Kevät pudottaa koronatartunnat...

Anonyymi

... mutta miksi kevät on saapunut vain maihin joissa on rokotettu tehokkaasti?

27

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Miksi epäisänmaallinen rokotevastainen ei koskaan laita väitteisiin faktoja ja tämän päivän lukuja?


    • Anonyymi

      Ei sääolosuhteet taida vaikuttaa tuohon viiruun, odotamme aina vain uutta suurempaa "aaltoa".

    • Anonyymi

      Koronan seitsemättä aaltoa odotellessa...

    • Anonyymi

      Maissa missä on rokotettu tehokkaasti, tartunnat tippuvat ja uuttaa aaltoa ei ole näkyvissä vaikka rajoituksia on poistettu voimakkaasti.

      Sen sijaan maissa missä odotetaan rokotteita on jouduttu kiristämään rajoituksia hyvinkin voimakkaasti. Esim. Sukulaiskansa me Viro ja Unkari.

      • Anonyymi

        Nyt on löydetty lääkkeet koronaan. Pian alkaa parempi aika.


    • Anonyymi

      Rokotevastaiseen salaliittotohtoriin ja sen keksittyihin faktattomiin väitöksiin kannattaa suhtautua kuten pienten lapsien väitteisiin. Ymmärtäväisellä Hymyllä. 🙂

    • Anonyymi

      Rokotteet ovat todistaneet tehonsa. Numerot eivät valehtele.

    • Anonyymi

      Numerot vslehteleva nimenomaan aina kuten joku bicoin esim arvoton :D

      • Anonyymi

        Numerot ei valehtele


    • Anonyymi

      Numerot ei valehtele

    • Anonyymi

      Espanjassa ja Marokossa ne virukset leviävät ja Levillä :D

      • Anonyymi

        Madririin pääsee ilman rokotetta, ettei himoturistille aika käy pitkäksi. Uutta aaltoa odotellessa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Madririin pääsee ilman rokotetta, ettei himoturistille aika käy pitkäksi. Uutta aaltoa odotellessa.

        Eikun Madeiraan.


    • Anonyymi

      Vapaaksi koronasta – tukahdutusstrategia, nyt! -kansalaisaloite on hyväksytty ja allekirjoitettavissa oikeusministeriön palvelussa. Antakaa äänenne kuulua. Allekirjoittakaa & jakakaa!

      https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/8215

      Koronalle ja jatkuville rajoituksille on vaihtoehto. Tukahdutusstrategia sisältää tukahduttamisen sekä tiukan rajakontrollin valvottuine karanteeneineen: molemmat ovat välttämättömiä kestävien tulosten saavuttamiseksi. Suomessa paluu lähes tavalliseen arkeen ja elinkeinojen harjoittamiseen on kiinni vain poliittisesta tahdosta. Nyt on kyse siitä, millaista täällä on elää lähivuosina.

      • Anonyymi

        Jotkut maat rokottavat tukahduttamisen sijaan. Todella hyviä tuloksia on tullut rokotteista maailmalta.


    • Anonyymi

      20% prosenttia vain rokotettu Suomen väestöstä. Tämä kestää kauan. On oltava muitakin suunnitelmia kuin kesän ja rokotusten odottaminen


      Suomi tukahdutti koronan jo melkein kevätkesällä 2020⁷, mutta ponnistelut valuivat hukkaan rajoitusten yhtäaikaisen poiston sekä etenkin rajojen avaamisen vuoksi. Nyt kevättalvella 2021 maamme koronatilanne on pahempi kuin kertaakaan aiemmin, ja tartuntamäärien pitäminen aisoissa edellyttää ankaria rajoituksia. Suomen on otettava koronan tukahduttaminen päämääräksi viimeistään nyt, tai näilläkään uhrauksilla ei saavuteta mitään pysyvämpää. Hallituksen hybridistrategia takaa, että uusi kierros koronakurimuksessa alkaa hyvin pian edellisen jälkeen.

      • Anonyymi

        Eikö ne yli 70-vuotiaat ole jo kohta rokotteensa saaneet? Katsoin näitä kuolinlukuja koronan suhteen. Huomasin että kaikista koronakuolemista 87,6 prosenttia koskee yli 70-vuotiaita. Eli emmekö ala olemaan jo voiton puolella?


    • Anonyymi

      Tulihan Suomeenkin kevät viime vuonna. Miksi se ei tänä vuonna tulisi? Ei ollut rokotteita viime vuonna.

      • Anonyymi

        Mielummin rokote kuin tyhjät kaupungit ja rajoitukset.


    • Anonyymi

      Mukavaa aikaa. On saanut olla rauhassa sukulaisilta ja kulkukauppiailta.

      • Anonyymi

        Joo,ja noiden uskonsatyrkyttäjien lähentymisyrityksiltä.


    • Anonyymi

      Niin voi mahdollisesti pudottaa kuten viime vuonnakin, mutta ei se mikään tae ole.
      On variantteja ja ihmisten vastuutonta käyttäytymistä jotka voi huonontaa tilannetta.

    • Anonyymi

      Miksi Israelissa ei ravintolat ole enään koronalinkoja? Ravintolat on auki, ihmiset tapaavat toisiaan normaalisti ja tartunnat silti tippuu tippuu?

    • Anonyymi

      Pian Suomessakin alkaa tartunnat tippumaan kun rokotteet yleistyvät myös Suomessa.

      • Anonyymi

        Huomenna saan ensimmäisen annoksen rokotetta, siitä huolimatta aion noudattaa jatkossakin annettuja suosituksia ja käyttää kasvomaskia.


    • Anonyymi

      Maissa missä on rokotettu tehokkaasti on uudet päivittäiset tartunnat ja kuolemat tippuneet todella paljon. Rajoituksia on poistettu ja elämä on matkalla kohti normaalia.

      Tuoreet tämän päivän luvut kertovat kuinka rokotteet ovat tehonneet.

      Iso-Britania
      https://www.worldometers.info/coronavirus/country/uk/

      Israel
      https://www.worldometers.info/coronavirus/country/israel/

      Eilen kuoli taas noin 10.000 rokottamatonta koronavirukseen. Rokottamattomia ihmisiä on kuollut koronavirukseen jo yli 2,815,160

      Montako niitä rokotettuja olikaan kuollut koronavirukseen?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      164
      11531
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      28
      8132
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      56
      6014
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      166
      4977
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      21
      4747
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      39
      4384
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      101
      4285
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      101
      3652
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3290
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1791
    Aihe