Jumalan viha koskee myös adventisteja.
Ilm.16:1 Ja minä kuulin suuren äänen temppelistä sanovan niille seitsemälle enkelille: "Menkää ja vuodattakaa ne seitsemän Jumalan vihan maljaa maan päälle".
Ilm.16:1 Ja minä kuulin suuren äänen temppelistä sanovan niille seitsemälle enkelille: "Menkää ja vuodattakaa ne seitsemän Jumalan vihan maljaa maan päälle".
Vastaukset 15
Vanhimmat
Jumala vihaa itse luomaansa ja sitä vapaata tahtoa jonka ihmiselle antoi. Figure that 🤪
Ihminen käyttää väärin vapaata tahtoaan.
Ihminen on peto toisilleen.
Jumala antoi ja tiesi antavansa ihmiselle semmoisen vapaan tahdon, jota voi väärin käyttää. Hän myös tiesi luoneensa ihmisen semmoiseksi, että väärinkäyttöä tulee. Tämmöisiä ovat erot ihmisen sekä kaikkivoivan ja kaikkitietävän olion välillä, näes 🤪
Ihminen on pilannut Jumalan luoman maailman.
Pahuuden voimat hallitsevat maailmaa.
Maailma on menossa pahemmaksi.
Paha saa lopulta palkkansa.
"Yö on pitkälle kulunut, ja päivä on lähellä. Pankaamme sentähden pois pimeyden teot, ja pukeutukaamme valkeuden varuksiin."
Ja kaiken tuon pilaamisen Jumala etukäteen sääti ja ilmeisesti hyväksi näki. Muuten hän ei ole Jumala. 🤪
Oletko tyhmä? Jumala ei ole säätänyt mitään pahuutta.
Oletko tyhmä? Ainakaan et tajua, mitä ”kaikkivoipuus” ja ”kaikkitietävyys” tarkoittavat. Sitä paitsi Jumala määrittelee, mikä on hyvää ja pahaa, et sinä. 🤪
Ilm. 16. luvun vitsaukset kohtaavat jumalattomia, eivät Jumalan omia. Tämä on vielä tulevaisuudessa.
Niin jos uskoo adventiseen menestysteologiaan ja pastoreiden lupauksiin.
Kristityt uskovat Raamattuun.
Apt. 14:22
Vahvistivat opetuslasten sieluja ja kehoittivat heitä pysymään uskossa ja sanoivat: "Monen ahdistuksen kautta meidän pitää menemän sisälle Jumalan valtakuntaan".
Siis etkö osaa lukea? Ilm. 16 luvun vitsauksilla ole mitään tekemistä väitteesi kanssa? Lue koko luku. Samaa mieltä ovat monet tutkijat kirkkokunnasta riippumatta.
Adventismi ei ole mitään menestysteologiaa.
Ap. t. 14:22 ei liity mitenkään Ilm. 16 lukuun.
Pastorit lupailevat varmoja taivaspaikkoja.
Maanpäälläkö ne taivaspaikat ovat jaettu adventisteille ilman tutkivaa tuomiota?
Amerikkalaisessa sapatti (7. pv.) adventismi nimisessä ismissä uskotaan pastoreiden lupaamiin varmoihin taivaspaikkoihin.
Tule rahoittajaksi organisaatioomme on pastoreittemme hartain toivomus.
Mutta onneksi jumala on vain mielikuvitusolento siinnä missä Tex Willer tai hattivatit.