On jättää avioliitto kokonaan väliin ja pysyä naimattomana. Mutta jos oikein kovasti pakottaa, ei ole keneltäkään kiellettyä olla menemättä naimisiin. Mutta joka on naimisissa tulee elää kuin ei hän naimissa olisikaan ja joka menee naimisiin ei koskaan myöskään erotko ja hylätkö puolisoaan. Näin avioliitosta opetetaan Uudessa Testamentissa.
Ainoa oikea Raamatun mukainen aito avioliitto on
9
64
Vastaukset
- Anonyymi
Jos erotaan sovussa ja lapset ei siitä avioerosta kärsi niin se on täysin hyväksyttävää. Jos puoliso on väkivaltainen niin sekin on hyväksyttävä eron syy. Yleensä avioerosta jää karmavelkaa. Seuraavassa elämässä sitten ollaan taas yhdessä niin kauan että riidat on riidelty tai päästään balanssiin.
- Anonyymi
Niin ja jos on ollut useita kertaa naimisissa tai seurustellut, niin joutuu selvittämään riidat jokaisen kanssa erikseen. Tuota voisi kutsua ”Helvetiksi”.
- Anonyymi
Lapset kärsit aina erosta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lapset kärsit aina erosta.
Lapset kärsivät myös liitossa jossa vanhemmat ovat onnettomia, kyllä lapset sen huomaavat.
- Anonyymi
Avioliitto pitäisi olla tarkkaa harkittu ja pitkään mietitty päätös jota ei tehdä kiireellä hätä hätää house niin että tulee tehtyä virheitä ja mentyä naimisi8n väärien ihmisten kanssa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lapset kärsit aina erosta.
Ero on riitaisassa tai väkivaltaisessa perheessa kasvaneille lapsille VALTAVA helpotus!! Joissakin tilanteissa se saattaa jopa pelastaa lapsen mielenterveyden tai antaa mahdollisuuden toipumiseen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ero on riitaisassa tai väkivaltaisessa perheessa kasvaneille lapsille VALTAVA helpotus!! Joissakin tilanteissa se saattaa jopa pelastaa lapsen mielenterveyden tai antaa mahdollisuuden toipumiseen.
Lapsi menettää aina vanhempansa. Ei ratkaistu ole ero vaan vanhempien käytös on saatava kuntoon.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lapset kärsivät myös liitossa jossa vanhemmat ovat onnettomia, kyllä lapset sen huomaavat.
Lapsen syy ei ole vanhempien onnettomuus.
- Anonyymi
Nyt kun vielä ymmärtäisit lukemasi.:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11576Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras961504Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221051Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva201953- 124849
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2797Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29760Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks42751- 7724
- 60703