Yritys poistuu alv- ja ennakkoperintärekisteristä

Anonyymi

Verottaja poistaa yrityksen rekistereistä, koska "ette harjoita enää verollista liiketoimintaa" Yrityksellä on kuitenkin omaisuutta ja siitä tuloja, esim. vuokratuloja, joita omistaja nostaa palkkana ja osinkoina, vaikuttaako rekistereistä poisto tuohon kuvioon mitenkään?

6

458

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin siis onko yli vai alle 12.000 euron alarajan ne ALV-verolliset vuokratulosi? Jos jää alle, voit pistää saamasi ALV-osuudet omaan fickaasi.

      • Anonyymi

        Sen verran tarkennan aloitusta, että vuokratulot yritykselle tulee asunnoista, eli eivät ole alv piirissä.

        Ap.


    • Anonyymi

      "Niin siis onko yli vai alle 12.000 euron alarajan ne ALV-verolliset vuokratulosi? Jos jää alle, voit pistää saamasi ALV-osuudet omaan fickaasi."

      Mikäli ei ole alv-velvollinen pitää hakea sen vuokralle annetun tilan alv-alaisuuden poistamista. Ei arvonlisäveroja voi laittaa omaan fickaan, eikä se ole edes mahdollista, alv-velvollisen tilan vuokralainen kuin on yleensä itsekin alv-velvollinen. Mitäköhän tuostakin neuvosta seuraisi aloittajalle, kun vuokralainen ilmoittaisi olemattoman alvin omaan alvi-verotukseen vähennyksenä. Todennäköisesti sinipukuiset valtion virkahenkilöt pyytäisivät vähemmän vapaaehtoiseen keskusteluun, perusteena veropetos tai törkeä veropetos, riippuen väärin perittyjen alvien määrästä.

      Ennakkoverorekisteristä poistaminen tarkoittanee, että jatkossa tulot verotetaan henkilökohtaisena tulona. Tuloksena verovapaat ja matalaveroiset osinkotulot poistuvat, toisaalta pienyrittäjän tuplaverotuskin poistuu (yrityksen maksama pääomavero yrittäjän maksama tulovero), eli se tuskin ihan hirveästi hetkauta edeltävää tilannetta, ellei suurin osa omaisuudesta ole yrityksen nimissä. Mikäli suurin osa omaisuudesta on yrityksen nimissä, niin se kannattaisi toki siirtää omiin nimiin, yritys ei voi lahjoittaa omaisuutta, joten se voi verotuksellisesti osoittautua haastavaksi.

    • Anonyymi

      > Mikäli ei ole alv-velvollinen pitää hakea sen vuokralle annetun tilan
      > alv-alaisuuden poistamista.

      Tuskinpa tarvitsee tuollaista hakea. Edes tässäkään kyseisessä tapauksessa.

      Jos yritys on säännöllisesti tehnyt ALV-ilmoituksia perimästään, vaikka 1240€/kk (=1000€ Alv 240€) vuokrasta, niin ei verottaja tällaiselle firmalle lähetä kirjettä, että hepä poistavat teidät ALV-rekisteristä.

      Jos taas se verottomin hinnoin laskettu vuosimyynti jää alle 12.000€ rajan, ei arvonlisäveroa tarvitse periä lainkaan. Riittää kun kyseinen laskuttava yritys alkaa jatkossa lähettämään laskunsa yhden tonnin suuruisena, 1000 € "ei sisällä arvonlisäveroa" tekstillä.

      Ei ole tosiaan kummassakaan tapauksessa tarvetta alkaa hakea alv-alaisuuden poistamista.

      Lisäksi alkuperäinen kysyjä tarkensi jo kysymystään, että hän vuokraa asuinhuoneistoja, joista ei arvonlisäveroa laskulla peritä ikinä.

    • Anonyymi

      "Ennakkoverorekisteristä poistaminen tarkoittanee, että jatkossa tulot
      verotetaan henkilökohtaisena tulona."

      Kysyjä ei maininnut mitään sellaista, että hänet oltaisiin poistamassa Ennakonperintärekisteristä vaan ainoastaan ALV-rekisteristä.

      Edes Ennakkoperintärekisteristä poistaminenkaan ei vaikuttaisi mitään kyseisen yrittäjän tilanteeseen, Kyllä hänen firmansa pysyy edelleen Kaupparekisterissä, voimassa olevana toimivana yrityksenä. Hän voi jatkaa omien palkkojensa ja osinkojensa maksamista kuten ennenkin.

      Firman Ennakkoperintärekisterissä olemisella olisi merkitystä vain, jos kyseinen henkilö tekisi firmastaan työsuorityksia toisille firmoille.

      Kaiken kaikkiaan, tuo kyseisen yrittäjän saama verottajan ilmoitus ei vaikuta yhtään mitään. kaikki voi jatkua täysin ennallaan, kun toiminta on alkuviestissä kuvatun kaltaista.

      • Anonyymi

        Ahaa, otsikossa tosiaan mainitaan, että myös Ennakoperintärekisteristä ollaan poistamassa. Mutta kuten sanottua, se ei vaikuta hänen tilanteeseensa milklään lailla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      20
      2383
    2. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      238
      1746
    3. Seiska: Anne Kukkohovi myy pikkuhousujaan ja antaa penisarvioita

      Melko hupaisaa: https://www.seiska.fi/vain-seiskassa/ex-huippumalli-anne-kukkohovin-amerikan-valloitus-vastatuulessa-myy
      Maailman menoa
      310
      1305
    4. Miten tämä meidän tarina

      Sitten päättyy?
      Ikävä
      65
      969
    5. Kulujen jako parisuhteessa

      Hei, miten teillä jaetaan kulut parisuhteessa? Työttömyyttä ja opiskelua tulee omalla kohdalla jatkumaan vielä jonkin ai
      Parisuhde
      53
      935
    6. En todellakaan halua että

      Tämä päättyy näin
      Ikävä
      39
      844
    7. Missä olit kun tajusit, että teistä tulee joskus pari?

      Kuvaile sitä paikkaa, hetkeä ja tilannetta.
      Ikävä
      53
      835
    8. J miehelle viesti menneisyydestä

      On jo useampi vuosi, kun ollaan oltu näköyhteydessä. Jäi tyhjä olo, koska rakastin. En tietenkään sitä kertonut. Mutta e
      Ikävä
      35
      747
    9. Valitse, kenen kanssa seurustelet

      Seura turmelee, ja huono seura turmelee täysin. Vähän niin kuin valta turmelee, ja absoluuttinen valta turmelee kokonaan
      Hindulaisuus
      273
      683
    10. Paikat tapeltu

      Ei mennyt ihan persujen toiveiden mukaan Ei kait nyt 20 ääntä ja arpajais voitolla voi olla Ähtärin kaupungin puheenjoh
      Ähtäri
      35
      681
    Aihe