaisia N-liitto ja Nato-USA kun sotivat Suomea vastaan


    • Anonyymi

      Huoh. Kaikki eivät selvästikään ymmärtäneet aloitusta sarkasmiksi.

    • Anonyymi

      Sarkasmi on vaikea laji erikoisesti silloin kun se sisältää epätarkkuuksia!

    • Anonyymi

      Varsovan liitto lakkautettiin 1991 mutta se aiheuttaa edelleen pakokauhua Nato Tiltujen keskuudessa, haudan takaa. :D

      Ilmeisen vahvasta liittoumasta on siis kysymys?

      Historiaa:

      Nato USA muistetaan Vietnamin sodan häviävänä osapuolena ja lasten ja siviilien murhaajana

      Warsovan liittoa muistellaan tiedostavien ihmisten keskuudessa Vietnamin pelastajana ja lastenmurhaaja USA:n kurittajana. :D

    • Anonyymi

      80% suomalaisista ei halua Naton jäsenyyteen. Ovat nykyisten puolustuspoliittisten ratkaisujen takana.
      Suomessa kyllä on tahoja jotka eivät hyväksy meidän Suomalaisten valitsemaa linjaa. Ja yrittävät horjuttaa yhteikuntarauhaa. Muuttamalla tätä linjaa joksikin muuksi, mitä se on ja miksi sen olemme luoneet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      70
      5798
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      229
      4512
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2547
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      26
      2472
    5. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      11
      1383
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      71
      1315
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      96
      1295
    8. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      128
      1286
    9. Rötösherra käräjillä

      Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu
      Ähtäri
      19
      1151
    10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      146
      1121
    Aihe