Varokaa Aittakorven koulun alueella liikkujat söhkömopoa jota ajelee noin 8-10 vuotias poika. Kaahailee päättömästi ja useasti on 1 - 2 kaveria vielä kyydissä. Täytyy alkaa Poliisia soitella paikalle kohta.
Sähkömopo Aittakorven koulun alueella
Anonyymi
39178
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 39
Vanhimmat
Se on sitä vapaata kasvatusta. Annetaan lasten tehdä mitä lystäävät eikä valvota heidän tekemisiään. Itse kun näen seuraavaksi tuon pojan niin käsken näyttää missä asuu ja menen pitämään vanhemmille puhuttelun. On edesvastuutonta toimintaa tuollainen.
Nähty on nämä kolme poikaa yksi kyykyssä jalkatilassa ja toinen keskimmäinen ajaa ja
kolmas takana. Keskaria takimmainen näytti kun huusin perään.
Karhuvuoressa ajelevat ja kolme kyydissä
No ei ihmekkään.Eihän siellä asu kuin kusipäitä.
Tyhmiä vanhempia pitää sakottaa ja rajusti.He ovat vastuussa,jos ton ikäinen persemörköjä ajelee miten sattuu ja missä sattuu.
Ja joku sos.toimisto maksaa sakon kun ei tällä vanhemmalla koneinsinöörillä ole tuloja kuin kelan päiväraha ja mitä saa pimeistä töistä, mutta nehän onkin verottomia.
Tämän pojan vanhemmat aduvat Aittakorvessa omakotitalossa.
Eivät ole Karhuvuorelaisia vaan ihan Aittakorvesta ja siitä koulun läheltä.
Aittakorpi, lähellä K-markettia
Asuvat ihan siinä Aittakorven koulun vieressä.
Juuri noin. Olen nähnyt myös Riippakoivuntiellä nämä lapsimotoristit.
Samaa rupusakki seutua kuin karkkari.
Miten ajelee, missä sattuu?
Jos tänään näkyy kaahailemassa niin soittakaa Poliisille ja ottakaa kuva tunnistamisen helpottamiseksi. Ei ole kypäriä päässä ollut joka kerta niin tunnistaa helposti.
Kulkee muuten aika kovaa.
Mikä kieltäisi ajamasta?
Ei muuten mikään.
Laki kieltää
Aittakorven koulun kentällä on paljon nuoria jotka kokoontuvat.
Onko korona jo 'loppunut"?
Vapaa kasvatus ja ADHD on huono yhdistelmä.
Laki sallii, antakaa lasten nauttia. Aluksi minäkin hämmästyin, että noin pienet menevät tuollaisella laitteella aikamoista haipakkaa. Mutta luvallista on ja oma 7 vuotias saa kesällä samanlaisen. " ALLE 12-vuotias SAA AJAA kevyellä sähköajoneuvolla JALKAKÄYTÄVÄLLÄ.
Ostakaa lapsille/alakoululaiselle , vaikka koulumatkaa varten ko. laite, silloin ei tarvitse huolehtia hakemisista, eikä koulubussin aikatauluista.
3 päällä täysillä ja ilman kypäröitä ei ole lakien mukaista kuten nämä Aittiksen häiriköt tekevät.
3 päällä on laitonta, mutta ilman kypärää ei laitonta.
Parempi 8 vuotislahja, kun pomppolinna, jossa sattuu paljon onnettomuuksia.
Tiedoksi kaikille !
Kypäräpakkoa ei ole.
Huvittavaa, miten näillä palstoilla vilisee, näitä mutujuristeja.
Sallittua toimintaa, kyyditettäviä tosin saa olla vaan yksi.
Ikä riittää, kypäräpakkoa ei ole.
Miun huudeille Ruonalan rantaan ette kyllä tule, miun auto pölyyntyy.
Onko kukaan ollut vielä poliisiin yhteydessä?
Bongattu 02.05.2021 noin klo 10.30 kaksi pikkumiestä sähkömopoajelulla keilahallin lähituntumassa. Kuski, veikkaan 8v ja repsikka 7v. Täytyy sanoa, että herkistyin näkemästäni, luvallista, sääntöjenmukaista ajelua.
Ikärajaa ei ole, täysin luvallista touhua, tuntuu vaan niin käsittämättömältä, kun muuten ollaan niin pilkuntarkkoja joka helvatin asiasta.
Antakaa nuorten harrastaa. Ja tiedoksi kaikille mm siitä että kypäräpakkoa ei ole, eikä sen käyttö kesäkuumaalla ole järkevää.
Eihän kesällä voi päähän sattua.
Itse arvostan vanhenpia, jotka satsaavat lasten harrastuksiin.
Se on meittin Ryynäsen Alfretti, joka ajelee sähkömopollaan vähän raitilla joskus, mutta ollaan sanottu sille, että ei sais ottaa ketään tarakalle istumaan.
Ikärajaa ajamiselle ei ole.
Ei myöskään äo-rajaa sen paremmin kuskille kuin vanhemmillekaan.
Kuljettaja ja kyydissäolija liikkuvat Länsi-Kotka Jalka/pyöräkäytävillä, niin kaikki ok.
Katselin keilahallin kohdalla, kun odottivat "isontien" ylitystä. Molemmilla lapsilla hymy huulilla. Nopeus Max lienee 25km/h, joten mistään raketista ei ole kyse.
Voit ostaa vaikka 3-vuotiaalle lapselle, jolla motoriikka riittää ajamiseen. Meidän perheessä asia on ajankohtainen "Masan" täyttäessä viisi vuotta.
Motoriikka riittää, älliä ei tarvita.