Liiton FB-sivulla on luonnos lasunnoksi virkavakuutuksen ottamisesta kaikille yhteiseksi. Pois jäisi nykyinen uskonnollinen vala. Asia tuli ajankohtaiseksi kun valtion virkamieslakia muutoin muutetaan.
https://www.facebook.com/groups/vapariliitto/permalink/4171077396269687/
Lausuntoluonnos virkavalasta
28
278
Vastaukset
- Anonyymi
En luota virkamieheen, joka nojaa kahdella sormella Raamattuun eikä Lakikirjaan.
- Anonyymi
Kermapersejoukon lausnnoista ei kukaan välitä. Teiltä puuttu vipuvarsi joka on kutistunut laumaksi eläkeukkoja. Kuvitelkaa ylekioskeja torilla jakamassa Vaparilliiton mainoksia huutaen krematoriot valtiolle vauvakasteet lopetettava yhteissaunat protuleiriteineille EToppi-miessaasynnyttää tasa-arvo testamentteja liitolle allekirjoita täällä ...
Ja automaatti käynnistyi taas. Sitä voi olla myös kirjoittamatta jos ei ole asiaan mitään sanottavaa.
- Anonyymi
Lausunnosta tuli hyvä heräte. Asiaa sivuaa armeija ja valtioneuvosto.
- Anonyymi
Intin valalla on merkitystä. Muut vannomiset ovat sen rinnalla mitättömiä asioita.
- Anonyymi
Valtioneuvosto eli ministerien juhlallinen volvoittautuminen hoituu parhaiten virkamiesvakuutuksern siirtymisen kautta.
Tämän esittelyviikkoa on siirretty 14.6. alkavalle viikolle.
- Anonyymi
Siirtyy edelleen, 18.10. alkava viikko on nyt arvioitu esittelyviikko.
Anonyymi kirjoitti:
Siirtyy edelleen, 18.10. alkava viikko on nyt arvioitu esittelyviikko.
Tämä päivä näkyy edelleen aikataulu-arviona.
Anonyymi kirjoitti:
Siirtyy edelleen, 18.10. alkava viikko on nyt arvioitu esittelyviikko.
Arvioitu esittelyviikko on edelleen sama.
Tästä ei ole mitään uutta näkyvää. Millähän tavalla tätä ylipäänsä valmistellaan -- yksi virkamieskö miettii kun muulta hommaltaan joutaa?
- Anonyymi
Virkavala-asia taitaa olla valtiovarainministeriön alla. Ministerin erillinen velvoittautuminen olisi valtioneuvoston kanslian, mutta siisteimmin asia muuttuisi, jos vaan virkavala poistuisi kuten tuomarinvalakin.
Nyt tuli HE. Tulos valitettavasti odotettu eli tässä yhteydessä ei valaa poisteta.
- Anonyymi
Ottaisivat mallia lääkäristä ja sairaudenhoitajista ja muista terveysalan ammattilaisista. Heillä on sekulaari juhlallinen valvoittautumisseremonia, olipa nimeltään vala tai vakuutus.
- Anonyymi
Tämä vaikuttaisi myös ministerien velvoittautumiseen.
- Anonyymi
Ei tainnut tärpätä. Hyvä yritys.
- Anonyymi
Kaikki kivet syytä kääntää.
- Anonyymi
Kumartaako ministeri ja virkamies Raamattua vai Lakikirjaa.
- Anonyymi
Kiitos tästä aherruksesta. Kuka tekis ilman teitä?
- Anonyymi
Menee järkeen. Myös lautamiesjärkeen, mutta ilmeisesti ei lautapääjärkeen.
- Anonyymi
Tätä mieltä mielii.
- Anonyymi
Peruskauraa.
- Anonyymi
No nyt, hallitusohjelmaan.
Ei varmasti. On niin pieni asia, että ei päädy yhtään minkään hallituksen ohjelmaan. Muun muutoksen yhteydessä toisenlainen hallitus voisi noin päättääkin, tuskin sitäkään kun KD on mukana. Ja kaipa PS on sekin säilyttämässä viittauksia jumaliin.
- Anonyymi
Vaikea uskoa muutosesitykseen.
- Anonyymi
Vala-asiassa myös oikeuskansleri ja eduskunnan oikeusasiamies ovat olleet samoilla linjoilla.
- Anonyymi
Tilaisuuteen tartuttiin, mutta ei onnistunu, kun "ei ole hallitusohjelmassa".
- Anonyymi
Oikealla asialla olette. Ei pitäis olla näin vaikeaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 254467
- 1072247
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa981503Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää1721428- 601284
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.561155Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe2041108- 501039
puukkotappelu-keskella-tieta
https://www.paivanlehti.fi/puukkotappelu-keskella-tieta-kohta-toinen-miehista-makasi-elottomana-maassa/ Poliisi sai klo111029Missä Martina miehineen?
Onko tämä v. 2009 Turhin julkkis unohdettu nyt vallan? Mistä nyt tulee rahaa, kun ketään ei kiinnosta? Tähänkö päättyi M193994