"Nyt jo tällä viikolla Ruotsiin odotetaan saapuvan yli puoli miljoonaa annosta, kun vielä viime viikolla rokotteita saapui 275 280 annosta. Tällä viikolla Ruotsiin on saapumassa poikkeuksellisen paljon Astra Zenecan rokotteita, peräti 252 000 annosta. Kahdella edellisellä viikolla Ruotsiin saapui kumpanakin 26 400 Astra Zenecan annosta".
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/kl/d6a97d91-3c43-4576-b875-76dd0665e93f?ref=ampparit:762d
Samalla Euroopan lääkevirasto tutkii nyt, voiko veritulppatapausten syy olla rokotustekniikassa, eli miten rokote potilaalle annetaan. Erityisesti huomio on keskittynyt aspirointiin.
Lihaksensisäistä rokotusta annettaessa aspiroinnilla voidaan varmistaa, että rokoteneula ei ole verisuonessa, vaan että rokote annetaan lihakseen. Aspirointi tehdään hieman rokoteruiskua taaksepäin vetämällä. Jos vedon mukana tulee verta, neula on suonessa.
Tanskassa ja Ruotsissa aspirointia suositellaan nyt varotoimenpiteenä,
Rokotteita saapuu Ruotsiin jo noin miljoonaa annosta viikossa
Anonyymi
1
55
Vastaukset
- Anonyymi
No kun kaikki muut ovat sen piikin ottaneet paitsi minä. Niin eihän minullakaan ole enään riskiä saada sitä tappavaa koronaa? Kelan ainua loinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?313686- 963323
Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim953231- 773118
"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m683023Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.862765- 352550
- 692463
Satuit vain olemaan
Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se452352- 882090