"Venäjän presidentti Vladimir Putin allekirjoitti maanantaina lain, joka mahdollistaa hänelle vielä kaksi presidenttikautta lisää. Asiasta kertovat esimerkiksi The Moscow Times ja uutistoimistot Reuters ja AFP. Lakimuutoksen myötä Putinin voi olla mahdollista pysyä vallassa vuoteen 2036 saakka".
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000007901560.html
Putinilla on tällä hetkellä meneillään hänen neljäs presidenttikautensa, jonka on määrä kestää vuoteen 2024 saakka. Aiemmin perustuslaki olisi edellyttänyt vallasta väistymistä tämän jälkeen.
Venäjällä järjestettiin viime kesänä kansanäänestys perustuslakimuutoksesta, joka mahdollistaa lisäkaudet. Putin oli esittänyt perustuslakimuutoksia saman vuoden tammikuussa.
Nyt 68-vuotiaan Putinin ensimmäinen kausi presidenttinä alkoi vuonna 2000. Kahden ensimmäisen kautensa jälkeen Putin toimi pääministerinä, kun presidenttinä oli Dmitri Medvedev. Putinin kolmas presidenttikausi alkoi vuonna 2012.
Putin presidenttinä vuoteen 2036 saakka
7
63
Vastaukset
- Anonyymi
Eläköön Putin, Trump ei pystynyt samaan !
- Anonyymi
Aivan sairasta paskaa. Miten venäläisillä kestää päää bunkkeripapaa?
- Anonyymi
Venäjä hyvissä käsissä
- Anonyymi
Diktaattori olisi silloin 2036 -vuonna n. 84-vuotias horisko!
Valtahan olisi symbolinen kun etupiiri hoitaa asiat käytännössä!
Usan mallin mukaan tämä päätös ehkä myt tehty, jos Usassa niin miksei Neukkulan Venäällä?!
Mutta epäilkäämme niin ei tule tapahtumaan sillä pikku-ukko ei elä sinne saakka!
Näin on! - Anonyymi
Putleria ei ole koskaan valittu presidentiksi vapaissa vaaleissa. Siksi hän on pelkkä bunkkeripappa.
- Anonyymi
Vakaa venäjä on kaikkien etu
- Anonyymi
Sydämmelliset onittelut Presidentti Putinille Suomen kansalta.
Krasnaja zvezda /Jessika Aronja
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään19117956Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen903805Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu331934Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2801530Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?671519Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1621431Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1151324Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141304Temutatko ?
Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?1081112- 811111