Jos aloittaisi taksiliikenteen, niin mihin pitäisi viedä paperit? Ja paljonko se maksaa?
Taksiliikenteen aloitus
Anonyymi
16<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Itse veisin paperit suljetulle osastolle. Katso vähän mitä taksikuskit tänne kirjoittavat ja mieti uusiksi.
Siinä mitään papereita tarvita.
Itse ajan yyberiä omaan piikkiin.
Aika hyvin pyörii mun taskibisnes
Aika paljon tarviit papereita jos meinaat saada yyperin sovelluksen auki, lisäksi kuva autosta, edestä, takaa, sivulta, sisältä. Kuva sun naamasta maski päällä ja ilman maskia joka kerta kun avaat sovelluksen.
Maksaa sun mielenterveyden.
Mietin vaan, että kun asut Suomessa ja kirjoituksesta päätellen olet suomalainen, niin mikset menisi johonkin oikeaan työhön? Roskakuskitkin voi ajaa autoa ja tienaa enemmän.
paikallisen taksibisnestä pyörittävän heimopäällikön lupa pitää saada ja tuskinpa se sinua päästää markkinoitaan pilaamaan
älä alota sinulla ei ole työpaikka vessaa niin kun muilla. sit joudut omalla palkatomalla ajalla käymään vessassa jossakin huoltoasemalla.ja ei kehtaa käydä jos ei osta munkia ja kahvia .kun muilla on töissä työpaikan kahvi ja vessa .ei taksimies juo kahvia yhtään enepään päivässä kun se joka on kontorissa .eikä syö yhtään ateria enepää kuin muutkaan suomalaiset työvuorossa. kyllä mua ottanu välillä pannuun kun olen ajokoira eikä ole vessaa niin kuin muissa töissä.en saa palkkaa kun käyn vessassa ja muut saa.
ole kuskina ensin 3kk tee sitten päätös.oli satoja holmoja kun aloitti 1.7.2018 kylmiltään.ja nyt ovat jo lopettaneet.varmaan tullu 10000e maksamaan oman taksin yritystoiminta mistä ei tullut mitään.vasta kun aloitin huomasin että 1500taksia liikaa liikenteessä. kun piti alkaa omaan pikkiin tienamaan.kyllä sitä ens alkuun sai liikevaihtoa jopa 22e tunti mut sit huomasin että kulut on 18e tunti. ja mulle ei 4e tunti riittäny omaksi palkaksi.oneksi aloin saamaan kelasta rahaa ja vuokrat.
laitoin pillit pussiin ja kelan turviin .niin aloin heti pärjämään parenmin ikää mulla vasta 33v.
kun et aloita niin ei tarvi lopetaa.kyllä sun kaverit katsoo suo 5vuotta pitkään ja ajatelee toikin tekin konkursin.olet pystyssä 6kk ja kärsit 5vuotta ei kannata.kaverit ei arvosta sua 6kk jälkeen ajatelee toikin tollo luuli pärjävönsä taksialalla.
Älä aloita, ei kannata.
Kyllä tässä ketjussa puhutaan paljon asiaa... pari vkoa sit torstaina töissä 6h ja uberin ja yangon kassa 22e yhteensä =)) espoo Helsingin keskusta akselilla.
Mutta voihan sitä omaksi iloksi joskus ajella =)
Ehdotan, että viet paperisi Kivelän sairaalaan ja anot pääsyä sinne. Mielellään vähän pitemmäksi aikaa. Uskon, että ottavat vastaan, kun kerrot, mistä haaveilet.
Edellyttäen tietysti, että kuulut HUSin piiriin.
Rupeat ajamaan. Autolla ne ajetaan, eikä papereilla.
Niinhän se Bernerkin ajatteli kun teki tuon taksilain muutoksen. Kun kaikki saa ajaa kyytejä niin taksimatkat halpenee.
Sain 12 tunnin valvomisesta vähän yli 11 eur tunnissa liikevaihtoa pe-la yönä. Vähennä siitä alvi ja polttoaine ja jokapäivä menee noin 6 eur vakuutukseen.
Virallinen tintipalkka tuosta olis noin 4 eur tunnissa. Mieti ootko valmis?
Vie Jakomäkeen, saat ehkä samalla taksikiljua.