Katsokaapa Harkimon video EU elvytyspaketista.
Hyvin hän on tiivistänyt muutamaan minuuttiin mistä on kyse.
https://m.youtube.com/watch?v=kSs9zprL1YU
Tässä ei ole pätkääkään kyse puoluepolitiikasta. Kyse on suomalaisten rahoista. Se pitäisi olla meille kaikille suomalaisille yhteinen asia.
Katsokaa ajatuksella. Ja jos aihe kiinnostaa kuten pitäisi, niin Tuomas Malisen videoita kannattaa katsoa missä asiaa on avattu paljon vielä syvällisemmin.
Hyvin hän on tiivistänyt muutamaan minuuttiin mistä on kyse.
https://m.youtube.com/watch?v=kSs9zprL1YU
Tässä ei ole pätkääkään kyse puoluepolitiikasta. Kyse on suomalaisten rahoista. Se pitäisi olla meille kaikille suomalaisille yhteinen asia.
Katsokaa ajatuksella. Ja jos aihe kiinnostaa kuten pitäisi, niin Tuomas Malisen videoita kannattaa katsoa missä asiaa on avattu paljon vielä syvällisemmin.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Suomi on kusettajien luvattu maa, kaikki pyörii tukirahoilla.
Pelastettiin Saksan ja Ranskan pankit...
Vaikea uskoa, että 27 Euroopan valtion parlamentit tekisivät yksimielisesti niin huonon sopimuksen, kuin mitä Harkimo väittää.
Mutta voihan toki olla niin, että nuo parlamentit voisi lakkauttaa ja korvata Harkimolla. On se Harkimo niin viisas mies.
Katsoitko videon? Missä kohdassa Harkimo on videolla väärässä? Niinpä niin. Ei yhtään konkreettista asiaa vaan punavihreää länkytystä.
Punavihreät sekoilijat on surkeaa sakkia. Sekaantuvat talousasioihin mistä punavihreillä ei ole vähäisintäkään ymmärrystä.
Sen ymmärrän, että punavihreiden kirkkain eliitti haluaa maksajiksi. Silmät kiiluen. Sieltä toivotaan Marinille, Tuppuraiselle ja muutamalle muulle EU-virkaa. Vaikkapa Urpilaisen tilalle kylvämään EU-rahoja Afrikkaan.
Mutta Punavihreiden äänestäjät tuosta tukipaketista eivät hyödy pätkääkään. He ovat suurimpia häviäjiä.
Punavihreä porukka on tukien varassa eniten elävää porukkaa ja juuri se porukka häviää eniten, kun Suomen talous saadaan kunnolla kuralle. Mutta ymmärrys ei riitä, että ihan joka suuntaan ei rahoja kannata heitellä. Ei etenkään Suomen ulkopuolelle.
Lapsellista+kuvitella,+että+muut+maat+ajattelisivat+mikä+on+Suomen+etu.+Tottakai+nettosaajat+tuota+haluavat+ja+Ranska,+Saksa+jne.+Jotka+tällä+pelastavat+omien+pankkiensa+luottotappioita.
Asiaan+kannattaa+ihan+oikeasti+perehtyä,+eikä+juosta+laput+silmillä+kannattamassa+rahojen+polttamista.
90%+kriteereistä+on+laskettu+ennen+koronakriisiä+ja+maksuja+maksetaan+koronakriisin+jälkeen.+Siitä+voi+jo+helposti+päätellä,+että+tällä+ei+ylipäätään+juuri+ole+tekemistä+koronan+kanssa.
Onko kokemuksia, että määrä aiheuttaisi viisautta ?
Mitäs antipersu siihen ?
Harkimo ei ymmärrä taloudesta yhtään mitään, coronasta ei sitäkään vähää.
Pitäähän sitä länkyttää köyhän miehen youtube-kanavalla kun ei muualla julkaista tuollaista sönkötystä.
Siinä tulikin luottavaa viisautta, anonyymiltä ilman faktaan faktaa.
Mitäs antipersu siihen ?
Voisitko arvon asiantuntija (Röhönaurua huutamalla...) palastella videon asiat ja ihan osoittaa yksitellen asiat missä Harkimo on videolla väärässä? Vai pitäisikö ensin edes katsoa kyseinen video? Ei taida paukut riittää.
Eikö corona ole se mitä saa kaupan juomahyllyltä? Älä ota enää yhtään enempää.
Kommareilla on kumma tyyli. Kysymyksiin ei vastata koskaan. Se näkyy Marinin, Kiurun ja monen muun poliitikon kohdalla. Suu käy, mutta kukaan ei ymmärrä mihin kysymykseen tuli vastaus.
Tuon koosteensa Harkimo oli tehnyt juuri sinun tasollasi oleville, siis aika loppuun asti yksinkertaistettuna. Voisitko ystävällisesti kertoa mitä et siitä ymmärtänyt, niin Harkimo voisi yrittää sitä sinulle ja hengenheimolaisillesi vielä yksnkertaistaa. Toki siitä alkaa jo asia kärsimään, mutta se ei taida olla oleellista sinulle ja hengenheimolaisillesi. Tunnetustihan mikään ei mene Teillä perille, ja vänkääminen vastaan jatkuu faktoista huolimatta vuosia.
Demulin aivo on pieni eikä ymmärrä kuin kolmen sanan lauseita. Pää menee jumiin ja ulvonta alkaa.
Demarit ei kuuntele mitää businessmiestä joka ymmärtää businesstä