https://www.is.fi/kotimaa/art-2000007904036.html
KOTIMAA
VTV:n Yli-Viikari puolustaa toimintaansa blogissa – kertoo viraston työn muuttuneen
Valtiontalouden tarkastusviraston eli VTV:n pääjohtaja Tytti Yli-Viikari julkaisi blogikirjoituksen.
"YLI-VIIKARI kirjoittaa, että viraston tarkastustyö pohjautuu kansainvälisiin standardeihin ja ohjeisiin, jotka vahvistavat tarkastuksen laatua ja tiedon objektiivisuutta.
– Tietoa valtionhallinnon toiminnasta on saatavilla paljon, mutta se voi olla pirstaleista tai liian yksityiskohtiin kiinnittyvää. Tarkastusvirasto tähtää siihen, että tietoa hyödynnetään asioiden muuttamiseksi ja toiminnan parantamiseksi. Tästä syystä näen, että tarkastuksen aikainen vuorovaikutus ja avoin keskusteluyhteys tiedon hyödyntäjien kanssa on ensiarvoisen tärkeää, hän kirjoittaa.
Vuorovaikutteista toimintaa ei pidä kuitenkaan sotkea Yliviikarin mukaan konsultointiin vaan tarkastajalle jää riittävä etäisyys asioiden kriittiseen ja objektiiviseen tarkasteluun myös sen jälkeen, kun asioita on toimeenpantu.
– Vaikuttavuustyö on asiantuntijatyötä, jolla tarkastukseen käytetty aika saa paremman arvon. Vaikuttavuustyöllä pyritään siihen, että tieto saavuttaa päätöksentekijät oikeaan aikaan ja oikeassa muodossa. Tästä esimerkkeinä ovat myös uudet tarkastusviraston tuotteet: katsaukset, asiantuntijablogit ja uutiskirje, Yli-Viikari sanoo."
VTV:n Yli-Viikari puolustaa toimintaansa blogissa
Anonyymi
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2504526Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1242961Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412722Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741700Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1051543Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn171437- 521285
- 921216
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2021067- 471055