Suzuki Vitara Hybrid rengaspaine ongelma

Ostin lokakuussa uuden Boosterjet Hybrid Vitaran, joos alla kesärnkaat.
Talvirenkaiden vahdon jäkeen parin viikon ajon jälkeen tuli varoitus liian
alhaisista rengaspaineista. Rengasliikkeessä paineet laitettiin 2.6:een japainehälytys sammuui. Vaihdoin eilen taas kesärenkaat ja hälytysmerkki tuli heti päälle. Se ei sammu vaikka muuttelisi rengaspaineita.
Tietääkö kukaan missä se paineanturi on ja voiko sitä jotenkin resetoida?
Onko tämä Suzukin vuosittainen rahastuskonsti vai kuuluuko korjaus
takuun piiriin?
Olisin kiitollinen neuvoista.

10

6005

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sutsukissa anturit taitaa olla venttiileiden yhteydessä renkaissa. Josko niiden patterit on menneet vanhaksi.

    • Anonyymi

      Tarkista ajotietokoneen TMPS-kohdasta ettei sinulla ole economy tai kuormatila päällä. Näissä saattaa painevaatimus olla 2.6:tta suurempi.
      Ainakaan vanhemmissa malleissa ei mitään ohjelmointeja tarvita.
      Tietysti systeemissä voi olla vikaakin.

    • Anonyymi

      Sit yks anturi saattaa olla myös kaputt.
      Toisissa automerkeissä on aina renkaanvaihdon jälkeen tietsikka resetoitava. Muuten syttyy pienen ajon jälkeen varoitusvali, osaan myös teksti. Resetointiin, eli nollaukseen on ohjekirjassa selkeät ohjeet. Haetaan valikosta oikea kohta ja nollataan. Oisko sama myös Suzukissa.

    • Anonyymi

      Sun pitää vaihtaa nyt se suzuki vaan VW:n pareman ohjauksen omaavaan autoon. Tosin ongelmat siirtyvät samalla tuosta rengashuolesta sitten taas ihan muihin huoliin, joten?.....

    • Anonyymi

      Venttiilitapissa paineanturi ja noin puolen kilsan ajon vaatii ilmanpaineen lisäyksen jälkeen varoitusvalon sammuminen.
      Paineanturi hälyttää, kun rengaspaine laskee alle 1.8 bar.Keskinäytön toienpuoleista nuppia painamalla 3 sek n ja valitsemalla TPMS mode kohdan voi tarkistaa kunkin renkaan paineet.
      Helppo ja yksinkertainen on Vitaran rengaspainevahti järjestelmä ollut ja alkuperäiset ovat toimineet kuusi vuotta molemmissa rengasarjoissa ilman huolia.
      Ja jos rengaspainevahti on rikki ,siis nappipariston varaus loppunut niin oranssi varoitusvalo palaa vaikka rengaspaineet ovat ok.

    • Anonyymi

      Mitä rengaspaineet olivat silloin, kun hälyt lävähti päälle?

      Käytin vasta Pelttarilla huollossa ja pari päivää huollon jälkeen rengapaineet hälytti. Yhden renkaan paine oli alhaalla. Täytin sen ja pumppasin ja päästin pari kertaa ja jo alkoi paineet pysymään. Oli ehkä huollon tsekkauksessa päässyt jotain venttiiliin, ehkä.

      Mutta oire näkyi selvänä paine-erona ja oli muistakseni 3 x 2,6 ja se yksi jotan 2 bar.

    • Anonyymi

      Ei sillä saa ajaa jos hälyttää paineita, se on vaarallinen liikenteessä!

      • Anonyymi

        Rengaspainevaroittimet ja lukkopultit ovat rengasalueen huonoimmat keksinnöt.


    • Anonyymi

      Muistaakseni renkaiden vaihdon jälkeen pitää ajaa noin 5 km, että varoitus loppuu. Minulla on vm. 2017 auto ja anturit toimii vieläkin.
      Onko jollain patterit loppunut Vitaran antureista, vai onko ne latautuvat akut? Olen ostamassa uusia kesärenkaita. Voiko vanhat anturit jättää vanteisiin? Ei ainakaan yhtä rengasta paikattaessa niille tarvinnut tehdä mitään.

      • Anonyymi

        Ohjekirjasta luin, että esim. renkaan vaihdon jälkeen TPMS-järjestelmä tunnistaa alkuperäisen vanteen tunnuskoodin ja TPMS -järjestelmän toiminta palautuu normaaliksi. Järjestelmä on ohjelmoitava uusiksi vain, jos vanteita vaihtaa ja samalla asentaa uudet anturit.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1127
    2. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      50
      1100
    3. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1097
    4. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1019
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      932
    6. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      930
    7. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      867
    8. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      89
      867
    9. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      107
      831
    10. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      51
      713
    Aihe