RUOTSALAINEN rasistinen kansanpuolue

Anonyymi

Kuten puolueen nimestä voi päätellä kyseessä ei ole Suomalaisten puolue.
Jo pelkkä puolueen nimi halveksuu Suomalaisia.

Ruotsalainen kansanpuolue pitää oppi-isänään suomenruotsalaista kielentutkija ja professori Axel Olof Freudenthalia (1836-1911).

Freudenthal oli svekomaani, eli kiihkoruotsalaisuuden kannattaja ja johtohahmo. Hän piti suomenkielisten enemmistöä uhkana ja vaati suomenkielisiä vastaan radikaaleja toimia, kuten separatismia. Hänen rotuoppinsa mukaan rantaruotsalaiset ovat rodullisesti ylivertaisia suomalaisiin nähden; ovat eri rotua.

Näitä Freudenthalin oppeja ajamaan perustettiin Suomeen ”Ruotsalainen Puolue” vuonna 1870. Freudenthal oli puolueessa keskeinen henkilö. Kenttäorganisaation uudistamisen yhteydessä 1906 puolue sai nykyisen nimensä, Ruotsalainen kansanpuolue, RKP.

RKP PERUSTI 1937 Freudenthal-mitalin, jaettavaksi tunnustuksena hänen oppinsa ajamisessa. Aluksi niitä jaettiin vuosittain. Tuoreimpia ovat 2006 jaetut viisi ja 2007 kaksi mitalia. Elisabeth Rehn on saanut kultaisen mitalin. Erään lähdetiedon mukaan myös Carl Haglundille olisi esitetty mitalia.

Kiiheimmille rasisteille myönnettiin kultainen mitali (Elisabeth Rehn) .
Kiihkeälle svekomaanille lappilaisuutensa kieltäjälle Paavo Lipposelle on myönnetty rasismin pronssinen mitali ( ehkäpä pronssi johtuu sukunimestä ja rahvaan syntyperästä)

Kyse on siis jatkuvasta ja tuoreesta, ja ainakin jo alun perin, rasismiin perustuvasta puoluetoiminnan palkitsemisesta. Ja puolueen linjasta.

Tässä yhteydessä kannattaa vielä muistaa että RKP vaati ja sai siirtolaislakiin erioikuden joka syrji suomalaisia.
Siirtolaisia ei näet saanut asuttaa ruotsinkilisiin kuntiin.

4

104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Stackars dig som måste leva i en värld där allt som inte har uttalat suomalainen är ett hån mot finnen. Du kan alltså inte se på andra filmer än de som man gör på finska, du köper överhuvudtaget inte någon vara som inte är gjord i Finland. Du kan inte heller köra en bil som inte går på bensin som gjorts på olja som pumpats upp i Finland. Inte heller kan du se på nyhetersomberör andra länder för de är inte suomalaista.

      • Anonyymi

        Ohhoh, etkö raukka ymmärtänyt mitä avauksessa sanottiin.
        Mitään tuosta mitä yrität kertoa ei sisältynyt avaukseen.
        Ei avaus tarkoittanut "Impivaaralaisuutta" vaikka yrität sen sellaiseksi kääntää.
        RKP:llä nyt vain on äärirasistiset juuret.
        Riikinruotsihan oli eugeniikan johtava maa ja rotupuhtaus oli ruotsalaisille tärkeämpi kuin natseille.
        RKP on siis Rasistisen Kansan Puolue.


    • Anonyymi

      Kyseessä oleva puolue pyrkii asuttamaan Suomen terroristeilla, koska ei ole voinut sotia ruotsalaiset Venäjää vastaan suomalaisvoimin.

      • Anonyymi

        Kyllähän hurrit pakenivat tornionjoen yli 1808 ja somesta tuli paljon vapaampi maa kuin Kustaa IV Adolfin hallitessa Suomea.
        Lopulta kningas menetti kokonaan järkensä hävittyään Suomen sodan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      69
      4791
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      188
      3745
    3. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      181
      3380
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      76
      3165
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      50
      2899
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      25
      1984
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1921
    8. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      179
      1724
    9. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1676
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      43
      1385
    Aihe