Varsovan liitto lakkautettiin 1991 mutta se aiheuttaa edelleen pakokauhua Nato Tiltujen keskuudessa.
Ilmeisen vahvasta liittoumasta on siis kysymys?
Historiaa:
Nato muistetaan Vietnamin sodan häviävänä osapuolena ja lasten ja siviilien murhaajana
Warsovan liitto muistetaan Vietnamin pelastajana ja lastenmurhaaja USA:n kurittajana. :D
Nato vai Warzovan liitto?
10
75
Vastaukset
- Anonyymi
Useimmat amerikkalaiset näkevät Putinin sarjakuvamaisessa hengessä, yleensä jonkinlaisena mystisenä ”KGB:n vakoojamestarina”. Putinin ura KGB:ssä ei ollut sen enempää hohdokas kuin myöskään merkittävä. Nykyisin hän on vain katkeruuden ja imperialistisen nostalgian taakkaa kantava vanhahko mies – taakkaa, jota myös moni hänen maanmiehistään kantaa, Antonova kirjoittaa Foreign Policy -lehdessä.
Se, että Yhdysvallat julistautui kylmän sodan voittajaksi, on ollut hänen mukaansa omiaan vain syventämään monen venäläisen kokemaa traumaa ja siten osaltaan ruokkinut revansismia, joka tarjoaa otollisen kasvualustan putinismille.
– Putin ei ole ainoa, joka potee putinismia. Putinismi on kokonainen ajattelumalli, poliittinen ideologia, joka perustuu venäjän eliittien kannalta rahallisiin palkintoihin siitä, että he pysyvät lojaaleina Kremlille. Tavallisille venäläisille putinismi merkitsee tilintekoa, mahdollisuutta olla ylpeä maastaan vielä kerran, hän toteaa. - Anonyymi
Nato muistetaan Vietnamin sodan häviävänä osapuolena ja lasten ja siviilien murhaajana
Warsovan liitto muistetaan Vietnamin pelastajana ja lastenmurhaaja USA:n kurittajana. :D
1- Anonyymi
” Nato muistetaan Vietnamin sodan häviävänä osapuolena ja lasten ja siviilien murhaajana”
Tuskinpa, koska Nato ei koskaan ollut osapuolena Vietnamin sodassa. USA oli ja jokunen sen ystävämaa antoi sille tukea, mutta mikään Nato-sota se ei ollut!
”Warsovan liitto muistetaan Vietnamin pelastajana ja lastenmurhaaja USA:n kurittajana. :D”
Väärin meeni sekin! Vietnamia tuki jotkut sosialistiset maat, joihim kuului Neuvostoliitto, mutta ei mitenkään erikoisesti Varsovan liitto.
- Anonyymi
Varsovan liittoonhan ei yksikään valtio liittynyt vapaaehtoisesti. Poislukien liiton perustaja.
- Anonyymi
Myös Neuvostoliitto oli pakkoliitto. Onneksi enää jakojäännös kituu suuren isänmaallisen sodan hengessä. Tarkoitushan siis oli suurentaa isänmaata - siitä tuo nimi.
- Anonyymi
Neuvostoliitto ei ollut valtio vaan valtioliitto, kuten USA.
Olivat muuten liittolaisia N-liitto ja Nato-USA kun sotivat Suomea vastaan
- Anonyymi
Huoh. Kaikki eivät selvästikään ymmärtäneet aloitusta sarkasmiksi.
- Anonyymi
Sarkasmi on vaikea laji erikoisesti silloin kun se sisältää epätarkkuuksia!
- Anonyymi
Varsovan liitto lakkautettiin 1991 mutta se aiheuttaa edelleen pakokauhua Nato Tiltujen keskuudessa, haudan takaa. :D
Ilmeisen vahvasta liittoumasta on siis kysymys?
Historiaa:
Nato USA muistetaan Vietnamin sodan häviävänä osapuolena ja lasten ja siviilien murhaajana
Warsovan liittoa muistellaan tiedostavien ihmisten keskuudessa Vietnamin pelastajana ja lastenmurhaaja USA:n kurittajana. :D - Anonyymi
80% suomalaisista ei halua Naton jäsenyyteen. Ovat nykyisten puolustuspoliittisten ratkaisujen takana.
Suomessa kyllä on tahoja jotka eivät hyväksy meidän Suomalaisten valitsemaa linjaa. Ja yrittävät horjuttaa yhteikuntarauhaa. Muuttamalla tätä linjaa joksikin muuksi, mitä se on ja miksi sen olemme luoneet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka1162995EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje301377- 1031227
Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621017Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661007Empaattisuus ja suoruus.
Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi133978- 57881
Sä saat mut tuntemaan
Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne22703- 40698
Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja
Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta111654