Raju jälkipyykki lausunnosta jatkuu – Professori: ”Miksi ohjasitte perustuslakivaliokunnan kokonaan ulos kartalta?”
https://demokraatti.fi/raju-jalkipyykki-lausunnosta-jatkuu-professori-miksi-ohjasitte-perustuslakivaliokunnan-kokonaan-ulos-kartalta/
Jälkipyykki perustuslakivaliokunnan (PeV) lausunnossa, jolla se tyrmäsi hallituksen esityksen liikkumisrajoituksista vakavan koronatilanteen vuoksi, jatkuu.
Kansainvälisen oikeuden ja ihmisoikeuksien professori Martin Scheinin on penkonut asiantuntijalausuntonsa ja hänen syyttävä sormensa osoittaa oikeusasiamiehen kansliaan.
Scheinin käytännössä epäilee, että oikeusasiamiehen lausunto olisi aiheuttanut sen, että perustuslakivaliokunta arvioi hallituksen esitystä kokonaan väärältä pohjalta.
– PeV teki ison virheen kun se a) sivuutti HE:n 1 §:n tarkoituksen väestön suojaamisesta tappavalta ja vammauttavalta tartuntataudilta ja sen takia b) käytti väärää vaakaa toimien välttämättömyyden ja oikeasuhtaisuuden arvioinnissa, Scheinin kirjoittaa pitkässä tviittiketjussaan.
Kun valiokunnan lausunto valmistui 31.3., Scheinin sanoo ihmetelleensä heti sen kohtia, joissa hallituksen esityksen säännös lain tarkoituksesta oli hänen mielestään ensin sivuutettu ja sitten todettu ehdotetut toimet epäsuhtaisiksi valiokunnan valitsemaan huomattavasti kevyempään tarkoitusperään verraten-
– PeV lukee esitystä ikään kuin sen ”keskeisin tarkoitus” olisi tiettyjen kokoontumisten rajoittaminen. Mutta lakiehdotuksessa on paljon kunnianhimoisempi tarkoitus (1 §), jossa keskiöön on vihdoin nostettu kuolemien estäminen. Oikeasuhtaisuuden tulisi asettua sen perusteella, Scheinin kirjoitti tuolloin.
Oikeusasiantuntija: Hallitus sai syyt päälleen oikeusasiamiehen kanslian sijaan
Anonyymi
4
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Ullatus! :)
Demladumari Schaissein demlailee Demari-lehdessä että kuinka nyt taas on demujen ihmisoikeuksia loukattu! :)
Ei jatkoon! :/- Anonyymi
PS: Ja mitä taas tulee ”kuolemien estämien” verukkeeseen: Hallituksella ei ollut mitään aikomustakaan edes YRITTÄÄ estää AstraZenecan oletetusti aiheuttamia sivuvaikutus-kuolemia, joten: Entistä vähemmän jatkoon!
- Anonyymi
Eikös tämä Sheinin estänyt pakkotestaukset ensin ja puolen vuoden päästä muutti kantaansa?
- Anonyymi
Scheisset saa syöksyä sementtiin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 213560
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu303403Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt503371Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka513025Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222849Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod192594Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132325MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142135Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281737IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1321348