Hyviä kirjoja luettavaksi uskontojen uhreille

Anonyymi

Fundamentalisten uskonliikkeiden voimakkaan mielenhallinnallisesta ja vahingollisesta otteesta vapautuminen on useimmille hyvinkin haastava ja pitkä henkinen prosessi.

Ohessa kaksi erinomaista kirjaa luettavaksi tuon prosessin työkalupakkiin, jotka kannustan lukemaan, jotka ovat auttaneet monia uudelleenrakentamisen prosessissaan.

Ps. En tiedä onko kotimaisella kielellä vastaavia, olisikin hienoa jos vaikkapa vain nuo kirjat olisi käännetty kotimaiselle, sillä kaikki eivät englantia osaa riittävästi.

*

"Combating Cult Mind Control" ... by Steven Hassan

*

"The Challenge to Heal: After Leaving a High-Control Group" ... by Bonnie Zieman

.

2

181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Steven Hassan on muistaakseni tutkinut mm. Opus Dein toimintatapaa, joka on niin lahkomenetelmä kuin ikinä voi olla. Varmaan löytyy googlaamalla "Steven Hassan Opus Dei." Isoissakin kirkoissa voidaan käyttää työkaluna painostusta, kiusaamista, hengellistä väkivaltaa ja eristämistä kuten esimerkiksi ortodoksinen kirkko tekee ainakin Suomessa. Olen omasta kokemuksestani edelleenkin järkyttynyt ja aion lopun ikääni noudattaa ammattilaisten varoitusta pysyä kaukana ortodokseista. pieni, sisäänlämpiävä yhteisö, jossa rangaistaan raa'asti, jos pyydät apua ja osoitat epäkohtia. Ajattelin itsekin jossain vaiheessa vinkata tuon Steven Hassanin, mutta ehdit ensin.

      Kuten eräs kriisityöntekijä mulle sanoi: on hyvä, että tieto leivää ortodokseista, jotta ihmiset osaavat varoa. Mulle kävi niin huonosti, että päädyin terapiaan ja alan vasta nyt olla suht toipunut. Jos olisin julkkis tai muuten "tärkeä" (ortodokseille tärkeä on yhtä kuin vaikutusvaltainen ja hyödyllinen marssitettavaksi julkisuuteen kiillottamaan ortsujen kilpeä), mulle ei olisi ikinä käynyt näin. Varoittakaa läheisiänne ja ystäviänne, se ei ole hyvä paikka.

      Johanna

    • Anonyymi

      Ja vielä lisäkommentti, joka tuli mieleen kesken pihatöiden: eräässä suuressa maailmanuskonnossa naisten kohtelu on kuin suoraan Handmaid's Talesta. Naisia saa kivittää, naisilla ei ole omaa työtä, eikä rahaa ja uloskin pääsee vain miesten seurassa. Ja silti tämä on suuri maailmanuskonto. Se, että joku taho on laajalle levinnyt ja enemmistö monilla alueilla ei automaattisesti tarkoita, että sen perusidean täytyy olla oikea.

      Toinen esimerkki: edesmennyt pyhimys Johannes Paavali toinen on sitä mieltä, että mies saa käyttää naista seksuaalisesti täysin oman mielensä mukaan, Jopa silloin, kun nainen on tajuton! Naisen on oltava aina passiivinen ja suostuttava, kun mies haluaa. https://www.rte.ie/news/2019/1108/1089460-mcaleese-bishop/

      Tämmöistä ne meidän "normaalikirkkojen" vekkuliveljet meille haluaa, Itse tiesin jo nuorena, etten tahdo uskovaista miestä. Olen ollut mieheni kanssa 18 vuotta yhdessä ja hän on ateisti, onneksi. Eräs katolinen pappi oli arvostellut julkisesti tätä paavin mielipidettä, että tuota noin, eikös tajuttoman naisen "käyttäminen" ole raiskaus? Kirkon tapa käsitellä asiaa: papille potkut ja vekkulipaavista tehtiin pyhä.

      Uskonnot, joka ikinen, perustuu ajatukseen Erityisyydestä. Me täällä kirkossa XYZ olemme Erityisiä, joilla on Erityinen tieto/oppi/traditio/whatever. Nuo Tuolla Ulkopuolella ei ole niin kuin me eivätkä pelastu, koska vain Erityisillä on se, mitä pelastukseen vaaditaan.

      Aina kun halutaan ottaa joku jengi haltuun, se menee samalla kaavalla. Ensin luodaan ongelma: kadotus. Siihen on ratkaisu: pelastus. Tie pelastukseen: teette niin kuin meidän johtajat sanoo, osallistutte tiettyihin rituaaleihin ja menoihin ja kas, näin se homma toimii. Sama peruskaava, oli se Iso Uskonto tai Pieni Uskonto.

      Rakkaudella, myötätunnolla jne Kristuksen sanomalla ei ole tuossa valtakuviossa mitään sijaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      91
      4083
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      208
      1593
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      76
      1420
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1110
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1050
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      329
      1046
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      49
      999
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      136
      949
    9. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      86
      929
    10. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      98
      909
    Aihe