Kevät pudottaa koronatartunnat...

Anonyymi

... mutta miksi kevät on saapunut vain maihin joissa on rokotettu tehokkaasti?

27

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Miksi epäisänmaallinen rokotevastainen ei koskaan laita väitteisiin faktoja ja tämän päivän lukuja?


    • Anonyymi

      Ei sääolosuhteet taida vaikuttaa tuohon viiruun, odotamme aina vain uutta suurempaa "aaltoa".

    • Anonyymi

      Koronan seitsemättä aaltoa odotellessa...

    • Anonyymi

      Maissa missä on rokotettu tehokkaasti, tartunnat tippuvat ja uuttaa aaltoa ei ole näkyvissä vaikka rajoituksia on poistettu voimakkaasti.

      Sen sijaan maissa missä odotetaan rokotteita on jouduttu kiristämään rajoituksia hyvinkin voimakkaasti. Esim. Sukulaiskansa me Viro ja Unkari.

      • Anonyymi

        Nyt on löydetty lääkkeet koronaan. Pian alkaa parempi aika.


    • Anonyymi

      Rokotevastaiseen salaliittotohtoriin ja sen keksittyihin faktattomiin väitöksiin kannattaa suhtautua kuten pienten lapsien väitteisiin. Ymmärtäväisellä Hymyllä. 🙂

    • Anonyymi

      Rokotteet ovat todistaneet tehonsa. Numerot eivät valehtele.

    • Anonyymi

      Numerot vslehteleva nimenomaan aina kuten joku bicoin esim arvoton :D

      • Anonyymi

        Numerot ei valehtele


    • Anonyymi

      Numerot ei valehtele

    • Anonyymi

      Espanjassa ja Marokossa ne virukset leviävät ja Levillä :D

      • Anonyymi

        Madririin pääsee ilman rokotetta, ettei himoturistille aika käy pitkäksi. Uutta aaltoa odotellessa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Madririin pääsee ilman rokotetta, ettei himoturistille aika käy pitkäksi. Uutta aaltoa odotellessa.

        Eikun Madeiraan.


    • Anonyymi

      Vapaaksi koronasta – tukahdutusstrategia, nyt! -kansalaisaloite on hyväksytty ja allekirjoitettavissa oikeusministeriön palvelussa. Antakaa äänenne kuulua. Allekirjoittakaa & jakakaa!

      https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/8215

      Koronalle ja jatkuville rajoituksille on vaihtoehto. Tukahdutusstrategia sisältää tukahduttamisen sekä tiukan rajakontrollin valvottuine karanteeneineen: molemmat ovat välttämättömiä kestävien tulosten saavuttamiseksi. Suomessa paluu lähes tavalliseen arkeen ja elinkeinojen harjoittamiseen on kiinni vain poliittisesta tahdosta. Nyt on kyse siitä, millaista täällä on elää lähivuosina.

      • Anonyymi

        Jotkut maat rokottavat tukahduttamisen sijaan. Todella hyviä tuloksia on tullut rokotteista maailmalta.


    • Anonyymi

      20% prosenttia vain rokotettu Suomen väestöstä. Tämä kestää kauan. On oltava muitakin suunnitelmia kuin kesän ja rokotusten odottaminen


      Suomi tukahdutti koronan jo melkein kevätkesällä 2020⁷, mutta ponnistelut valuivat hukkaan rajoitusten yhtäaikaisen poiston sekä etenkin rajojen avaamisen vuoksi. Nyt kevättalvella 2021 maamme koronatilanne on pahempi kuin kertaakaan aiemmin, ja tartuntamäärien pitäminen aisoissa edellyttää ankaria rajoituksia. Suomen on otettava koronan tukahduttaminen päämääräksi viimeistään nyt, tai näilläkään uhrauksilla ei saavuteta mitään pysyvämpää. Hallituksen hybridistrategia takaa, että uusi kierros koronakurimuksessa alkaa hyvin pian edellisen jälkeen.

      • Anonyymi

        Eikö ne yli 70-vuotiaat ole jo kohta rokotteensa saaneet? Katsoin näitä kuolinlukuja koronan suhteen. Huomasin että kaikista koronakuolemista 87,6 prosenttia koskee yli 70-vuotiaita. Eli emmekö ala olemaan jo voiton puolella?


    • Anonyymi

      Tulihan Suomeenkin kevät viime vuonna. Miksi se ei tänä vuonna tulisi? Ei ollut rokotteita viime vuonna.

      • Anonyymi

        Mielummin rokote kuin tyhjät kaupungit ja rajoitukset.


    • Anonyymi

      Mukavaa aikaa. On saanut olla rauhassa sukulaisilta ja kulkukauppiailta.

      • Anonyymi

        Joo,ja noiden uskonsatyrkyttäjien lähentymisyrityksiltä.


    • Anonyymi

      Niin voi mahdollisesti pudottaa kuten viime vuonnakin, mutta ei se mikään tae ole.
      On variantteja ja ihmisten vastuutonta käyttäytymistä jotka voi huonontaa tilannetta.

    • Anonyymi

      Miksi Israelissa ei ravintolat ole enään koronalinkoja? Ravintolat on auki, ihmiset tapaavat toisiaan normaalisti ja tartunnat silti tippuu tippuu?

    • Anonyymi

      Pian Suomessakin alkaa tartunnat tippumaan kun rokotteet yleistyvät myös Suomessa.

      • Anonyymi

        Huomenna saan ensimmäisen annoksen rokotetta, siitä huolimatta aion noudattaa jatkossakin annettuja suosituksia ja käyttää kasvomaskia.


    • Anonyymi

      Maissa missä on rokotettu tehokkaasti on uudet päivittäiset tartunnat ja kuolemat tippuneet todella paljon. Rajoituksia on poistettu ja elämä on matkalla kohti normaalia.

      Tuoreet tämän päivän luvut kertovat kuinka rokotteet ovat tehonneet.

      Iso-Britania
      https://www.worldometers.info/coronavirus/country/uk/

      Israel
      https://www.worldometers.info/coronavirus/country/israel/

      Eilen kuoli taas noin 10.000 rokottamatonta koronavirukseen. Rokottamattomia ihmisiä on kuollut koronavirukseen jo yli 2,815,160

      Montako niitä rokotettuja olikaan kuollut koronavirukseen?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      40
      5585
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      223
      4551
    3. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      36
      4484
    4. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      72
      4305
    5. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      26
      4272
    6. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      160
      3775
    7. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      96
      3142
    8. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      20
      3035
    9. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

      Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
      Maailman menoa
      27
      3031
    10. Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun

      Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill
      Apua aloittelijalle
      10
      2140
    Aihe