Mistä ihmeestä.....

Mistä ihmeestä tämä Seinäjoen vesi tulee?

Onko Kyrön jokivettä, siis samaa mitä Vaasalaisille puhdistetaan juomavedeksi, vai mitä?

Kun maistuu tosi oudolta ja valkoiseen sankoon jättäessä muutamaksi päiväksi on sangon reunat ihan ruskeat ja limaiset.
Tosin, voihan olla, että putket ovat niin paskana, jotta se kuraliete tulee jo hanastakin ulos. On tosin vaihtoehto, jossakin on vuoto ja paha sellainen, mutta mitäs siitä kunhan maksajat vain on.
967
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

eikö se tieto vesilaitokselta löydy? ruskee väri kyllä kertoo ruosteesta

Äänestä

Vesi tulee Kauhajoen Nummikankaalta ja Alajärveltä.
Pohjavettä on, vanhojen talojen putket alkaa ruostua, siksi ruskeaa..
Putkiremontti?????

Äänestä

Kauhajoelta tietääkseni.

Äänestä

Se tulee jätevesipuhdistamolta eli Seinäjoen vesi on puhdistettua jätevettä

Äänestä

Eee helekutis mistä se oikei tulee nishus

Äänestä

Tainnu olla likainen sanko. En ole huomannut moista värjäytymistä, vaikka vettä välillä seisonutkin astioissa. Limaisuutta kyllä on tullut.

Äänestä

Osui muuten hakokoneeseen:

https://www.epari.fi/uutiset/online-uutiset/juomavesi-riittaa-1.2687993

2018:
"Seinäjoen Vesi ostaa 90 prosenttia vedestä Lakeuden Vedeltä. Kymmenen prosenttia Seinäjoen Vesi saa omista pohjaveden ottopisteistä Nurmosta, Peräseinäjoelta ja Ylistarosta. Lakeuden Vedeltä Seinäjoelle ostettava pohjavesi johdetaan Kauhajoelta, Kurikasta ja Ilmajoelta.

Teollisuudelle Seinäjoen Vesi ottaa vettä myös Nurmonjoesta, ja tulevaisuudessa myös Kyrkösjärvestä, mutta nämä vedet eivät tule asukkaiden kotitalouskäyttöön.

Lakeuden Vedellä on menossa hanke, jonka tarkoitus on tuottaa vettä Karvian suunnalta. Karvian pohjavettä käytetään siis tulevaisuudessa myös Seinäjoen Veden asiakkaiden kotitalouksissa, jos hanke etenee suunnitellusti."

Äänestä

Jätevettähän se on

Äänestä
  • Hyi helevetti

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Mistä ihmeestä tämä Seinäjoen vesi tulee?

Onko Kyrön jokivettä, siis samaa mitä Vaasalaisille puhdistetaan juomavedeksi, vai mitä?

Kun maistuu tosi oudolta ja valkoiseen sankoon jättäessä muutamaksi päiväksi on sangon reunat ihan ruskeat ja limaiset.
Tosin, voihan olla, että putket ovat niin paskana, jotta se kuraliete tulee jo hanastakin ulos. On tosin vaihtoehto, jossakin on vuoto ja paha sellainen, mutta mitäs siitä kunhan maksajat vain on.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu