"Kyllä naiset johtaa hallitusta"

Anonyymi

Niin, mitä siitä?
Onko jollain jotain sitä vastaan, että kyseessä ovat naiset?
Hallitus on töpeksinyt suuresti, mutta miten se sukupuoleen liittyy?
Me olemme tietenkin tottuneet näkemään miespuolisia neroja, minkä takia naiset eivät loista silmissämme samalla tavoin, mutta se johtuu siitä, että suuri määrä naispuolisia neroja on pyyhitty pois historiasta tai kunnian heidän saavutuksistaan ovat ottaneet puolisot tai muut miehet.
Meillä on täysi oikeus kritisoida hallitusta ja sen päätöksiä, mutta on täysin päätöntä väittää, että he ovat epäonnistuneet vain koska ovat naisia.

17

344

    Vastaukset 17

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä osaavat ja kokeneet naiset ovat taitavia poliitikoita. Ikävä kyllä, nykyisessä hallituksessa heitä ei ole. On aivan sama, onko johtavat henkilöt miehiä vai naisia, kunhan homma toimii. Marinin hallitus ei kovin monessa asiassa ole toiminut oikein.

      • En väittänytkään että naiset eivät osaisi johtaa. Toivottavasti luit kirjoituksen.


    • Anonyymi

      Hallitusta johtaa 30 miljardia kansalta huijannut Lintilä , ei suinkaan epäonnistuneita lakeja suoltava tyttöarmeija.
      On turha väittaa että naiset johtaa , edes Vappu Sataseen ei Lintilä rahaa antanut , mutta maataloustukeen tuli 220 miljoonaa vuodessa lisää ja eläkeputki poistettiin työttömilta , ei maanjusseilta.

      • Toivottavasti sinäkin muistit lukea kirjoituksen. Huomaa että otsikko on lainauksissa.


      • Anonyymi
        Ashera12 kirjoitti:

        Toivottavasti sinäkin muistit lukea kirjoituksen. Huomaa että otsikko on lainauksissa.

        Kepulit ja vihreät eivät halua erottaa Viikaria?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kepulit ja vihreät eivät halua erottaa Viikaria?

        Milloin pääsemme eroon koronasta ja vasemmistohallituksesta sekä Viikarista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Milloin pääsemme eroon koronasta ja vasemmistohallituksesta sekä Viikarista.

        Koomasta herätetty Rinne kusetti äänestäjiä. Siitä tämä vasemmistohallitus.
        Kun tästä päästään eroon niin lupaan etten ikinä äänestä vasemmistoa, vihreitä, Kepua enkä Rkptä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Milloin pääsemme eroon koronasta ja vasemmistohallituksesta sekä Viikarista.

        Korona voi korjata pois kenet tahansa, niin oikeistolaisen kuin vasemmistolaisen. Sitä ei koskaan tiedä.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Milloin pääsemme eroon koronasta ja vasemmistohallituksesta sekä Viikarista.

        Ken tietää. Toivottavasti hallitus kaatuu pian.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kepulit ja vihreät eivät halua erottaa Viikaria?

        Koko eduskuntalaitos ja hallitus,ministeriöt,ym byrokratianlaitokset,
        ovat täynnä kaikenmaailman viikareita,joilla ei ole muuta virkaa,
        kun omien etuisuuksien parantaminen.
        Mitä nopeemmin ja enemmän sen parempi.


    • Anonyymi

      Naiset johtakoon, EI haluta kaikkitietäviä setämiehiä johtamaan hallitusta.

    • Anonyymi

      Joo, näinhän se on, ettei sukupuolella ole todellakaan väliä. Hallituksessa istuvilla ministereillä pitää olla ymmärrystä ja näkemystä siitä, mikä on maan ja se kansalaisten ja myös tulevaisuuden kannalta järkevä ja oikea tapa toimia. Ei voi olla niin, että hallitus menee jokaisessa päätöksessään jonkin ns. asiantuntijatahon taakse eikä itse kykene ymmärtämään mitä todellisuudessa tapahtuu. Tästä syystä nykyinen hallitus on menettänyt jo paljolti kansalaisten luottamuksen järkevään ja asioita kokonaisuuksina ja eri näkökulmista arvioimaan kykenevänä johtavana elimenä ja tämä näkyy jo mm. SDP.n kannatuksen laskuna. Hallitus määrää kieltoja, sulkuja, estää yksityisyrittäjiä harjoittamasta tointaan, nuoria ja vanhuksia liikkumasta ja vielä yrittää saada aikaan liikkumisrajoituksia. Näitä toimia hallitus perustelee vakavalla tilanteelle, jollaisesta on tilannearvion antanut THL . Hallitus elää jossakin kuvitteellisesta skenaariomaailmassa eikä näe todellisuutta. STM toisteli viime maaliskuussa Tuija Kumpulaisen suulla, kuinka heidän arvioidensa mukaan 60 % suomalaisista tulee sairastumaan koronatautiin. Se oli kansan pelottelua, mutta sillä on ollut vaikutuksensa myös hallitukseen.. Nyt meillä siirrettiin vaalit Henrikssonin perustellessa yhtäkkistä siirtoa THL.n tilannearviolla, jonka mukaan näyttää siltä, että huhtikuussa saattaa olla jopa yli 11000 uutta tartuntaa päivittäin. Toisaalta, onko äänestysnumeron ennakkoäänestyspaikalla raapustamassa käynti vaarallisempaa kuin esim. kaupassa käynti. Eilen Bulgariassa järjestettiin parlamenttivaalit. Siellä ei virus estänyt tätä. Meillä sensijaan virusta käytetään verukkeena kaikenlaiseen rajoittamiseen, vaikka meillä tautia onkin ilmaantunut hyvin vähän. Valtiomme on myös velkaantunut hirveästi. Turhaan on hallitus ajanut meidät näin syvään suohon. Taudin vähäisyyden vuoksi meidän olisi pitänyt selvitä tästä kohtuu kuivin jaloin oikeasuhtaisilla toimilla vai onko sulkupolitiikalla jokin muu tarkoitus. Vasemmistohallitus ei varmaankaan ole yksityisyrittäjyyden paras ystävä, mutta harva tuskin uskoi, että se on noin raaka vihollinen. 🤔

      • Hyvä kirjoitus!


    • Anonyymi

      Suomessa voi mokailla ja rikkoa lakia minkä kerkiää.

      Get over it on maan motto ja samalla vapaaksi vankilasta kortti.

    • Anonyymi

      Jostain syystä EU:n epäonnistuneen rokotushankinnan johdossa on myös kaksi naista.

      • Anonyymi

        JUST VIIME VIIKOLA THL JA HALLITUS ILMOITTI.... SUOMI SAA YLI 200 000 ROKOTETTA TULEVINA VIIKKOINA JA KESÄLLÄ KAIKKI ON TOISIN....HIENOA...HIENOA
        MUTTA KUINKA OLLAKKAAN, ITKU PITKÄSTÄ ILOSTA JA NÄIN SIINÄ KÄVI......
        EU:n jäsenmaiden enemmistö sopi kiirastorstaina, että maat luovuttavat unionille tulevasta 10 miljoonan rokotteen erästä osan koronaepidemiasta pahiten kärsiville maille.
        Normaalisti Suomi saisi 10 miljoonan rokotteen nopeutetusta erästä 120 000 rokotetta, mutta kiirastorstain päätöksen vuoksi vuoksi määrä vähenee 86 000 rokotteeseen.
        – Tämä vaikuttaa Suomen rokotustahtiin pikkaisen, mutta marginaalisesti, Kuivasniemi
        HYVÄ, HYVÄ JA KIITOS TAAS


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        JUST VIIME VIIKOLA THL JA HALLITUS ILMOITTI.... SUOMI SAA YLI 200 000 ROKOTETTA TULEVINA VIIKKOINA JA KESÄLLÄ KAIKKI ON TOISIN....HIENOA...HIENOA
        MUTTA KUINKA OLLAKKAAN, ITKU PITKÄSTÄ ILOSTA JA NÄIN SIINÄ KÄVI......
        EU:n jäsenmaiden enemmistö sopi kiirastorstaina, että maat luovuttavat unionille tulevasta 10 miljoonan rokotteen erästä osan koronaepidemiasta pahiten kärsiville maille.
        Normaalisti Suomi saisi 10 miljoonan rokotteen nopeutetusta erästä 120 000 rokotetta, mutta kiirastorstain päätöksen vuoksi vuoksi määrä vähenee 86 000 rokotteeseen.
        – Tämä vaikuttaa Suomen rokotustahtiin pikkaisen, mutta marginaalisesti, Kuivasniemi
        HYVÄ, HYVÄ JA KIITOS TAAS

        Se on tosi että hallituksessa on paljon naisia ja pääministeri Marin on puikoissa sekä johtavinaan MUTTA KUINKA SE ONKIN JO TOINEN ASIA.
        Hallituksen ennätyssuuri avustajakaarti ei ole lisännyt lainvalmistelun laatua, TÄMÄ ON AINAKIN TOTTA, MITÄ USEAMPI KOKKI SITÄ HUONOMPAA SOPPAA.

        Viime keväänä hallitus törmäsi ongelmiin valmiuslain tiimoilta, kun se antoi ”sekamelska-asetuksen”, jossa oli yhdistetty valmiuslain käyttö- ja soveltamisasetus, vaikka ei olisi pitänyt.

        Lokakuussa perustuslakivaliokunta torppasi hallituksen korjaamiskelvottomaksi luonnehditun rajatestaus-mallin.

        Maaliskuun alussa hallitus ilmoitti poikkeusoloista ja pääministeri kertoi ottavansa osittain käyttöön valmiuslain pykäliä ilman käyttöönottoasetusta, mikä ei ole lain mukaan mahdollista.

        Viime viikolla perustuslakivaliokunta tyrmäsi kovin sanoin hallituksen esityksen liikkumisrajoituksista, koska lakiesitys oli perusratkaisultaan ongelmallinen, eikä siinä arvioitu vaihtoehtoja liikkumisrajoituksille riittävällä tavalla.

        Valtiosääntöoikeuden professori Tuomas Ojasen mukaan perustuslakivaliokunnan liikkumisrajoitusesityksestä antama lausunto ”pakottaa vakavasti kysymään valtioneuvoston laillisuusvalvonnan toimivuuden perään. Varsinkin kun perustuslakivaliokunta on jo monta kertaa aiemmin koronavuoden aikana esittänyt arvostelua lakiehdotuksista ja valmiuslain mukaisista asetuksista”.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      170
      1114
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      45
      753
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      27
      713
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      137
      708
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      44
      669
    6. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      635
    7. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      203
      608
    8. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      164
      592
    9. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      36
      590
    10. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      52
      580
    Aihe